תפריט עמוד

תל חצור ואירוס ההדור

הכרות עם אתר ארכיאולוגי חשוב, שלצדו נמצאת אחת מאותן פינות עלומות בצדי הדרך. טיול פורח לכל המשפחה אל גן לאומי מרתק ובעקבות האירוס ההדור שמתאפיין בפריחה סגלגלה

עונה מומלצת: חורף ואביב, בפרט במשך עונת הפריחה של האירוס ההדור (מרץ-אפריל). 

התאמת המסלול:
לכל המשפחה. 

קושי המסלול:
קל. 

אורך המסלול:
שני קטעי הליכה המורכבים משני קילומטרים כל אחד. 

משך המסלול:
כארבע שעות. 

מפה:
מפת סימון שבילים מס' 2 "הגליל העליון" (מהדורה מעודכנת ביותר הודפסה ב- 2004). 

הגעה מצומת עמיעד:
נוסעים צפונה בכביש מס' 90. כשלושה קילומטרים אחרי צומת מחניים נגיע לעיקול חד ימינה. בתחילת העיקול ישנה אפשרות לחנות בשוליים הרחבים. מיד בסוף העיקול ישנה פנייה חדה ימינה בדרך עפר – גם במקום זה ניתן לחנות. לחלופין, אפשר להמשיך הלאה אל הכניסה לקיבוץ איילת השחר, להסתובב שם, ולחזור אל העיקול שגם בצדו האחר ישנה חנייה. במידה ובחרתם באפשרות האחרונה יש לחצות את הכביש בזהירות רבה! 

ציוד נדרש:
נעלי הליכה נוחות. 

המסלול מעגלי, אין צורך בהקפצת רכבים!
 
תל חצור הוא פארק לאומי. הכניסה אליו כרוכה בתשלום וכפופה לכל הנהלים הנהוגים בגנים לאומיים ובשמורות טבע.

תל חצור הייתה עיר חשובה ששלטה על הדרך הראשית שקישרה את מצרים וארץ ישראל עם סוריה ומסופוטמיה. לא בכדי היא מכונה בספר יהושע (פרק י"א, י') "ראש כל הממלכות", כעיר שמעמדה רם. שיא פארה של העיר היה בתקופה הכנענית והלאה בימי שלטונם של מלכי ישראל, ובעיקר המלך אחאב. לאחר הכיבוש האשורי בשנת 732 לפנה"ס חרבה העיר ומעולם לא התאוששה עוד. רוב שטחה של העיר מוקף סוללת עפר גדולה הנראית גם כיום כאילו מעולם לא נחפרה, אך בחפירות שנערכו בחלקה העליון נתגלו מבני ומתקני ציבור. בחלקה המזרחי של העיר התגלה שער בחומה מימי שלמה. השער וחדרי המשמר בנויים במתכונת זהה לשערים בגזר ובמגידו ותואמים את העדויות התנ"כיות על מפעלי הבנייה של המלך ועל העלאת מס בערים אלו עבורו. מעבר לשער התגלו מחסנים ובתי בד (שהועתקו ממקומם כדי לאפשר את חפירת הארמון הכנעני שנמצא מתחתם). בקצהו המערבי של התל ישנה במת פולחן ומעבר לה שרידי מצודה גדולה, שלראש אחד ממגדליה אפשר לטפס ולהשקיף על הנוף. אין ספק שלכל מי שאיננו ארכיאולוג הממצא המרשים ביותר הוא מפעל המים הקדום, הגולש בגרם מדרגות מתפתל אל מעמקי האדמה עד לשכבת מי התהום. מפעלי מים כאלו מצויים גם בערים קדומות אחרות (למשל: ירושלים, מגידו, תל שבע), אולם בכולן הם מושתתים על מי מעיין המוטה אליהם בסתר ולא על חשיפת מי תהום כמו כאן. קיומו של מפעל המים האדיר איפשר לעיר לעמוד במצור גם בתקופות קשות.

מדרום לתל חצור, מעברו האחר של כביש 90, ממתינה לנו אטרקציה נוספת. מדובר באחד מריכוזי הפריחה הגדולים ביותר של האירוס ההדור. מראשית החורף ועמוק אל תוך האביב מוריקה הגבעה כולה ובנחל חצור שלמרגלותיה זורמים מים. מראשה נשקף מראה יפה לעבר הרי הגליל העליון במערב, הר חרמון בצפון ורמת הגולן ממזרח. מעבר לנחל ולכביש נשקף תל חצור שממנו הגענו. מיקומה האסטרטגי של המצודה ניכר בהחלט. אם חנינו בתחילת העיקול מדרום, נחפש שביל צר העובר דרך הגדר והסבך שמוביל אל מרגלות הגבעה ומשם אל ראשה. אם חנינו בסוף העיקול, נחפש אחר דרך עפר רחבה הפונה ימינה, עוברת בגשרון מעל נחל חצור, ומיד לאחר מכן מעפילה אל ראש הגבעה. האירוס ההדור נמנה על אירוסי ההיכל – אותם אירוסים גדולים שגודל הפרח שלהם מגיע ל-15 סנטימטר ושעלי הכותרת שלהם יוצרים מעין חלל פנימי קסום. אולם בניגוד לשאר אירוסי ההיכל האחרים בארץ (אירוס הגלבוע, הארגמן, הנצרתי, ירוחם ואחרים) הניכרים בגוון סגול כהה, האירוס ההדור הוא בעיקרו בהיר עם עין כהה המעטרת כל אחד משלושת עליו התחתונים. מסיבה זו נוכל לזהות אותו בתוך הירוק גם מרחוק, וגם אם נחליט שלא לעצור כאן ולהמשיך בנסיעה נוכל להבחין בכתמים הגדולים מרחוק.

במידה ובחרנו לצאת להליכה רגלית כדאי מאוד שנשוב על עקבותינו באותה דרך שבה באנו ולא בהליכה מסוכנת בשולי הכביש הראשי.

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 1

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

צמחי המדבר - הצמחים הכי מתוחכמים בארץ

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *