תפריט עמוד

טיולים בדרום ים המלח

קשה לחשוב על אזור מיוחד יותר ממדבר יהודה ודרום ים המלח, עם נופי בראשית מדהימים, נאות מדבר ירוקות, נחלים ומעיינות, יעלים ונשרים. הצעות לטיולים רגליים בדרום ים המלח והמלצות לינה למי שרוצה לשמר את החיבור עם הסביבה המדברית גם אחרי שהשמש שוקעת

אזור ים המלח הוא אחד המיוחדים בארץ, ולמעשה מעטים המקומות הדומים לו בעולם. האזור מציע שילוב נהדר של נוף דרמטי, נאות מדבר מוצלות שבהן אפשר לטייל לצד נחלי מים מתוקים ולצפות בבעלי חיים בסביבתם הטבעית, אתרים ארכיאולוגיים מרתקים וגם אפשרויות מנוחה ורגיעה במקום הכי נמוך בעולם. בסתיו, כשחום הקיץ מאחורינו, יפה במיוחד לטייל כאן.

באזור מדבר יהודה ודרום ים המלח יש מסלולי טיול שונים ומגוונים, רובם מתאימים לאוהבי הליכה, חלקם למטיבי לכת. משפחות שאוהבות לבלות בחיק הטבע ולא חוששות מהליכה, גם אם היא מאתגרת לפעמים, יגלו חבל ארץ מלא עניין והפתעות. מתוך מסלולי הטיול הרבים באזור ים המלח ליקטנו כמה יפים במיוחד:

נחל זוהר
טיול בערוץ קניוני, המתאים לכל המשפחה, במסלול שרובו קל, עם כמה קטעים תלולים. יתרונו של המסלול בכך שהוא מתחיל סמוך לכביש ומיד כשיורדים מהרכב אפשר להתחיל ללכת בו ולשקוע בשלווה המדברית המופלאה. ההליכה בשביל נוחה ונשקפים ממנו נופי ים המלח. המסלול עובר לצד תוואי קדום שקישר בין הים התיכון לים המלח ואשר לאורכו נבנו מצודות ותחנות מכס – שרידים של שתיים מהמצודות האלה פוגשים במהלך הטיול. אורך המסלול 1.5 עד 3 ק"מ (אפשר ללכת הלוך חזור באותה הדרך או להקפיץ רכב למצד זוהר), משך ההליכה כשעתיים, למרות שהקניון מוצל ברובו, לא מומלץ ללכת כאן בשעות החמות של היום ואסור לטייל בנחל כשיש סכנת שיטפונות.

מצד זוהר, שרידים של מצודה עתיקה בנחל זוהר | צילום: ליאור גולגר, cc-by sa 3.0

נחל בוקק
טיול שופע מים בלב מדבר יהודה, כולל מפל גדול וקניון עמוק ומרשים. הטיול מתאים למשפחות חובבות הליכה, והוא כולל טיפוס תלול וירידה בסולם מדרגות. בדרך עוברים שרידים של חווה מהתקופה החשמונאית ומצד מהתקופה הביזנטית, ממנו יש תצפית מקסימה על בקעת ים המלח. אורך המסלול כ-3 ק"מ והטיול אורך כשעתיים. יש גם מסלול קצר וקל יותר, שאינו כולל מכשולים (בשביל המסומן בשחור).

מפל בנחל בוקק | צילום: דן ברברי

שמורת עין גדי
שמורת עין גדי היא נאת המדבר הגדול בישראל והטיול בה עובר לצד נחלים שמימיהם זורמים כל השנה, מעיינות ומפלים, ומזמן מפגשים עם בעלי חיים בסביבתם הטבעית, בעיקר יעלים ושפני סלע, אבל גם זאבים, שועלים ועטלפים חיים כאן. ואם תרימו עיניים לשמיים תראו להקות של טריסטרמיות ועופות דורסים, בהם נשרים הדואים מעל בחיפוש אחר טרף. בנוסף לאתרי הטבע, יש כאן גם שרידים של מקדש קדום, סמוך למעיין עין גדי, המיוחס לתקופה הכלקוליתית. אפשר לטייל בשמורה, אשר נמצאת במצוק ההעתקים, כ-50 ק"מ מערד, במשך שעה-שעתיים או להקדיש לה יום שלם – אם זמנכם מוגבל לכו לאורך נחל דוד עד למפל.

יעל בקצה המצוק. טיול בשמורת עין גדי מהווה הזדמנות מצוינת לפגוש את דרי המקום ההולכים על ארבע והמעופפים

שמורת עין גדי, נאת מדבר שופעת מים וצמחייה

מעלות עין גדי
חמישה שבילים תלולים מתפסים ממעיין עין גדי לרמת מדבר יהודה: מעלה הר ישי, מעלה עין גדי, מעלה בני מושבים, מעלה צוריה ומעלה האיסיים. ההליכה בשבילים אלו היא למטיבי לכת בלבד, ואין לטייל בהם בקיץ, כאשר יש עומס חום כבד.

שבילי הליכה באזור ערד
בשנים האחרונות סומנו שבילי הליכה רבים היוצאים מערד ביוזמת תושב העיר, דב פוניו. אפשר לצאת בהם למגוון גדול של טיולי הליכה ברמות קושי שונות ומשך טיול משתנה – משעתיים ועד יום שלם. בעונת הסתיו יפה במיוחד לטייל בשביל החצבים (שביל כחול) העובר בשוליה הדרומיים של ערד וחולף דרך נופים מדבריים עמוסים בפריחת חצבים – מסלול קצר וקל, מתאים למשפחות. נופי המדבר מלווים את המטיילים במסלול היפה, היוצא מהעיר, לנחל כידוד מצפה יואב, משם יש תצפית מרשימה במיוחד.

טיול באחד השבילים היוצאים מערד – ממצפור גורני למאגורת כידוד | צילום: דב פוניו

חווארי מצדה
שביל קצר ונוח להליכה העובר בין בתרונות החוואר שלמרגלות מצדה. את הטיול מלווה מראה סלע חוואר הלשון, שהרוח המים עיצבו בו נקיקים וסדקים והחליקו אותו לגבעות עגלגלות. יפה במיוחד ללכת כאן גם בלילות של ירח מלא. אפשר ללכת במסלול מעגלי שיוצא מרחבת החניה המזרחית של גן לאומי מצדה (שביל ירוק) או במסלול קווי (ירוק ושחור) שמסתיים בצומת מצדה על כביש 90 – כיוון שאין מקום נוח להשאיר בו רכב בסוף הדרך, מטייל אחד יחזור לרכב שהושאר בתחילת המסלול ויביא אותו לנקודת הסיום. אורך המסלול כ-2 ק"מ והוא מתאים למשפחות.

שביל הנחש ושביל הסוללה
אל מצדה, אחד האתרים המפורסמים והמרשימים באזור ים המלח, אפשר להגיע בקלות ובנוחות ברכבל. אבל מי שרוצה להוסיף אתגר לביקור, יכול לטפס אל האתר באחד משני שבילי הליכה: שביל הנחש או שביל הסוללה (אפשר לעלות לאתר באחד מהם ולרדת בשני או לשלב נסיעה ברכבל והליכה). שביל הנחש, המטפס על הדופן המזרחית של ההר, הוא התלול והמאתגר יותר מבין השניים. במהלך ההליכה בשביל הנחש יתגלו לפניכם תצפיות נהדרות על חוארי מצדה, ים המלח והרי מואב. כיוון שהוא נפתח לפני הזריחה, אם אתם חרוצים, תוכלו להגיע לכאן עם שחר ולזכות במראה קסום של הזריחה מעל ים המלח. שביל הסוללה קצר משביל הנחש וההליכה בו קלה יותר. הוא יוצא (או מסתיים) ברחבת החניה המערבית של הגן הלאומי.

מטיילים בשביל הנחש. מי שישכים קום יזכה לצפות בזריחה מדברית מרהיבה

טיול למטיבי לכת בנחל צאלים
נחל צאלים, אחד היפים בקניוני מדבר יהודה, מציע כמה מסלולי הליכה, כולם מתאימים רק למטיבי לכת – יש להצטייד במפת סימון שבילים 11, דרום מדבר יהודה. אחד המסלולים הקלאסיים בנחל הוא מסלול מעגלי של 10 ק"מ בנחל צאלים התחתון שעובר בין מעיינות, מצוקים ונופים יפהפיים. המסלול כולל עליות וירידות והליכה באזור המכונה "גיא הסלעים" שבו סלעי ענק המחייבים לעיתים טיפוס ומעבר ברווחים צרים שבין הסלעים.

נחל צאלים, למטיבי לכת בלבד  

איפה כדאי ללון?
אכסניית עין גדי
במקום הכי נמוך בעולם תרגישו על גג העולם, עם נופי ים המלח ומדבר יהודה. במרחק קצרצר מאתרים היסטוריים, כמו מצדה, מערות קומראן ובית הכנסת העתיק בעין גדי, משמורת עין גדי שופעת המים ומסלולי טיול מדבריים נהדרים, תוכלו ליהנות מחדרים בהרכבים שונים, ארוחת בוקר כשרה הכלולה במחיר וגישה חופשית לאינטרנט אלחוטי. בבית ההארחה בעין גדי יש 88 חדרים, מהם 18 באגף המונגש החדש, בהם חדרי אירוח ליחידים, לזוגות, לקבוצות ולמשפחות. החדרים ממוזגים וכוללים חדר רחצה צמוד, מקרר מטיילים וערכת קפה. בחלק מהחדרים יש מרפסת פרטית עם נוף נפלא לים המלח. ממקומות רבים בשטח האכסניה נשף הנוף המרהיב של ים המלח וצוקי מדבר יהודה והמשכימים קום יכולים לחזות בזריחות מדהימות.


מרפסת מול ים המלח באכסניית עין גדי

עוד באכסניה – חדר טלוויזיה, מגרש כדורסל, ארוניות אחסון, מכונות שתייה קרה, מערכת קולנוע וחדר תפילה. ארוחת הבוקר, הכוללת סלטים, פירות, דגנים ומגוון מנות חמות, כלולה במחיר החדר.

אכסניית ערד
האכסניה נמצאת במיקום מצוין, שקט ופסטורלי עם נופים מדבריים ייחודיים ועם זאת במרחק הליכה מהתחנה המרכזית של ערד ובמרחק נסיעה קצר משלל אתרים ומסלולי טיול. באכסניה 53 חדרי אירוח, כולם חדשים ובאיכות גבוהה. כל החדרים ממוזגים, עם מקלחת צמודה, מקרר מטיילים, טלוויזיה, אינטרנט אלחוטי בחינם וערכה להכנת קפה או תה. האכסניה נגישה לאורחים עם מוגבלויות ויש חדרים המאובזרים לנכים. ארוחת הבוקר כלולה במחיר ובהזמנה מראש אפשר לקבל ארוחות צהריים ארוזות, לפיקניק מושלם בחיק הטבע. בנוסף, האכסניה כוללת חדר טלוויזיה, מגרש כדורסל, מכונות שתייה וחטיפים, מועדון וחדר תפילה.

אכסניית ערד מוקפת בצמחייה, במרחק קצרצר מנופי מדבר ייחודיים

פרטים נוספים על האכסניות של אנ"א, כולל מבצעים ופעילויות מיוחדות, תמצאו בקישור הבא >>

 

צמחי המדבר - הצמחים הכי מתוחכמים בארץ

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.