תפריט עמוד

חורבת ירדה – נוף, מעיין והיסטוריה

טיול לחורבת ירדה בגליל העליון משלב כמה הנאות: נופים גליליים יפים, מעיין שמימיו גולשים לבריכות צלולות וסיפורי היסטוריה מרתקים. וההליכה? קצרה ומתאימה מאוד גם לימי הקיץ החמים

על שלושה דברים ראוי שיתבסס טיול טוב: על מראה עיניים, על פכפוך המים ועל אירוע היסטורי שייחרת בזיכרון. את שלושת הדברים הללו תמצאו בחורבת ירדה ובסביבתה, ולכן טוב לטייל שם בכל עונות השנה, ובעיקר בימי הקיץ.

ההיסטוריה
אחוזת ירדה היתה בית חווה מבוצר על גבעה רמה, ובעליה העשירים נטשוה במאה התשע עשרה. האחוזה נותרה כמעט בשלמותה, על מחסניה, חדריה ובור המים שבמרכזה. את האתר ואת אדמותיו רכשה קק"ל ב-1936, אבל המקום קיבל תפנית דרמטית בתקופת מלחמת העצמאות. הכוחות הסורים, בשאיפתם לנתק את אצבע הגליל, כבשו את משמר הירדן, לקחו את תושביה בשבי ויצרו ראש גשר שאחיזתו המערבית היתה חורבת ירדה. בקרבות עקובים מדם עברה חורבת ירדה מיד ליד עד שסולקו הסורים משם אל קו משמר הירדן, ובו אחזו עד שיחות שביתת הנשק ב- 1949 .

הנוף והזיכרון
החוצה את החווה במרכזה אל צדה השני ייהנה ממבט ייחודי אל אצבע הגליל. עמק החולה על שדותיו הירוקים פרוש מתחת, הרי הגולן הגולשים אל הירדן ממזרח, ובצפון הר חרמון נראה במרחק נגיעה. את הקרבות הנציחה מדינת ישראל בתצפית היפה ובאנדרטאות להנצחת הנופלים שהוקמו אל מול הנוף, שהיה ונשאר כתפאורה חיה לימי תקומה.

המים
עשר דקות הליכה אל אפיק נחל מחניים הסמוך ומגיעים אל פינת חמד החבויה בין עצי האיקליפטוס. זהו עין ירדה, שמימיו גולשים להם בסבך הקנים אל ברכות קטנות וצלולות. הירידה אל הנחל אפשרית בשביל מסומן המתחיל כמאתיים מטר לפני האחוזה ופניו צפונה.

איך מגיעים: נוסעים בכביש 91, המוביל ממחניים לרמת הגולן. ארבעה קילומטרים ממזרח לצומת מחניים יש שלט המכוון שמאלה, לדרך אספלט משובשת אך נוחה, המובילה עד לחורבה.

כמה הולכים ברגל: לאחוזה – חמישים מטר, למעיינות – 800 מטר

כמה לוקח על השעון: רגע קט עד כחצי שעה

עונה מומלצת: בעיקר בקיץ

גישה לנכים: יש (אך לא למעיין)

עוד בסביבה
גלריה קיי – נוסטלגיה, אמנות ואסתטיקה אצל בתיה קלר במושב משמר הירדן, טלפון: 052-5643949.
טיול עצמאי במשמר הירדן הישנה, מושבת העלייה הראשונה שננטשה במלחמת העצמאות. מומלץ גם בגלל ההיסטוריה וגם בגלל הנוף (יש שלטי הסבר במקום). בצומת גדות.

איפה אוכלים?
בית ראזאלה – אירוח בדואי מסורתי בבית משפחה. טובא-זנגרייה, טלפון: 052-348864.
עמבורגר מסעדת בשרים, המילה האחרונה בהמבורגרים. קניון ראש פינה, בכניסה למושבה, טלפון: 04-6800044.
גלידה מג'יקה – כשמה כן היא, קסם של גלידה. תחנת דלק צומת מחניים, טלפון: 04-6860586.

מפת האזור:

לחצו להגדלה

אמנון גופר – מורה דרך וחוקר התרבות הגלילית. מתוך ספרו "חמש דקות מהצימר" בהוצאת עם עובד


אביב בישראל - ממעוף הציפור

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מגליל עליון ועמק החולה

צפת לקראת פסטיבל הכלייזמרים: יופי של סודות
צפת לקראת פסטיבל הכלייזמרים: יופי של סודות

הסמטאות של צפת מתמלאות בימים אלה בנגנים חדשים וותיקים, נגנים אשר גומעים קילומטרים רבים בסמטאות העיר ועושים שמח. אולם פסטיבל הכלייזמרים, לדברי המדריך, "הוא לא רק קשור לנגינה. יש בו מסר של פשטות. כולנו מוזמנים להגיע, לפשוט מעלינו ...

מהמולת "מחניודה" לאירוח אינטימי בראש פינה
מהמולת "מחניודה" לאירוח אינטימי בראש פינה

סמטה מוצלת מובילה אל הבית המוקף בבוסתן המשתלב בגינת ירק ועשבי תיבול שהשף קוטף ומלקט מהם היישר למטבח. נוף פנורמי גלילי והחרמון באופק. בבית שני חדרי אוכל מרווחים. החללים והקירות משמשים רקע לאוסף חפצי אמנות וטעם משובח. השף ...

מבוא לנדודים 48: מערות ברכס פקיעין
מבוא לנדודים 48: מערות ברכס פקיעין

"בעיצומו של קיץ, בחום יולי אוגוסט עליתי מהגליל התחתון אל הגליל העליון. הובלתי את הקרוואן בכביש הצר המטפס דרך הכפר ראמה, חלפתי על פני בית ג'אן וחרשים, ונכנסתי אל פקיעין". רונן רז חונה בגליל העליון, מכיר שכנים יהודים ...