תפריט עמוד

המעבדאדא בעין הוד

במעבדאדא, מרחב יצירתי חווייתי במוזיאון ינקו דאדא בעין הוד, כל ילד יכול להפוך לאמן דאדא וליצור אמנות מחפצים יום-יומיים, להכין סרט אנימציה פשוט או להתחפש ולעלות מיצג על הבמה. בתום שעה וחצי הילדים התקשו לעזוב, ולא קשה להבין למה

ילדים הם אמנים מטבעם, ורק רוצים שיתנו להם ליצור. אנחנו, המבוגרים, קצת שוכחים את זה לפעמים, ומגבילים את העשייה האמנותית שלהם לאמנות שאנחנו מכירים – ציור על דפים, פיסול בחימר. ביקור במעבדאדא שבמוזיאון ינקו דאדא בעין הוד מהווה תזכורת מצוינת לכך שכל אחד הוא אמן וכל דבר יכול להפוך ליצירת אמנות, ולכך שאמן טוב צריך להיות יצירתי, לא פחות משהוא צריך ידיים טובות.

מוזיאון ינקו דאדא הוקם על ידי חבריו של האמן מרסל ינקו, ממייסדי תנועת הדאדא שפעלה בשווייץ, בגרמניה ובצרפת בתקופת מלחמת העולם הראשונה ומעט לאחריה. תנועת הדאדא קראה תיגר על ערכי התרבות והאמנות המערבית, יצאה נגד האסתטיקה המסורתית של האמנות ופרצה את גבולות האמנות המוכרים. בין היתר, אמני הדאדא טבעו את המושג "רדי מייד" (Ready made), שמתייחס לאמנות שנוצרת משימוש בחפצים יומיומיים. אמני הדאדא הרבו גם ליצור קולאז'ים ופוטו מונטז'ים. מוזיאון ינקו דאדא מציג את עבודותיו של מרסל ינקו, לצד עבודות של אמנים דאדאיסטים נוספים, וייתכן שהילדים ימצאו בהן עניין, אבל גולת הכותרת בביקור משפחתי היא, כאמור, המעבדאדא.


במעבדאדא כל ילד הוא אמן וכל חפץ יכול להפוך ליצירת אמנות

במעבדאדא כל ילד הופך לאמן דאדא. המעבדאדא מעוצבת כסטודיו, שבו ניתנת לילדים יד חופשית לעשות אמנות בין-תחומית כמעט מכל מה שמונח למול עיניהם. ויש פה לא מעט: ברחבי המעבדאדא פזורים חפצים מחפצים שונים, והשם מעבדאדא לא ניתן סתם – הילדים יכולים לעשות ניסויים באמנות ולתת דרור לדמיון וליצירתיות.

כשנכנסים למעבדאדא, אי אפשר להתעלם מבליל החפצים שמפוזרים במקום: סלילים של סרטים, סירים, מטאטאים, מגהצים ישנים, קומקומים, ידיות, גלגלי אופניים, אפילו אסלות (שהדאדאיסטים הרבו להשתמש בהן ביצירותיהם). כל אלה משמשים את המבקרים הצעירים ליצירת עבודות רדי מייד. הילדים מוזמנים ליצור מהחפצים פסלים, על ידי הנחתם זה על גבי זה או זה לצד זה, שימוש בחוטי קשירה ולעיתים גם בדבק, ולראות איך כמה חפצים יוצרים משהו חדש לגמרי. מרגש לראות את הילדים מחפשים עוד ועוד חפצים, מפעילים את הדמיון שלהם, מנסים להרכיב את הדברים שליקטו כך שישתלבו יחדיו, ולבסוף מציגים בגאווה את יצירתם. בכל רחבי המעבדאדא מוצגות יצירות שהמבקרים הצעירים הרכיבו, וזהו, ללא ספק, חלק מסוד הקסם של המקום.


ברחבי המעבדאדא פזורים חפצים מחפצים שונים, מסירים ועד אסלות

תחנה נוספת שזכתה אצל בת השבע שלנו להתלהבות רבה היא תחנה של יצירת סרטי אנימציה בשיטת הסטופ מושן. הילדים מקבלים רצועת נייר המחולקת לריבועים, כשבכל ריבוע הם מציירים סצנה, ולאחריו סצנה דומה מאוד עם שינוי קל, ועוד אחת ועוד אחת. הילדה שלי, למשל, ציירה גולם שהופך לפרפר ומתחיל לעוף, והחבר שהתלווה אליה צייר שמש שוקעת ועלים שנושרים מעץ. אחרי שהרצועה מוכנה, מכניסים אותה לתוך סיר גדול עם חרכי הצצה, שאותו מסובבים במהירות על גבי פטיפון, במקום שבו התקליט אמור להסתובב. הילדים רואים את הציורים שלהם מתמלאים בתנועה וחיים ולומדים איך יצרו פעם סרטי אנימציה, לפני עידן המחשב.

יש במעבדאדא גם כמה פינות בהן הילדים יכולים להתנסות באמנות קצת יותר שגרתית, למשל, יצירת קולאז'ים. הם גוזרים ניירות ממגזינים צבעוניים ומדביקים אותם זה לצד זה על נייר עיתון. יש ילדים שבוחרים להתחיל בפעילות הזו, שקצת יותר מוכרת להם מחיי היום יום ועושה שימוש בחומרים שמקושרים אצלם עם אמנות, כמו דבק, נייר מספריים וצבעים. למתקדמים יש אפשרות ליצור קולאז'ים משקפים, מה שיכול להביא לתוצאות מדהימות. אפשר להתנסות פה גם באסמבלז' – שימוש בחפצים תלת מימדיים כחלק יצירה.


יצירת סרטי אנימציה כמו שעשו לפני עידן המחשב

הדאדאיסטים הרבו לעסוק באמנות בין תחומית, וגם המעבדאדא מציעים לילדים הרבה יותר מעיסוק באמנות פלסטית. באחת מפינות הסטודיו מונחת ערימה של ספרים, והילדים יכולים להשתמש בהם ליצירת שיר דאדאיסטי, שכל מילה בו לקוחה מספר אחר. ויש גם פינת תחפושות, שבה אפשר להתחפש, לעלות על הבמה העגולה שבמקום ולהציג – למרות שכאן לא קוראים לזה הצגה, אלא מיצג, כלומר מופע שאין לו בהכרח עלילה והוא משלב בין כל תחומי האמנות.

הפעילות במקום היא במחזורים של שעה וחצי, אבל מרבית הילדים, כולל הילדה שלנו, התקשו להיפרד, ונראה שהם יכלו לבלות שם עוד שעות ארוכות. ומה שהכי נחמד, שהפעילות לא נגמרת עם הביקור, וכמה מהרעיונות שקיבלנו במעבדאדא מיושמים עכשיו גם בבית.

אחרי הביקור במעבדאדא, כדאי להמשיך ולטייל בכפר האמנים המקסים, שבסמטאותיו פזורים פסלי מתכת, פרי עבודתם של תושבי המקום, שגם הם מסעירים את דמיונם של הילדים ומעוררים הרבה עניין.

איפה? מוזיאון ינקו דאדא, כפר האמנים עין הוד
טלפון: 04-9842350
אתר אינטרנט 

אביב בישראל - ממעוף הציפור

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.