תפריט עמוד

תל גזר

תל גזר

הפעם נצא אל תל גזר שהיה בעבר אחת הערים הכנעניות והישראליות החשובות ביותר בארץ. למרות אזכוריו במקרא והממצאים החשובים שבו הוא נותר משום מה עלום מעין וכמעט לא מתוייר

• עונה מומלצת: כל השנה. 

• התאמה: לכל המשפחה. 

• קושי מסלול: קל. 

• אורך מסלול: כ- 4 ק"מ 

• משך מסלול: כשעתיים וחצי 

• מפה: מפת סימון שבילים מס' 9, "מבואות ירושלים".
 
• הגעה מהמרכז: נסיעה בכביש ירושלים- תל-אביב לכיוון ירושלים עד מחלף לוד. במחלף פונים ימינה, לעבר רמלה לוד בכביש מס' 40. במחלף תעבורה פונים אל עבר כביש 44, המוביל לצומת נחשון. כעבור כ- 12 ק"מ פונים שמאלה אל המושב כרמי יוסף. נוסעים עד הצומת הראשון ובו פונים שמאלה. הרחוב הופך בסופו לדרך עפר. כאן ניתן לחנות ולצעוד ברגל אל התל שמולנו השבילים באתר אינם מסומנים בצבע, אך הם ברורים מאד.
 
• בשטח התל בורות רבים. יש להקפיד על הליכה בשבילים המסומנים בלבד ולהשגיח על הקטנים. 

• המסלול מעגלי, לא נדרשת בהקפצת רכבים

• ציוד נדרש: נעלי הליכה, מים, כובע.

למרות שתל גזר מוכר כגן לאומי אין בו כל פיקוח ולכן הכניסה אינה כרוכה בתשלום. אבל מידת ההזנחה בו רבה, וונדליסטים מסבים מידי פעם נזק לממצאים הפזורים בו. בשיפולי התל נוכל לעצור בצלו של עץ שיזף עב גזע ולהשקיף דרומה אל עבר תלמי יוסף, המושב אותו חצינו בדרכנו לכאן. מקורות הצל במהלך המסלול הם מועטים מאד ולכן עלינו להעריך את הימצאו של העץ. באזור זה של שיפולי התל התקיים עד מלחמת השחרור הכפר הערבי אבו שושה. כיום נותרו ממנו שרידים בודדים בלבד.

סביר להניח שכולנו חלפנו על פני תל גזר עשרות פעמים מבלי שכלל נשים לב לכך. הוא נמצא בקרבת כביש ירושלים תל אביב, אך בדרך כלל נבלעת הגבעה שעליו הוא בנוי בין יתר הגבעות והאפרוריות העוטפת את הנוף. רק עתה, כשאנו ניצבים במרומיו של התל נוכל להבין עד כמה מיקומו אסטרטגי. מקרבת חורבותיו של קבר השיח' ההרוס, הנמצא בראש התל (וכל הנראה על שרידיו של ארמון קדום), נשקפים מראות מישור החוף וגוש דן, השפלה ומורדות הרי יהודה. 

עשר מצבות האבן הענקיות הן מהממצאים המרשימים ביותר שנותרו בתל

בעבר חלשה העיר, מהגדולות שהיו בארץ, על הדרך הראשית שהובילה אל פנים הארץ. העיר זוהתה בשמה על ידי החוקר קלרמון גאנו ב- 1871 כשגילה סביב האתר עשר כתובות (ולימים התגלתה אחת נוספת) חקוקות בסלע שעליהן כתובות המילים העבריות "תחום גזר", כציון לתחום השבת. שתיים מהן נותרו באתרן. האחת ביער נחשון והשנייה בכרמי יוסף. מקור שמה של העיר לא ברור לחלוטין אך הוא לא קשור כלל לשורש הכתום שאנו מכירים כיום. יש הסבורים שהעיר נקראה כך בשל היותה "גזורה", כלומר מופרדת מסביבתה.
במרכזו של התל, בסמוך לצומת שבילים שבה נפנה ימינה, מוצג העתק מוגדל של לוח גזר (המקור, שמידותיו ככף יד, נמצא במוזיאון באיסטנבול). בכתובת, הכתובה בכתב עברי קדום, מוזכרות פעולות חקלאיות שונות בהתייחס לחודשי השנה.

השביל הפונה ימינה (דרומה) יוליך אותנו אל עבר הקצה הדרומי של התל. כאן, בסמיכות רבה נמצאים מפעל המים הקדום (הסתום בחלקו התחתון, אך מאפשר להתרשם ממימדיו) וגם שער העיר שממנו נותרו רק הנדבכים התחתונים של הביצורים ושל חדרי המשמר שנבנו משני עבריו. לא אחת ניתן לראות כאן כחל, עוף שגונו טורקיז עז, המקנן בחורים במצוק העפר שנוצר במהלך החפירות. השביל ממשיך לאורך החומות עד לקצה המזרחי של התל. מנקודה זו, שבה הוצב באופן מתמיה פסל של קסילופון ענק, ישנה התצפית הטובה ביותר לעבר פתחת השפלה ושיפולי ההר.

מנקודה זו מתחיל השביל לחזור מערבה, אל עבר נקודת המוצא. בדרך הוא חולף על פני אחד האתרים המרשימים ביותר בתל – האתר הפולחני שבו נמצאות עשר מצבות אבן ענקיות שרובן עודן ניצבות על עומדן. בחפירות במקום התגלו כדי חרס רבים שבהם נמצאו עצמותיהם של ילדים ותינוקות. יש הסבורים שמדובר בקורבנות. חלק מהדעות גורסות שאתר זה נועד לשמש כמקום חידוש של בריתות שבטיות, מנהג שהיה רווח באותם ימים. מהאתר הפולחני הדרך אל קבר השיח' וחזרה אל הרכבים קלה ופשוטה.

האם היית ביעד הזה?

 • 28

  כן הייתי

 • 15

  לא, אבל מתכנן

 • 3

  לא מעוניין

מערות לוזית

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  כתבות משפלת יהודה ומישור החוף הדרומי

  אשדוד מתחדשת: נחל, מצודה ופארק אקולוגי
  אשדוד מתחדשת: נחל, מצודה ופארק אקולוגי

  איפה תוכלו לשוט בנחל רגוע, להשקיף על הים משרידי מצודה בת אלפי שנים, לצעוד בשבילי צבאים ולקנח בארוחת דגים טובה? אם לא ניחשתם, סימן שהגיע הזמן לקפוץ לביקור באשדוד

  מטה יהודה: לטייל, לאכול, לשוחח
  מטה יהודה: לטייל, לאכול, לשוחח

  פסטיבל האוכל הכפרי של מטה יהודה חוגג 20 שנה, והפעם, בעקבות הקורונה, במתכונת מעט שונה. במהלך שלושה שבועות בחודש אוגוסט, לפנות ערב, כשהחום הגדול מתפוגג, אפשר יהיה ליהנות מאוכל מצוין ומפגשים עם בשלניות ובשלנים ובעיקר לחגוג את המגוון ...

  הטעמים של אשדוד
  הטעמים של אשדוד

  כעיר השוכנת על חוף הים התיכון, עם תושבים שהגיעו מכל קצות תבל, אשדוד מציעה מגוון קולינרי כמעט אינסופי. פסטיבל "עמים וטעמים", שמתקיים בסוף חודש מאי, מאפשר לטעום מנות מקומיות ממטבחים שונים ומגוונים - גיאורגי, בוכרי, מרוקאי ואפילו סיני, ...