תפריט עמוד

שומרי המפרץ: ים של פלסטיק

מפרץ אילת וחופיו הם לא רק אתר נופש פופולרי, אלא גם אזור טבע יוצא דופן, עם עולם תת ימי ייחודי בעולם. למרבה הצער, כמויות אדירות של אשפה שמשאירים אחריהם הנופשים גורמות לנזק בלתי הפיך לסביבה הימית. בני נוער מקומיים נחלצים לנקות את הררי האשפה מהחופים ומתוך הים, שלחנו שני נציגים צעירים להצטרף למנקים ולתעד את עבודתם החשובה

הגענו למפרץ אילת בצהרי היום, כמעט 40 מעלות. אווירה קיצית, המוני נופשים, המים הצלולים לא מעידים על הפסולת האדירה שבמצולות.

במהלך השנה פוקדים את חופי אילת נופשים רבים, שמספרם מכפיל את אוכלוסיית העיר. חופי העיר והים חשופים לפעילות אנושית מתמדת הן מתחום התיירות והן מתחום הצבא, התעשייה והמסחר. לפעילות זו השלכות סביבתיות המתבטאות בין היתר בהרס אוצרות הטבע שבמפרץ ובצורך להגן עליהם. הבעיה תמשיך להתעצם, אם לא נדגיש ונטמיע את המודעות לחשיבות איכות הסביבה.

קשה להאמין עד כמה מפרץ אילת מזוהם! שומרי המפרץ ממיינים אשפה שהוצאה מהים

קשה להאמין עד כמה מפרץ אילת מזוהם! שומרי המפרץ ממיינים אשפה שהוצאה מהים

פגשנו ארגוני התנדבות אילתים שעושים את מרב המאמצים לשמירה על הטבע הימי והיבשתי באילת נקי ככל האפשר. לארגון אילטבע משתייכים 43 חניכים צעירים גילאי כיתות ג'-ו. שומרי המפרץ הוא ארגון נוער, המונה 40 חניכים בוגרים יותר (ז'-י"ב). הארגונים מתקיימים בחסות רשת המתנ"סים של אילת ועיריית אילת ובשיתוף עם החברה להגנת הטבע. , החניכים נפגשים אחת לשבוע ונחשפים על ידי מדריכים של החברה להגנת הטבע לסוגיות שונות הקשורות לטבע של אילת. בנוסף, מתקיימים טיולים במדבר העוטף את אילת בהם לומדים החניכים על בעלי החיים והצמחייה המקומית וכיצד ניתן לשמר את האזור.

חניך של אילטבע - שומרי המפרץ עם שק מלא באשפה שאסף בים. הנופשים בחופי אילת לא מודעים לנזק העצום שהאשפה גורמת לסביבה הימית

חניך של אילטבע – שומרי המפרץ עם שק מלא באשפה שאסף בים. הנופשים בחופי אילת לא מודעים לנזק העצום שהאשפה גורמת לסביבה הימית

80 ק"ג של אשפה

אזור המפרץ והשונית מהווה בית גידול מיוחד לצמחים, אלמוגים ומיני דגים הייחודיים רק לאילת,  למשל אזור ה"כרית", המשנה את פניו בגאות ובשפל, אזורי חוף סלעיים בעלי מגוון עשיר וייחודי של בעלי חיים וצמחים ועוד.

הגענו לאילת כדי לתעד את פעילות ארגון אילטבע. החניכים הבוגרים מגיעים אחת לחודש, או בהתאם לצורך, לסיורי ניקיון בחופי מפרץ אילת, בהובלת שיר אוריאן, והדרכות צלילה המועברות על ידי מועדון "מנטה". עד כה הקבוצה ביצעה מספר רב של ימי ניקיון: נחל גרוף, חוף אלמוג, חוף ממן, סיורי ניקיון לאחר הסופה הדרומית שהכתה באילת, והיד עוד נטויה.

שקיות מלאות בבקבוקים, חתיכות בדים, פלסטיק ועוד - כל זה הוצא בפעם אחת, תארו לעצמכם מה עוד נמצא מתחת למים

שקיות מלאות בבקבוקים, חתיכות בדים, פלסטיק ועוד – כל זה הוצא בפעם אחת, תארו לעצמכם מה עוד נמצא מתחת למים

הופתענו מכמות הפסולת שנמשתה מהמים, וכמונו הופתעו עוברי אורח מסביב. כמויות הפסולת מזעזעות: פחיות, בקבוקי פלסטיק, בדים למיניהם, שקיות ניילון, פקקים, זכוכיות וחתיכות פלסטיק של בקבוקים, שמתוכם אף חולצו חיות ים קטנטנות שנקלעו בין חלקי הפסולת שמוינה – אלה שפר מזלם והן הוחזרו למים.

לדברי אחד החניכים, "הכמות הזו היא חלק קטן ממה שראינו…". רק בצלילה האחרונה הוצאו כ-80 ק"ג של אשפה מהים שמקורה בנופשים. חלק מהפסולת מגיע מקו החוף וחלק אחר מקרקעית הים, תוך גרימת נזק חמור לאקולוגיה.

שגרירים של הטבע

הגענו לשלב איסוף הפסולת והבאתה לידי הצוות שחיכה בחוף, אז החלה פעולת מיון קפדנית בהוראת המדריכה לשלושה סוגי פחים – כחול, צהוב וכתום. לפח הכחול הועברו כל הזכוכיות למיניהן, לפח הצהוב – בדים ולכתום הועברו כל סוגי הפלסטיק. במהלך מיון הפסולת מעבירים החניכים הדרכה לתיירים ולתושבים, כדי שיראו בעיניהם את כמות האשפה העצומה והנזק שהיא גורמת לסביבה וליצורים החיים, ואיך אפשר כמובן לפעול אחרת. אין ספק שהיתה זו עבודה יסודית שלא תבייש גם גורמים מקצועיים.

חניכי אילטבע - שומרי המפרץ ממיינים אשפה. נערים עושים עבודה שלא היתה מביישת גורמים מקצועיים בתחום שמירת הסביבה

חניכי אילטבע – שומרי המפרץ ממיינים אשפה. נערים עושים עבודה שלא היתה מביישת גורמים מקצועיים בתחום שמירת הסביבה

בניגוד לתכניות ניקוי חופים דרך המשרד להגנת הסביבה, המשקיע תקציבים עצומים לניקוי חופים לא מוכרזים, כאן העשייה מתבצעת בחופים המוכרזים, בהתנדבות המלווה בתחושת שליחות ואהבת הסביבה של הצעירים. בחופים אלה הפסולת הימית מגיעה לכמות ענקית הדורשת התייחסות רצינית של הרשויות.

הצעירים הללו הם דוגמת-מיקרו לחברה עתידית מתוקנת, בעלת מודעות רבה לאיכות הסביבה הימית ובכלל. הם לומדים ורוכשים כלים ראשוניים למנהיגות ועשייה ומעצם השתתפותם בארגון הופכים להיות שגרירים איכותיים המגנים על הטבע והסביבה. החניכים הצעירים והבוגרים לומדים את אהבת הסביבה, מבינים (ומעבירים את המסר לאחרים) שאפשר ליהנות מטבע הקיים ועדיין לשמור ולשמר אותו על ידי התנהגות נכונה – דברים המושגים בזכות חינוך והסברה נכונים.

חובה על כולנו לצמצם צריכת פלסטיק והאריזות ולהפסיק להשליך אותם בסביבה החופית. הים אינו אתר הפסולת של העולם!

דף הפייסבוק של אילטבע – שומרי המפרץ

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.

  כתבות מאילת והאזור

  אברהם הוסטל אילת: תיירות מסוג אחר
  אברהם הוסטל אילת: תיירות מסוג אחר

  אם אתם רוצים להכיר את אילת האמיתית, זאת שמחוץ לשורת המלונות הענקיים שבטיילת הצפונית, אברהם הוסטל מציע לא רק אופציית לינה במחיר שפוי, אלא גם אווירה צעירה ותוססת ואפשרות להכיר צדדים חדשים ופחות מוכרים של העיר הדרומית

  לבלות באילת בלי לשלם
  לבלות באילת בלי לשלם

  אולי תתקשו להאמין, אבל באילת אפשר לבלות נהדר בלי לפתוח את הארנק. ירדנו לעיר הנופש הדרומית כדי לבדוק אחדות מתוך 101 החוויות החינמיות שמוצעות למבקרים. טיילנו במדבר בלוויית מדריך מוסמך, חתרנו בסאפ בים האדום, למדנו ריקודי בטן, צפינו ...

  אי ירוק: חוזרים לאילת
  אי ירוק: חוזרים לאילת

  אילת נפתחה מחדש כאי ירוק, מה שאומר שאפשר לטייל, לבלות, לבקר בתערוכות, ללון במלונות, לשבת במסעדות - כל הדברים שנמנעו מאיתנו בתקופה האחרונה. ואם לא די בכל הטוב הזה, למבקרים בעיר הדרומית מחכות יותר ממאה פעילויות - מסיורים ...