תפריט עמוד

תל חי של היום

תל חי בגליל העליון הוא מקום שנהפך לסמל. פסל האריה השואג, מיתוס טרומפלדור וסיפור ההגנה על המקום מוכרים לכל. יותם יעקבסון יוצא לבדוק מה השתנה באזור מאז 1920

עונה מומלצת: כל השנה, בפרט באביב המאוחר.
התאמת המסלול: לכל המשפחה. המסלול בנוח מדילוגים קצרים ברכב ומהליכות קצרות באתרים.
קושי המסלול: קטעי הליכה קצרים ונוחים בכל אתר.
משך המסלול: כארבע שעות.
מפה: מפת סימון שבילים מס' 1 "החרמון, הגולן ואצבע הגליל".
הגעה מקריית-שמונה: נוסעים צפונה ברחוב הראשי של העיר (כביש מס' 90), חולפים על פני צומת המצודות צפונה לכיוון מטולה. בהמשך הדרך (2 קילומטרים מצומת המצודות) תהיה פניה שמאלה, לעבר כפר גלעדי, משגב עם, מנרה ומרגליות. מיד לאחר הפניה שמאלה ישנה פניה נוספת שמאלה, המובילה אל המכללה ואל חצר תל חי. הפניה הראשונה מהכביש שמאלה מובילה אל כפר גלעדי. פניה ראשונה ימינה מובילה אל אנדרטת "הארי השואג" ואל בית הקברות של תל-חי וכפר גלעדי.

בחזית בית הקברות ניצב פסל הארי השואג, יצירתו של אברהם מלניקוב, שנחנך בשנת 1934, כמצבת זיכרון לטרומפלדור ושבעת חבריו שנפלו על הגנת תל-חי ונקברו כאן בקבר אחים. בבית הקברות המטופח קבורים גם חברים רבים מארגון 'השומר'. מרחבת הארי השואג נשקף נוף יפה על קריית שמונה, צפון עמק החולה והגולן והחרמון שפסגתו עדיין מושלגת. הראות הטובה ביותר היא בדרך כלל בשעות אחר הצהריים, כשהשמש נמצאת במערב. אפשר לבקר בחורשה שבמקום. בכניסה לחורשה יש שירותים מסודרים ושולחנות מוצלים לפיקניק.

ציונות שונה מזאת שהכירו טרומפלדור וחבריו אפשר לפגוש בגן התעשייתי שהקים במקום סטף ורטהימר. חזונו של ורטהימר, המכונה על ידו "ציונות שלב ג'", מושתת על פיתוח טכנולוגיה מתקדמת שתימכר ברחבי העולם. את גני התעשייה שלו (שנמצאים גם בעומר, הסמוכה לבאר שבע ובגוש תפן שבגליל המערבי) הוא בוחר להקים בפריפריה, מתוך רצון לראות בה מרכז. אמונתו ביצירתיות ובעשייה באה לידי ביטוי בשילוב מוזיאונים ותצוגות בכל אחד מהגנים הטכנולוגיים. עשייה בסביבה טבעית המשלבת אמנות, תורמת לאווירה הטובה וליעילות. בגן התעשייה בתל חי ישנו מוזיאון לצילום, היחיד מסוגו בארץ. בנוסף על התערוכה הקבועה שפורסת את תולדות הצילום יש כאן תערוכות מתחלפות.

ממערב לכביש, פחות או יותר מול הפניה לקיבוץ כפר גלעדי ישנן מספר דרכים הנכנסות אל יער אורנים שניטע על ידי קק"ל. ביער מוצגים פסלים רבים פרי יצירתם של אמנים רבים שהציבו כאן את פסליהם החל משנות השמונים, בהשראת הארי השואג. ביער ובסביבותיו יש בעונה המתאימה פריחה בשפע, למשל של נוריות אסיה אדומות. אפשר גם למצוא כאן פינות רבות לפיקניק.

נסיעה לעבר מטולה תאפשר לנו להתרשם מפריחת מטעי האפרסק, הנקטרינה והדובדבן. בצידי הדרך נמתחות שורות של ורוד ולבן המחזירות אותנו אל ימי ציונות סוג א', שבמסגרתה נרכשו אדמות מטולה. 


לטייל עם אופניים בנגב

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מגליל עליון ועמק החולה

מעלה קורצ'אק: טיול מעורר השראה
מעלה קורצ'אק: טיול מעורר השראה

"מעלה קורצ'אק" בגליל העליון הוא יוזמה חדשה של סופרת הילדים מיריק שניר, ואיש החינוך ומדריך טיולים יואב יעקובי. מעלה קורצ'אק הוא הדרך להזכיר את העשייה האצילית של יאנוש קורצ'אק ולהמשיך את מסעו החינוכי הנועז בארץ ישראל אשר נקטע ...

לטייל בגשם בגליל העליון
לטייל בגשם בגליל העליון

החורף מתחיל וזה בדיוק הזמן לתכנן טיול אחר, מאתגר, רטוב, בוצי ומרגש. באירופה לטייל ביום גשום זה אירוע שיגרתי ופשוט. מתלבשים חם כולל נעלים/מגפיים, מעיל גשם, כובע וכפפות ויוצאים לדרך. הגשם הוא לא גורם שמבטל טיול, ההפך הוא ...

הכביש הנסתר בעמק החולה: טיול בכביש 918
הכביש הנסתר בעמק החולה: טיול בכביש 918

טיול בכביש מס' 918 במזרח עמק החולה, שלמרות יופיו אינו מוכר דיו (זהו כמובן חלק מקסמו). יואב יעקובי מספר לנו על נקודות עניין רבות לאורך הדרך, היסטוריה ומורשת, טבע ונופים, מעיינות ונחלים. רוד טריפ ישראלי נפלא.