תפריט עמוד

חדי השמיעה שבנו יוכלו לשמוע את קול צחוקה המתגלגל למרחקים, מעבר להרי הדולומיטים המושלגים, נבלע בין מסדרונות מצודת בואונקנסיליו שבטרנטו, מטפס אל מגדל אקווילה עם ציורי הרנסנס הייחודיים שלו, מזנק בחוצפה אל תוך הקתדרלה העתיקה, ומשם אל מרחבי עמק אדיג'ה. הקול הוא קולה של הבָּפאנה, מכשפת חג המולד, שאיש אינו יודע היכן נולדה או מתי. על פי האגדה היא דחתה את הזמנתם של שלושת המלכים להצטרף למסע החיפושים אחר ישו התינוק, ומאז נידונה לחיים של חיפוש נצחי. לרגע קט נח צחוקה על מימיו הצוננים של נהר אדיג'ה, מצייר בהם אדוות קטנות, ואז הוא עולה ומתגלגל מעל הכרמים ומטעי התפוחים, בודק כל ארובה וכל חלון שדרכם תוכל הבפאנה להסתנן בליל 6 בינואר אל חדרי הילדים, ולהשאיר מתנות לטובים שבהם, ופחמים לשובבים.

פריטטה מתובלת בחיוך
מדי שנה, מסוף חודש נובמבר ועד סוף דצמבר, מתקשטות כיכרות העיירות של האזור הדו-לשוני האיטלקי-הגרמני טרנטינו-אלטו אדיג'ה (Trentino-Alto Adige), שבצפון איטליה. בכיכר השוק בטרנטו, בירתו האיטלקית של האזור, ובכיכר וולטר שבבולצנו, הבירה הגרמנית, בקתות עץ קטנות מתעוררות לחיים, מתקשטות במיטב קישוטי החג המקומיים ומאירות את סביבתן באורות צהבהבים חמימים. אדי הווינו קלדו (יין חם) עוטפים את העיירות בערפל סמיך של ניחוחות קינמון וציפורן. 

איש שמן בסינר לבן מטגן פריטטה (חביתה) ומתבל אותה בחיוך רחב. מטעמי המטבח הטירולי מעלים על הצלחות את הטוב שבכל אחת מהתרבויות: כדורי קנדרלי עשויים כפסיפס צבעוני, כרוב חמוץ עם נקניק, מרק גריסי פנינה סמיך. מוכר בסינר כחול ובכובע מעוטר בנוצה פורס גושי גבינה קשה מתוצרת מקומית ומתיך אותם בלחמניות חמות. ריח הגבינה החריף ממלא את האוויר ולא מותיר לעוברים ושבים ברירה אלא לטעום מהגבינה החמימה. אינספור ריחות אחרים מתחרים בניחוח הגבינה: עוגת החג המסורתית הנקראת צֶלטן, שקדים ובוטנים מסוכרים שנצבעים בזיגוג כרמלי שחום, שטאובה מכוסה בשמנת מתוקה ובריבת פירות יער, וכמובן שטרודל תפוחים מעוטר באבקת סוכר שצונחת על הבצק הפריך כפתיתי השלג הרכים על הדולומיטים. גם מקומו של השוקולד לא נפקד – כציפוי לפונדו פירות, כפרלינים ממולאים בכל טוב, או מפוסל בדמותו של סנטה קלאוס.

בתמונה: דוכן בשוק חג מולד באלטו אדיג'ה

קרנבל ונציה - למאה ה-18 ובחזרה

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.