תפריט עמוד

חורף של ציפורים – חגיגה מעופפת

החודש הקרוב יוקדש כמעט כולו לפסטיבל שכולו שיר הלל לציפורים שממלאות כעת את השדות, מקווי המים והשמים. במהלך החודש יתקיימו סיורים בעקבות ציפורים, פעילויות לכל המשפחה ותערוכות המוקדשות לבעלי הכנף

בשונה מארצות הקור, שם החורפים הקפואים משאירים את האנשים בבתים המחוממים, החורף שלנו מזמן שלל אפשרויות לטיולים בטבע. אחת החוויות המיוחדות שהחורף הישראלי מציע היא מפגש עם ציפורים, חלקן נודדות ואחרות קבועות, שבעונה זאת אפשר לראותם בשדות, בשמורות הטבע, לצד מקווי מים ועוד. פסטיבל "חורף של ציפורים", שמתקיים זו השנה החמישית, מפנה את הזרקור לעבר בעלי הכנף ומעודד לצאת לטבע הישראלי. הנה כמה מהאירועים שיתקיימו במהלך הפסטיבל:


חסידות באגמון החולה בעונת הנדידה | צילום: דרור גלילי

מרוץ העגור, אגמון החולה
ההזנקה לפסטיבל חורף של ציפורים תתרחש באגמון החולה, שבעונה זאת הומה מקולותיהם של העגורים והמוני עופות נוספים. במרוץ כמה מקצים: מקצה העגור שאורכו 21.1 ק"מ (חצי מרתון), מקצה הדוכיפת – 10 ק"מ ומקצה הפשוש – חמישה ק"מ. ההשתתפות כרוכה בתשלום.
מתי? 28 בנובמבר 2014
פרטים נוספים באתר האינטרנט


שקנאים באגמון החולה | צילום: תומאס קרומנאקר

תערוכות וסדנאות במוזיאון הפתוח לצילום, תל חי
במסגרת חורף של ציפורים תיפתח במוזיאון הפתוח לצילום בגן התעשייה תל חי תערוכת צילומים של דרור גלילי, "בדרך הטבע", שבה
נחשפת דרכו האמנותית של גלילי, הנודד עם מצלמתו בין נופי הגליל, מים, שדות, סביבות מחייה, שמים ואדמה, תוך התמקדות בעמק החולה. בפתיחת התערוכה, ב-6 בדצמבר, ירצה עמיר בלבן על צילום בשירות שמירת הטבע, ב-13 בדצמבר יתקיים שיח גלריה עם דרור גלילי על משמעות המונח "צלם טבע" וב-27 בדצמבר, לקראת נעילת התערוכה, יקיים גלילי שיח גלריה נוסף על טבע ואדם – חזון של דו קיום. התערוכה תינעל ב-28 בדצמבר.

במהלך חודש דצמבר יתקיימו סדנאות צילום בטבע בהנחיית דרור גלילי: ב-12 בדצמבר תתקיים סדנת צילום בגליל – צילום זריחה באגמון החולה, מעוף של עשרות אלפי בעלי כנף, השתקפויות צומח ודומם במים, צילומי תקריב ויציאה לצילום נופי שלכת. ב-19 בדצמבר תתקיים סדנת "עמק החולה – גן עדן לציפורים וצלמים" – צילום בעגלת מסתור באגמון, חי וצומח על שפת המים, השתקפויות ותקריבים בגן הבוטני, תרגול דרכים להתבוננות בטבע ועוד.

הפנינג למשפחות ייערך בשבת, 20 בדצמבר, עם סדנת צילום לסבים וסבתות, נכדים ונכדות, הקשבה לטבע ולציפורים, צילום מתוך מסתור, חיים במים והשתקפויות, שלכת וצבעים. בסיום הסדנה תעלה הצגת הילדים "ג'ינג'ית וטוי" על יחסים בין ילדים ומבוגרים לטבע וחי.
מתי? במהלך חודש דצמבר 2014
פרטים נוספים באתר האינטרנט


שדמיות בעונת החיזור בשדות עמק החולה | צילום: דרור גלילי

סיורי זריחה ושקיעה באגמון החולה
סיור זריחה אל להקות העגורים הענקיות המתכוננות ליומו של יום חדש מלווה בפסקול בלתי פוסק של קריאות העגורים ומשק הכנפיים. ואז, לאור השמש השוקעת ורגע לפני שהציפורים מתכוננות ללינת לילה, ייצא סיור מודרך בשטחי האגמון בתוך עגלת מסתור. הסיורים בתשלום.
מתי? סיורי זריחה מתקיימים בסופי שבוע (חמישי-שישי-שבת) לאורך כל הפסטיבל, סיורי שקיעה מתקיימים מדי יום במהלך ימי הפסטיבל.
פרטים נוספים: בטלפון 04-6817137


עגורים מכנסים לשנת לילה | צילום: עינבר רובין, אגמון החולה-קק"ל

סיורים מודרכים בשביל סובב כנרת

רשות ניקוז נחלים וכנרת מציעה סיורים מודרכים בשביל סובב כנרת, שמאפשרים לצפות במאות סוגים של עופות הפוקדים את אזור הכנרת בעונה זו. בשבת, 20 בדצמבר יתקיים סיור מהירדנית לבית זרע, במסלול היורד ממוצא הירדן. הסיור מאפשר להתרשם מהמאמצים להשיב מיני צומח טבעי לנוף הנחל, מתהליכי שיקום מבנה הנחל ומהשתקמות בית הגידול הטבעי.
ב-21 בדצמבר ייערך סיור ממטבחה לכפר נחום במסלול העובר בצפון הכנרת, דרך כנסיית הלחם והדגים, שבה אפשר להתרשם מרצפת פסיפס מדהימה של ציפורים, מעיין איוב הנובע מבאר ארטזית במפל מרשים אל הכנרת ומתצפיות יפות על עופות המים באגם. ביום שני, 22 בדצמבר, ייערך סיור מחוף גופרה לנמל עין גב, הכולל ביקור בתחנה לטיבוע ציפורים, ובסופו אפשר להצטרף (בתשלום סמלי) להפלגה ב"מעבדה השטה", ספינת מחקר לימודית שבה אפשר ללמוד על עבודתם של חוקרי הכנרת.
מתי? הסיורים מתקיימים בין 20 ל-22 בדצמבר
פרטים נוספים: באתר האינטרנט או בטלפון 55477*

חגיגות צפרות בשמורת טבע עין אפק
מגוון פעילויות לכל המשפחה: בעקבות הטבעת הנודדת – מפגש עם צפר השמורה הלוכד ציפורי השיר לצורכי מחקר בעזרת רשתות ערפל, השתתפות בחוויית טיבוע הציפורים ושחרורן לחופשי. בנוסף, ייערכו סיורים מודרכים בשמורה ותחנות הפעלה לילדים, וכן יוקרן סרט אורקולי על טיפת מים המספרת את סיפור השמורה. הפעילות ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. תערוכה "להרגיש ציפור" מציגה מגוון של צילומי ציפורים מהשמורה.
מתי? 23 בדצמבר (חופשת חנוכה), בשעות 10:00–14:00
פרטים נוספים: בטלפון 04-8779992, 04-8778226


פלמינגו לקראת שנת לילה בבריכות המלח בעתלית | צילום: דרור גלילי

לינת הדיות הגדולה בחוף עכו
סיור לאורך חוף הים של עכו לתצפית שחפים, חופנאים ועופות נוספים. במהלך הסיור המשתתפים יישמעו על נדידת הציפורים לאורך חוף הים ויקנחו בתצפית על התכנסות לינה של אלפי דיות שחורות. בתשלום.
מתי? 5 בדצמבר, 26, בדצמבר, 9 בינואר 2015, 31 בינואר 2015
פרטים נוספים: במוקד טלטבע 057-200-30-30


מגלנים משתקפים בשלולית גשם | צילום: דרור גלילי

פסטיבל חורף של ציפורים נערך ביוזמת המשרד לפיתוח הנגב והגליל באמצעות הרשות לפיתוח הגליל ובהשתתפות משרד התיירות, פורום עמותות התיירות בצפון, קק"ל, החברה להגנת הטבע, רשות הטבע והגנים ורשויות הניקוז.

 

אביב בישראל - ממעוף הציפור

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מגליל עליון ועמק החולה

צפת לקראת פסטיבל הכלייזמרים: יופי של סודות
צפת לקראת פסטיבל הכלייזמרים: יופי של סודות

הסמטאות של צפת מתמלאות בימים אלה בנגנים חדשים וותיקים, נגנים אשר גומעים קילומטרים רבים בסמטאות העיר ועושים שמח. אולם פסטיבל הכלייזמרים, לדברי המדריך, "הוא לא רק קשור לנגינה. יש בו מסר של פשטות. כולנו מוזמנים להגיע, לפשוט מעלינו ...

מהמולת "מחניודה" לאירוח אינטימי בראש פינה
מהמולת "מחניודה" לאירוח אינטימי בראש פינה

סמטה מוצלת מובילה אל הבית המוקף בבוסתן המשתלב בגינת ירק ועשבי תיבול שהשף קוטף ומלקט מהם היישר למטבח. נוף פנורמי גלילי והחרמון באופק. בבית שני חדרי אוכל מרווחים. החללים והקירות משמשים רקע לאוסף חפצי אמנות וטעם משובח. השף ...

מבוא לנדודים 48: מערות ברכס פקיעין
מבוא לנדודים 48: מערות ברכס פקיעין

"בעיצומו של קיץ, בחום יולי אוגוסט עליתי מהגליל התחתון אל הגליל העליון. הובלתי את הקרוואן בכביש הצר המטפס דרך הכפר ראמה, חלפתי על פני בית ג'אן וחרשים, ונכנסתי אל פקיעין". רונן רז חונה בגליל העליון, מכיר שכנים יהודים ...