תפריט עמוד

שיזוף בעירום? לא בצרפת

שיזוף בעירום? לא בצרפת

בארבעים השנים האחרונות נחשבו חופי צרפת לידידותיים ביותר עבור נשים הרוצות להשתזף בעירום או בעירום חלקי. לא עוד. סכנות בריאותיות וארגונים פמיניסטיים נוחלים הצלחה במאבקם נגד שיזוף בעירום.

בכל קיץ, מאז שנת 1968 מתחולל מאבק איתנים בצרפת. במשך עשרות שנים התפארה צרפת בכך שחופיה הם המתירנים ביותר והידידותיים ביותר עבור נשים שרוצות להשתזף ללא החלק העליון של הבקיני שלהן. בימים אלה מתפרסמות בעיתונות ובתקשורת הצרפתית כתבות שמסמנות את תנועתה הפוכה של המטוטלת. 
נשים צעירות לא משתזפות עוד בעירום על חופי הים של דרום צרפת. הסיבות למהפך מורכבות: זו מודעות פמיניסטית חדשה לגבי גוף נשי ומהו יופי נשי, מודעות גבוהה יותר לגבי סכנות סרטן העור, מהן נטו נשות אירופה להתעלם כמעט לחלוטין בעשורים האחרונים, ומרד כנגד תרבות הגוף העירום כסמל לשחרור. 
בשנות השבעים הועלו כמה הצעות לאסור את השיזוף בעירום על חופי הים, בעיקר מטעמי צניעות, אבל אלה נדחו בצרפת בבוז. המדינה התגאתה בתקופה זו בכך שהליברליות שלה מאפשרת לנשים לנהוג כרצונן. 
המצב השתנה השנה בעיקר בקרב נשים צעירות. סקר שנערך בחופי סן טרופז בריביירה הצרפתית מצביע על כך שהנשים שעדיין מורידות את החלק העליון של הבקיני הן לרוב מבוגרות בסביבות גיל שישים. מסקנת הסקר היתה שמדובר בנשים שעבורן מהפיכת שנות השישים העליזות והסוערות עדיין לא חלפה. בקרב נשים צעירות הסתמנו אחוזים בודדים בלבד של נכונות או תשוקה להשתזף בעירום. 
עורכי הסקר הסבירו שנשים צעירות רואות בשכר שווה ובאיזון כוח העבודה במשפחה נושאים חשובים יותר להאבק עליהם כדי להוכיח את שוויון הנשים. 
ספר שפרסם סוציולוג וחוקר צרפתי בשם כריסטוף גרנייה מוקדש לנושא זה. הספר נקרא: "גופות בקיץ" והוא עוסק במחקר חברתי של הצגת הגוף על חופי הים בצרפת. 
לדברי גרנייה בשנות השישים סימל העירום על החוף את היכולת של הנשים לעשות מה שהן רוצות בגופן. היום זה כבר לא כך לדבריו. כיום שיזוף בעירום מקרין ערכים אחרים, שמזוהים לדבריו לא עם שוויון אלא עם תשוקה, מיניות של הגוף ודרישה להצגת גוף מושלם. 
שיזוף בעירום מסביר גרנייה במחקרו אינו מעיד על נשים שמפגינות חופשיות ונינוחות לגבי גופן. להיפך הוא מקושר לדרישה לשלמות של הגוף ששום פגם בו אינו נסבל בעיננו. 
עובדה אחת ברורה לחלוטין – בחוף הים שנחנך כמו בכל שנה על גדת הסיין בפריס אסור בתכלית האיסור להוריד את החלק העליון של בגד הים. האיסור כה חמור עד שהובהר שהמשטרה העירונית לא תהסס להתערב במקרה שיופר.

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 1

  לא מעוניין

טירת הנשרים בדרום צרפת

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  כתבות מצרפת

  שטרסבורג: מה כדאי לראות ולעשות
  שטרסבורג: מה כדאי לראות ולעשות

  שטרסבורג, בירת חבל אלזס שעל גבול גרמניה-צרפת, היא עיר יפהפייה ומלאת קסם עם ארכיטקטורה אלזסית טיפוסית, קתדרלה מפוארת, מוזיאונים מצוינים, אוכל משובח והרבה אפשרויות לטיולי יום בסביבה הקרובה. המלצות לטיול בשטרסבורג

  מרסיי: המקומות והחוויות שלא כדאי להחמיץ
  מרסיי: המקומות והחוויות שלא כדאי להחמיץ

  מרסיי, השנייה בגודלה בערי צרפת, מציעה נמל תוסס, שכונות ציוריות, ארמונות ומבצרים, מוזיאונים מצוינים, חופים יפים וגם מרק דגים משובח. הנה כמה חוויות ומקומות שלא תרצו להחמיץ במרסיי

  טיול בחבל בורדו – בירת היין
  טיול בחבל בורדו – בירת היין

  בכל העולם, כשרוצים לעשות יינות גדולים באמת, כאלו שישאירו חותם וישתבחו במשך דורות, נושאים עיניים אל חבל בורדו בדרום-מערב צרפת. מולדת הקברנה סוביניון והמרלו היא ביתם של היקבים הטובים בעולם ובירת היין ותרבות היין העולמית - ביקור חובה ...