תפריט עמוד

תערוכה: הזמנה לשקט

התערוכה הזמנה לשקט, המוצגת במוזיאון הילדים בחולון, פותחת צוהר לעולמם של החירשים וכבדי השמיעה ומלמדת איך זה לחיות בעולם הדממה ואיך לתקשר ללא מילים. רשמים מביקור מרגש בתערוכה שבהחלט לא מיועדת רק לילדים

תערוכה: הזמנה לשקט

בין מגוון המסלולים במוזיאון הילדים בחולון אשר מתאימים למבקרים צעירים, מוצגות גם כמה תערוכות קבע מרתקות המיועדות לילדים גדולים (מגיל 9 ומעלה) ולמבוגרים. אחת מהתערוכות הללו, "הזמנה לשקט",  מצליחה לרתק, לרגש ולפתוח את הראש גם למבוגרים שבחבורה, וגם אם אינם מלווים בילדים.

התערוכה חושפת את המבקרים לעולמם של החירשים וכבדי השמיעה, עולם בו אנחנו לא שומעים וגם לא מפעילים את מיתרי הקול אלא מתקשרים בדרכים חלופיות, כמו תנועות ידיים, הבעות פנים ושפת הסימנים.

הביקור בתערוכה נפתח בתדריך קצר שלאחריו פוגשים את המדריך החרש (במקרה שלנו – מדריכה מקסימה בשם אורטל), שמעביר את הסיור. בשלב הזה המבקרים מקבלים אזניות ומרגע זה הם נכנסים לעולם הדממה. האזניות אמנם לא מצליחות לנטרל לחלוטין את הרעשים החיצוניים, אלא רק לעמעם אותם, אבל מרבית המבקרים מתמסרים לחוויה וגם ההתרגשות עושה את שלה, כך שמהר מאוד הרעש, לפחות החיצוני, נעלם. הניסיון להבין מה קורה מסביב, להיות בפוקוס ולהבין את הסובבים ממחיש כמה מאמץ ותשומת לב נדרשים ממי שאינו שומע כדי לתקשר עם זולתו.

התחנה הראשונה במסלול נקראת "ריקוד הידיים", והיא מתאימה בדיוק לשלב בו עדיין לא מבינים מי נגד מי. המבקרים הסתדרו בחצי עיגול (זו הדרך הכי טובה להבטיח שמירה על קשר עין עם כולם) ואורטל הדגימה לנו, ללא מילים, איך מתקשרים עם הידיים. החושים מתחדדים וכמותם גם תשומת הלב לנוכחים האחרים בחדר ולאט לאט מתחילים להתרגל לסיטואציה החדשה.


המבקרים מקבלים אזניות ומתחילים להתרגל לשקט | הצילומים בכתבה: טל קירשנבאום

החדר הבא הוא גלריית הפרצופים. כל אחד מהמבקרים מכניס את ראשו לתוך מסגרת, על מסך באמצע מוקרנים פרצופים שמציגים הבעות פנים שונות – משמחה, דרך כעס ועד גועל, והמבקרים מתבקשים לחקות אותן. בשלב הבא מוצגות תמונות שמעוררות רגשות עזים – מפרלינים שמעוררים את בלוטות הטעם ועד לתולעים שמעוררות ברובנו דחייה, וזו הזדמנות לבחון איך אומרים "יאמי!" או "איכס" בלי לדבר.

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מכאן עוברים לחדר הנקרא מצבים משתנים, שם מוזמנים המבקרים להציג רגשות שונים באמצעות פנטומימה. משחק נוסף מחכה בחדר שיח הסימנים – המבקרים מתחלקים לשתי קבוצות כשמולם, על לוח משחק, מוצגות תנועות ידיים בשפת הסימנים, אשר מסמלות איברי גוף שונים, ועליהם לנחש איזה איבר כל תנועה מסמלת. משחקים כאלה בדרך כלל מעוררים בילדים הרבה התרגשות, שמחה ולעתים גם תסכול כשהדברים לא הולכים כפי שתכננו, והיה מעניין לראות איך הם מפנימים את הכללים ומביעים את כל אלה ללא קול.

החדר הבא, שזכה לפופולריות גדולה במיוחד, הוא הבר השקט. כאן לומדים לנהל מפגש חברתי בלי להפעיל את מיתרי הקול. על הקיר ממול תלויים שלטים מאוירים שממחישים איך אומרים בשפת הסימנים "תודה", "כן", "לא", "כיף", "קשה" ועוד מילים נפוצות בשיחה יומיומית, ואחר כך אפשר לגשת לבר ולהזמין משקה או חטיף בשפת הסימנים. קשה היה שלא להבחין בעיניים הנוצצות של הילדים אחרי שהזמינו חטיף מסוים או משקה מוגז בשפת הסימנים – וקיבלו את מבוקשם.

רגע לפני סיום, מתקיים דיאלוג עם המדריכה באמצעות מתורגמנית. השיח הזה היה מרגש משום שהוא מנפץ הרבה סטיגמות. אם בהתחלה המבקרים חששו מעט לשאול, הרי שאחרי שהמדריכה סיפרה קצת על עצמה – חירשת מלידה במשפחה שבה כולם חירשים, שלמדה באמצעות סייעת בכיתה של שומעים, השאלות לא הפסיקו להגיע. מהר מאוד היה ברור לכולם שהחירשים לא מסכנים ולא זקוקים לרחמים, וכשמתייחסים אליהם כשווים (ואם אפשר, גם יוצרים איתם קשר עין), הם יכולים לעשות הכל. המדריכה שלנו סיפרה שהיא התנסתה במכשיר שמיעה ובשתל, אבל תוך זמן קצר ויתרה עליהם כי היה לה יותר מדי רועש והיא מעדיפה את השקט. ומשהו באמירה הזו, שהחירשים יכולים להיות מרוצים ממצבם, גרם לכולם לצאת עם חיוך על הפנים.


לומדים לתקשר בעזרת הידיים

ההשפעה של התערוכה נשארת זמן רב אחרי הביקור וכדאי שהיא תהיה חלק מתכנית הלימודים של כל בית ספר בישראל. היא מאפשרת לכל ילד לגלות את הכוחות שטמונים בו ואת יכולותיו לתקשר עם הסביבה, פותחת צוהר לעולמם של החירשים וכבדי השמיעה, מעלה את המודעות לשונה ושוברת סטיגמות. ובעולם שבו כולם עסוקים בסמארטפונים וכמעט לא מביטים על הסובבים אותנו כשאנחנו מתקשרים איתם, יש לנו המון מה ללמוד מאלה שגם אם הם לא מביעים את עצמם בקול, אינם שוכחים לדבר עם העיניים ולהקדיש תשומת לב רבה למה שנמצא מסביב.

הזמנה לשקט

הסיור בתערוכה מיועד למבוגרים ולילדים מעל גיל 9; ילדים עד גיל 12 חייבים בליווי מבוגר. הפעילות נמשכת כשעה וחצי ויש לתאם את הסיור מראש.
איפה? מוזיאון הילדים, שדרות ירושלים 214, חולון
מידע נוסף בטלפון 03-6503000 ובאתר האינטרנט

בתמונה הפותחת: משחק שיח הסימנים 

 

 –

יפו החדשה ישנה

האם המאמר הזה עזר לך?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות מישראל

לסיים את הקיץ בגדול
לסיים את הקיץ בגדול

סיורי עששיות, תיאטרון צלליות, מופעים מוזיקליים בחיק הטבע, תצפיות כוכבים, סיפורי מורשת מומחזים, מופעים אור-קוליים מרתקים – זהו רק קומץ ממה שמחכה לכם בשלושת השבועות האחרונים של אוגוסט בשמורות הטבע והגנים הלאומיים. יהיה שמח

במקום שתצאו מדעתכם – צאו לטבע
במקום שתצאו מדעתכם – צאו לטבע

לא קל לעבור את החודש האחרון של החופש הגדול: הקייטנות מסתיימות, מיציתם את מקומות הבילוי השגרתיים, הילדים מטפסים על הקירות... במקום להתעצבן או להשתעמם בבית, למה שלא תצאו אל הטבע ותיהנו מעשרות פעילויות מיוחדות לכל המשפחה? כך תסיימו ...

קיץ בנגב – נוסטלגיה, תבלינים וכדורים פורחים
קיץ בנגב – נוסטלגיה, תבלינים וכדורים פורחים

לקראת פסטיבל כדורים פורחים בנגב המערבי שיתקיים באוגוסט ירדנו דרומה לביקור עם טעם של פעם: דבש ישר מהכוורת, סיפורים על ימי השיתוף הקיבוציים (ומה קרה לחולצה שהדודה מאמריקה שלחה), ריחות תבלין ובושם במבוך, צפייה בזריחה מהכדור הפורח וסלסלת ...