תפריט עמוד

תל אביב – טיול ברחוב ביאליק

השכנים הכירו היטב את המשורר הלאומי, שהתגורר בבית מידות נאה במרכז הרחוב הקרוי על שמו. סיור ברחוב ביאליק בתל אביב מגלה פנינים ארכיטקטוניות וסיפורים של כמה מהדיירים המפורסמים

רחוב ביאליק מהווה ריכוז מופלא של נכסים תרבותיים המאפיינים את תל אביב – מבתי הקפה שבתחילת הרחוב, בהם ישבו גדולי המשוררים העברים, ועד בתיו של הרחוב, שתוכננו על ידי מיטב הארכיטקטים והם משקפים את תולדות האדריכלות הישראלית. קסמו של הרחוב מושך מבקרים רבים מכל חלקי הארץ.

בין השאר, אפשר לראות כאן את ביתו הפרטי של ביאליק, שהיה למרכז תרבות כלל-יהודי, ובסמוך לו את בית העירייה הראשון, שהיה מוסד בעל השפעה לאומית. בין דיירי הרחוב בעבר ראויים לציון הצייר ראובן רובין, אריה שנקר, מאבות הכלכלה הישראלית, המשורר יעקב כהן, הסטודיו של הצייר והסופר חיים גליקסברג ורופאים ידועי שם. בתי הרחוב, מקצתם נהפכו למוזיאונים ומוסדות תרבות הישראלית, והרחוב נכלל ב"עיר הלבנה", שהוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.


ביתם של חיים נחמן ביאליק ואשתו מניה | צילום: דינה גונה

תושבי הרחוב הכירו את השכן המפורסם, אשר התגורר בארמון. ביאליק נהג לצעוד ברחוב, אשתו נהגה לארח מכרים. העובדה שאדם מתגורר ברחוב הנושא את שמו לא עוררה תמיהה. כבר בשנת 1922 החל ביאליק לחפש מגרש בארץ. הוא מינה מתווך מקומי בשם קוצניק, וייפה את כוחו לבוא בשמו במשא ומתן לשם רכישת חלקת אדמה לבניין ביתו בתל אביב או בקרבתה. במקביל ביקש ביאליק מידידיו בתל אביב להנחות את קוצניק בעצתם. החלטתו של ביאליק לבנות את ביתו בראש הגבעה גרמה ליזמים לקרוא לרחוב בשם המשורר עוד בטרם הגעתו.

ב-1924 הגיע ביאליק לתל אביב ואז התקיים טקס לכבודו. בדברי הברכה של ראש העיר דיזנגוף נאמר: "בשם עיריית תל אביב אני מוסר לך את הרחוב שעל שמך. תבנה לך בית… ותהיה אזרח שלנו".


גרם מדרגות מרשים בבית ביאליק. העובדה שאדם מתגורר ברחוב הנושא את שמו לא עוררה תמיהה | דינה גונה

מוסדות התרבות ברחוב ביאליק
רחוב ביאליק מס' 27: מוזיאון בית העיר – שוכן בבית העירייה הישן, תוכנן על ידי האדריכל משה צרנר בשנת 1924 בסגנון אקלקטי בהשפעה קלאסית.

רחוב ביאליק מס' 22: מוזיאון בית ביאליק – ביתו של המשורר חיים נחמן ביאליק תוכנן על ידי האדריכל יוסף מינור בשנת 1924 בסגנון ארצישראלי בהשפעה אוריינטלית.

רחוב ביאליק מס'21: מוזיאון הבאוהאוס – בית שלמה יפה לשעבר, כיום בית רון לאודר, תוכנן על ידי האדריכל שלמה גפשטיין בשנת 1935 בסגנון בינלאומי.


בית העיר. בניין העירייה הישן משמש כיום כמוזיאון לתיעוד ההיסטוריה של תל אביב | צילום: נטע אלונים

רחוב ביאליק מס' :14 מוזיאון ראובן רובין – ביתו של הצייר ראובן רובין תוכנן על ידי אדריכל פנחס ביז'ונסקי בשנת 1931 בסגנון בינלאומי.

רחוב ביאליק מס' 26: מרכז המוזיקה והספרייה ע"ש פליציה בלומנטל – נבנה בשנת 1996 בתכנון אדריכלית נילי פורטוגלי (תפיסה הוליסטית לאדריכלות).


לחצו להגדלה

___

שולה וידריך – חוקרת תולדות העיר תל אביב-יפו ומדריכת סיורים וטיולים בתל אביב


יפו החדשה ישנה

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.

  כתבות מתל אביב וגוש דן

  נסיעת מבחן: משחק שהוא גם טיול בפארק
  נסיעת מבחן: משחק שהוא גם טיול בפארק

  פארק גני יהושע בתל אביב מכיל פינות חמד רבות, חלקן לא מוכרות גם למי שגר באזור. דרך מהנה וקלה להכיר את הפארק היא במשחק חדש, נסיעת מבחן שמו, המתקיים ברכבים חשמליים. הפעילות מתרחשת באוויר הפתוח והיא מתאימה מאוד ...

  המושבה האמריקאית-גרמנית: כשההיסטוריה פוגשת שיק אורבני
  המושבה האמריקאית-גרמנית: כשההיסטוריה פוגשת שיק אורבני

  טיול במושבה האמריקאית-גרמנית, בתפר שבין תל אביב ליפו, מחזיר לימים שבהם קבוצה דתית מניו אינגלנד ניסתה להתיישב בארץ הקודש ללא הצלחה רבה, אחר כך באו הטמפלרים, הוסיפו למושבה ופיתחו אותה עד שגורשו מישראל. היום זוהי אחת השכונות המרתקות ...

  הנשים של יפו – הצצה ליפו הלא מוכרת
  הנשים של יפו – הצצה ליפו הלא מוכרת

  מעבר לשוק הפשפשים, הנמל והעיר העתיקה, יפו טומנת בחובה שלל פינות חמד פחות מוכרות ואינספור סיפורים מרתקים על נשים חזקות ופורצות דרך. יצאנו לסיור ביפו, בעקבות נשים יפואיות מעוררות השראה