תפריט עמוד

ברלין הירוקה

ברלין הוכתרה כבירת הצמחונות העולמית בזכות מאות מסעדות צמחוניות ועשרות מסעדות טבעוניות. אבל זהו רק קצה קצהו של הטרנד הירוק: בירת גרמניה מתהדרת בפרויקטים של גינון שכונתי, פארקים מיוערים, רשת מסועפת של שבילי אופניים ושמירה קפדנית על עצי העיר

ברלין הוכתרה באחרונה כבירת הצמחונות החדשה על ידי מגזין הגורמה האמריקאי Saveur (שבחר בשנה שעברה בתל אביב כאחת מיעדי הקולינריה הטובים בעולם). הפרס הבינלאומי שהעניק המגזין לאניני הטעם בטקס שהתקיים בניו יורק, מכבד את ההתפתחות הקולינרית של הבירה הגרמנית, שמהווה כיום בית לכ-300 מסעדות צמחוניות ו-30 מסעדות טבעוניות, לצד דוכני חטיפים בעיר.

הזוכים נבחרים מדי שנה על ידי העורכים וכ-325,000 מקוראיו של המגזין, שבסיסו בניו יורק. הפרס מהווה הכרה בשינוי שעברה סצנת ההסעדה בברלין. "המטבח הצמחוני האנין תפס את מקומן של המסעדות הבשריות שהיו הלהיט שבו התאפיינה העיר", כתבו עורכי המגזין. הם סבורים שההגירה הרבה מרחבי העולם אל הבירה הגרמנית תרמה באופן ניכר לשינוי שעברה העיר ולמגוון של מטבחים צמחוניים וטבעוניים.

תפריט צמחוני בבית קפה ברלינאי

המטבח הצמחוני מוביל כיום בסצנה הקולינרית במרכז ברלין. מסעדת Cookies Cream, הנחשבת לקובעת טרנדים בתחום הגורמה הצמחוני, זכתה להיכלל במדריך גו מיו בשנה החולפת והמסעדה הטבעונית Lucky Leek מופיעה במדריך מישלן. בנוסף, מספר גדל והולך של שפים, כמו למשל השף של מסעדת Nobelhart & Schmutzig, משתמשים במצרכים אורגניים מקומיים וכוללים מנות צמחוניות בתפריטיהם, ואפילו דוכני המזון המהיר בעיר מציעים כיום מנות צמחוניות, דוגמת קבב צמחוני. פרטים נוספים על אפשרויות אוכל צמחוני וטבעוני בברלין אפשר למצוא באתר של לשכת התיירות של ברלין VisitBerlin.com.

שוק אוכל בברלין. הביקוש למוצרים אורגניים וברי-קיימא צובר תאוצה 

עיר של טרנדים ירוקים
הטרנד הגסטרונומי בברלין מצטרף לביקוש הגובר למוצרים אורגניים וברי-קיימא בתחום הטקסטיל, באופנת הטבעונות ובפרוייקטים של בישול חברתי. טרנד המחזור מגיע גם לתחום האוכל ומסעדות כמו Restlos Glücklich ("מאושרים ללא הפסקה"), שתיפתח בקרוב, תעשה שימוש בשאריות מזון וברהיטים ממוחזרים. 

הברלינאים אוהבים לחיות חיים ירוקים והם פתוחים לדרכים נוספות להפוך את העיר ידידותית לסביבה. תושבים לא מעטים רוכשים נעלים עשויות מחומרים שלא הגיעו מן החי ואת הנקניקיות המסורתיות המירו בנקניקיות אורגניות.

פרויקט של גינון שכונתי

בברלין יש פרוייקטים שכונתיים של גינות ועבור רבים האופנים החליפו את המכונית כסמל סטטוס. בסדנאות DIY ("עשה זאת בעצמך") לומדים הברלינאים להכין במו ידיהם את מלבושיהם ואת הרהיטים, במקום להקיף את עצמם רק במוצרים מייצור המוני.

מאז הפלתה של חומת ברלין ב-1989, הפכו חלקים ממה שהיתה אז רצועת שטח ההפקר לשבילי אופניים חדשים, פארקים או גנים. בצירוף השאיפה לקיימות ודרכים אלטרנטיביות, הופכת העיר התעשייתית לשעבר יותר ויותר למטרופוליס ירוק. באפריל 2017 אף מתוכננת תערוכה שתתמקד בטבע ובתרבות אורבניים ממגוון זוויות.

הגן הבוטני של ברלין, אחד הגדולים מסוגו בעולם, הוא אחד משורה של פארקים, גנים ויערות בשטח העיר 

יותר משליש מ-900 הקילומטרים הרבועים של העיר הוא מרחב ירוק, מחציתו יערות. בעיר נספרו באופן רשמי 440,000 עצים, רבים מהם בפארקים כמו הטירגארטן ובגנים המקיפים את ארמון שרלוטנבורג. הברלינאים אוהבים עצים ומגנים על הפארקים והגנים שלהם. ב-2007 קרסו חלק מדפנות התעלה בין נויקלן וקרויצברג ורשות הנמלים המקומית החליטה לעקור 200 עצים, בהם עצי אדר, ערמונים וערבות בוכיות, כדי למנוע שטפון. התושבים התקוממו ועזרו לפרסם מחקר שמצא כי השורשים למעשה עוזרים לחיזוק המזח, ולבסוף רוב העצים ניצלו מכליה.

צילומים:  visitBerlin, Philip Koschel ©

 

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.