תפריט עמוד

אתרי צלילה באילת

ים סוף טומן בחובו עולם עשיר של אלמוגים, דגים ויצורים ימיים נוספים, וצלילה באתרים היפים של אילת היא חוויה מומלצת גם למי שלא צלל בעבר. בין אם אתם צוללים מנוסים או רוצים להתנסות בצלילה היכרות, הנה המלצות לאתרי צלילה באילת

עם חופים כמו שיש באילת, המים הצלולים ושוניות האלמוגים – פשוט אי אפשר לוותר על צלילה, ולא חשוב אם לא צללתם מעולם או שאתם צוללים מקצוענים. כדי לחוות את העולם התת ימי העשיר והיפהפה של ים סוף, הנושק לאילת, לא חייבים לעשות קורס צלילה: אפשר להתנסות בצלילה היכרות (מגיל 8 ומעלה), שאחריה יש סיכוי גדול שתידבקו בחיידק ותרצו לצלול שוב ושוב. אספנו עבורכם כמה המלצות לאתרי צלילה באילת (צלילה עם ציוד):

ריף הדולפינים
חוויית צלילה ייחודית לצד הדולפינים החיים בריף. מדריך צלילה אישי ייקח אתכם למפגש קרוב עם היונקים האהובים. מתאים לצוללים מכל הרמות, כולל צלילת היכרות מגיל 8 ומעלה.

צלילה בריף הדולפינים מאפשרת מפגש מרגש עם היונקים הימיים הללו | צילומים: משרד התיירות

וגם מעל המים תמיד משמח לפגוש דולפין מקרוב…

שמורת חוף אלמוג
מהמצפה התת מימי בדרום ועד החוף שמול מלון ישרוטל ים סוף בצפון משתרעת שונית אלמוגים עשירה בקניונים ובמפרצים רדודים המשמשים מסתור מושלם לדגים שונים. העובדה שהאזור כולו מוגן ושמור מאפשרת להבחין ביצורים ימיים שנדיר למדי לראותם באתרים אחרים. מתאים לצוללים בכל הרמות.

שמורת חוף אלמוג, אזור שמור עם עושר תת ימי גדול במיוחד | צילום: אסף זבולוני

המערות
כק"מ וחצי מצפון למעבר הגבול טאבה נמצא אחד מאתרי הצלילה הפופולריים בעיר, וזאת בזכות הגישה הנוחה אליו, קרבתו לחוף והעומק הרדוד שלו (עד שישה מטרים). כל אלה הופכים את האתר למתאים גם לצוללים חסרי ניסיון. מתאים לצוללים בכל הרמות, כולל צלילות היכרות.

גן הצלופחים
האתר נמצא כ-100 מטר מצפון לגדר הצפונית של שמורת חוף אלמוג, בשוליו של החוף של מלון יו קורל ביץ'. מרבית הצוללים באילת עוברים דרך האתר הזה מבלי לדעת איזה אוצר ממתין להם מתחת לאף. מקור השם הוא הצלופחים הרבים העומדים זקופים מול הזרם בקרקעית. מתאים לצוללים בכל הרמות.

גן הפסלים
נמצא בלב ים, בחוף הצפוני, כ-300 מ' ממזרח מהמבנה ששימש את המסעדה התת מימית שנסגרה לפני שנים אחדות. גן הפסלים מורכב מכמה פסלים מרשימים מתחת למים שבנה הפסל דן רפופורט. לאתר זה יש להגיע רק בכלי שיט ובליווי אדם שמכיר אותו היטב. מתאים לצוללים מנוסים בלבד. שימו לב: האזור רוחש פעילות ערה של ספורט ימי ויש להיזהר מאוד בזמן הצלילה.


בנוסף לאלמוגים ודגים, בכמה מאתרי הצלילה באילת מחכות לכם גם הפתעות מעשי ידי האדם
 
הסטי"ל
אחד מאתרי הצלילה הפופולריים באילת, נמצא בין חוף הוויליג' והמרינה הדרומית (מעגן תור ים). ב-1994, לאחר שירות ארוך ומוצלח בחיל הים, הוטבע במי הים האדום הסטי"ל סופה – מחמש ספינות הטילים שהוברחו באישון לילה מנמל שרבור בצרפת בשנת 1969. על הסטי"ל מצויות שתי אנדרטות, האחת לזכר אחד מלוחמי השייטת שנפל בלבנון והאחרת לזכרו של מדריך צלילה שנהרג בפיגוע במלון פארק בנתניה. האתר מתאים לכל הרמות, עומק הצלילה נקבע בהתאם לדרגת הצולל.

 

האוניברסיטה
שמו של האתר ניתן לו בשל מיקומו, המשיק לחוף המכון הבין-אוניברסיטאי באילת. בין היתר הוא מארח סטודנטים וחוקרים שעורכים ניסויים במים. הנוף התת מימי במקום ראה אמנם ימים יפים יותר, אולם ניסויים בגידול אלמוגים יצרו כמה מושבות עשירות למדי. מתאים לצוללים בכל הרמות.

פרדייז
אחד האתרים המעניינים באילת, הפרדייז, נמצא בהמשכו של אתר הצלילה הידוע והפופולרי, הסטי"ל. הקרקעית מכוסה באלמוגי אבן בעלי צורות מעניינות, שלרוב אי אפשר לראותם במקומות אחרים. בימים של ראות טובה זוהי צלילה מרהיבה. צלילת עומק, לצוללים מנוסים בלבד.

היתוש, חוף אלמוג
סירת פטרול ישנה של חיל הים הוטבעה כאן כדי ליצור אתר צלילה נוסף בחוף אלמוג. מומלץ לבצע את הצלילה הראשונה לאתר במסגרת צלילה מודרכת או בליווי צולל שמכיר את המקום היטב. מתאים לצוללים מנוסים בלבד.

גם ילדים יכולים להתנסות בצלילה ולגלות עולם תת מימי מופלא

שולחנות נפטון

אתר הצלילה שולחנות נפטון, המוכר גם בשם שולחנות האלמוגים, נמצא בחוף הדרומי של אילת בואכה גבול טאבה – מאזור הגשרים של מלון הנסיכה ועד למעבר הגבול בטאבה. באתר, המשתרע על שטח גדול יחסית, אפשר למצוא בעומקים שונים ריכוזים גדולים של אלמוגי שיטית שטוחה. במבט מהצד מבנה האלמוג מזכיר את עץ השיטה, אולם לצולל הנמצא מעליו הוא נראה כשולחן בעל רגל אחת, ומכאן שם האתר. האזור שמור למדי והראות בו טובה במרבית ימות השנה. מתאים לצוללים בכל הרמות.

הגנים היפניים
אתר הגנים היפניים נמצא בחלקה הדרומי (המגודר) של שמורת חוף אלמוג, בין הגשר הדרומי של השמורה עד למצפה התת מימי. הגנים היפניים נחשבים לאתר הצלילה הגדול והשמור ביותר באילת וכוללים כ-500 מ' של חגורת אלמוגים רצופה בשתי מדרגות עומק. האתר הוא דוגמה מוחשית לאופן שבו יכלו אתרי הצלילה שלנו להיראות לו השכלנו להבין את חשיבות שמירת הטבע לפני כמה עשורים. הצלילה כאן מותנית בארבעה צוללים לפחות, מתאים לצוללים מוסמכים המציגים יומן עם לפחות 17 צלילות חתומות.

 

אביב בישראל - ממעוף הציפור

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.