תפריט עמוד

רמלה – חו"ל ליד הבית

רמלה – חו"ל ליד הבית

שפע אטרקציות ברמלה: מסגדים, כנסיות, שווקים, חתירה בסירה בבריכה תת-קרקעית, אוכל הודי מצוין ופגישה בבית קברות עם הארי פוטר

כתבה : רונה גור-אריה

לעשות ספתח בשוק
ערים רבות בארץ ובעולם זכו לביקורי בזכות השוק שלהן. בעיר עם שוק תמיד יש הרגשה של חיוניות, וסיכוי שיקרו דברים מעניינים. רמלה מפורסמת בשל השוק של יום רביעי, שאליו כבר הגעתי כמה פעמים, למילוי תשוקות השופינג בזול בשילוב עם אוכל טוב. הפעם החלטתי להתעלות מעבר לרדידות השופינג הרגילה שלי, וגיליתי עיר עם עבר היסטורי מפואר, שרוב האתרים החשובים בה מפוזרים קרוב לשוק, שהתיור בו ובסביבתו יוצרים הרגשה של חו"ל ליד הבית.

לשוק של יום רביעי רצוי להגיע מוקדם, אחרת מזג האוויר החם ישבש לכם די מהר את הנאת הקניות. עוד סיבה להקדים היא כדי להספיק ולמצוא מקום חניה ליד השוק. נוסעים דרך רחוב הרצל, רחובה הראשי של העיר, ומתחילים לספוג אווירה תלת-דתית ואדריכלית, שכמותה אפשר למצוא בירושלים ובעכו.

כדי להגיע לשוק, פנו מרחוב הרצל ימינה לרחוב המלך שלמה, למגרש החנייה של השוק. מיד בתחילת השוק פורשים רוכלים את אוצרותיהם על האדמה, בסגנון שוק הפשפשים. אנחנו נשאבים למערבולת שוק שהוא יהודי וערבי, שהוא מקומי מאוד, אבל מעלה על הדעת גם שווקים בתורכיה, והוא סואן, תוסס וידידותי. גם אם לא ידעת שאתה מחפש משהו, תמצא אותו ברמלה.

השוק של רמלה מתנהל כמו עיר קטנה, עם רחובות ראשיים, רחובות צדדיים, צמתים ופינות כמעט ציוריות. השוק מתפרש על פני שטח גדול, ואף פעם אין לדעת מה מחכה מאחורי העיקול הבא. תוך כדי קנייה והליכה בקצב השוק כדאי גם להאט קצת, להרים את הראש מהסחורות ולהסתכל על האנשים והרוכלים.

אם לא יוצא לכם להגיע לשוק של יום רביעי, ישנו גם השוק העירוני של רמלה, שפתוח בכל יום, והוא קצת מזכיר מיני- שוק הכרמל בתל אביב. מלבד פרות וירקות, אפשר גם שם למצוא בגדים, צעצועים, נעליים וכל מיני מרכולות שוק אופייניות.

לארוחת בוקר מזינה, שתאפשר לכם להמשיך לתייר בנחת לכו לקנות מהבורקס של אבי בשוק הקבוע, בורקס טורקי משובח, שחותכים לכם על המקום עם ביצה, ואותו תוכלו לאכול תוך כדי הליכה והתבוננות. אם טעמתם ואהבתם, ישמחו למכור לכם בורקסים ממולאים קפואים לאפייה בבית.

רב- תרבותיות ברמלה
כשמתחיל להיות חם, אפשר לשים את יבול הקניות במכונית ולהיכנס בפתח השוק למוזיאון העירוני של רמלה. המוזיאון הקטן והנעים הזה נותן מבט מקיף על העיר בעלת העבר ההיסטורי המפואר, שברוב ימי השלטון המוסלמי היתה העיר הגדולה והחשובה בארץ, ולמעשה העיר היחידה שיוסדה על ידי מוסלמים בארץ (בערך בשנת 715 לספירה).

במוזיאון שישה חדרים, שבהם אפשר לראות את תולדות העיר החל מימי הביניים דרך השלטון העות'מני, המנדט הבריטי וכלה במלחמת העצמאות, ומסיימים בתוכניות עתידיות, כולל קמת טיילת תיירותית. מוזיאון גם תוכלו לרכוש בשני שקל חוברת הסברים ומפה לכל האתרים שמסביב.

קרוב מאוד לשוק ניצב "המסגד הגדול" (אל ג'אמע אל כביר), שניבנה במאה ה-12 ככנסיה צלבנית והוסב למסגד. הורידו את נעליכם והיכנסו למסגד הקריר, המצופה שטיחים ובנוי כבזילקה נוצרית, ובה אולם גבוה מקושט ושתי סיטראות נמוכות, מופרדות מאולם התווך בעמודים עם כותרות צלבניות. לקראת תפילת צהרים יצאנו מן המסגד לעוד מקומות של קודש וחול. כיום רק כ-18 אחוזים מתושבי העיר, שפעם היתה העיר המוסלמית הגדולה, הם מוסלמים, על אף שבעיר מסגדים אחדים נוספים.

קודש וחול
מהמסגד אפשר ללכת ברגל (בהליכה של כחמש דקות, מרחוב הרצל לפנות שמאלה לרחוב ביאליק) לכנסיה הפרנציסקנית. זו הכנסייה שאת מגדל הפעמונים שלה בגובה 40 מטר אפשר לראות כבר מכביש הכניסה לרמלה. גם למי שלא חובב כנסיות יפות כדאי מאוד להיכנס ולראות את הציור המקורי שנתרם על ידי צייר הרנסנס טיציאן, ציור התלוי במרכז הכנסייה המתאר את הורדת ישו מן הצלב.

עוד סיפור מעניין על הכנסייה הוא, שנפולאון בונפרטה התארח ולן בה באחד ממסעותיו בארץ בשנת 1799. כאשר המואזין העיר אותו בסלסוליו השכם בבוקר, ירה בו נפוליאון, והוא נפל מהמגדל מת. הנזירה עם צרור המפתחות הענקי שליוותה אותנו בביקורנו הסבירה לנו שחדר שבו לן נפולאון עדין בשיפוצים וסגור למבקרים.

אוכל הודי ו"על האש"
בצאתנו מהכנסייה הפנו אותנו רמלאים יודעי דבר ל"מינימרקט חסונה" באותו רחוב (ביאליק 22, טל' 9211816- 08), החנות האולטימטיבית של תושבי רמלה. חוץ מזה שהיא זולה, כדאי להיכנס אליה בשביל גבינות תוצרת חוץ, לקפה עם הל שנטחן במקום. מול החנות עומד "בית המאפה של חסונה", ושם אפשר לקנות כנאפה מצוינת, בקלאוות ועוד פחמימות ריחניות. המינימרקט ובית המאפה פתוחים גם בשבת.

מתחם המסעדות ברמלה הוא יקום בפני עצמו, רמלה משופעת במסעדות טובות. ברחוב הרצל 100 ליד השוק מסעדה הודית צמחונית בשם "מהרג'ה". עם אוכל הודי מקורי טעים מאוד וגם תבלינים, ממתקים ומצרכים הודים למכירה. ארוחה עסקית של מגש של מתאבנים שונים, אורז, עדשים, לחם הודי וממתקים לקינוח תעלה 35 שקל לאדם.

ארוחה מפוארת הכוללת גם מרק, מנות ראשונות ועיקריות, קינוחים וצ'אי הודי לקינוח עולה 65 שקל לאדם. המסעדה פתוחה כל יום, בין השעות 8:00 עד 22:00. במוצאי שבת מצאת השבת עד 23:00, טלפון 08-9223534. ברמלה גם ריכוז של מסעדות ערביות, שפתוחות כל ימות השבוע. בכניסה לעיר בהרצל 58 נמצאת "מסעדת סולטן", הידועה בבשרים "על האש" שלה, ובהמשך רחוב הרצל (פשוט תעקבו אחרי השלטים לאולמי "קליפסו") תגיעו לרחוב קהילת דטרויט, שם בימי שבת הומות המסעדות ממבקרים. רוב הסועדים מצטופפים למסעדת "חליל" הידועה לטוב.

אנחנו אכלנו באותו רחוב, ממול, במסעדת "קרוואן", פחות הומה ויותר ביתית. אכלנו סלטים תוצרת בית, חומוס ומסבחה מצוינים, כדורי פלאפל עסיסיים ולקינוח מלבי מהטובים שאפשר למצוא. ארוחה מלאה לשני אנשים הכוללת בשרים, סלטים וקינוחים תעלה כ- 85 שקל לזוג. מסעדת קראוון פתוחה בימים ב' עד מוצ"ש 8:00-21:00 שישי 8:00-15:00
טלפון 08-9220255.

לחרוצים ולמיטיבי לכת
אם אתם רוצים לתצפת על העיר לפני פרידה (ולהוריד קצת את האוכל) אפשר ללכת ברגל כרבע שעה אל המסגד הלבן. וכך נגיע: מרחוב הרצל לפנות שמאלה לרחוב ויצמן, ומשם לרחוב דני מס, שם נמצא מתחם המסגד הלבן. אם אתם מתעצלים או לא יכולים ללכת, אפשר גם לנסוע: מרחוב הרצל שמאלה לרחוב ויצמן, ואז פרסה לרחוב דני מס).

זהו מתחם ענק, שנבנה בתחילה בתקופת סולימאן מבית אומייה, מייסד העיר רמלה במאה השמינית. לאחר שנחרב ברעידות האדמה, שוקם בימיו של צאלח א-דין, במאה ה-12. מתחם המסגד כולל את שרידי המבנה שנחרב, שלושה מאגרי מים תת קרקעיים ומגדל לבן, שהוא צריח המסגד, שנבנה בתקופה הממלוכית. גובהו 30 מטרים ואם תעלו 111 מדרגות תוכלו לתצפת על העיר והסביבה. שווה לעלות!

בדרכנו הביתה פנינו מרחוב הרצל לרחוב ההגנה לחוויה מיוחדת במינה: "בריכת הקשתות", זוהי בריכה שנבנתה כמאגר מים במאה השמינית, בימי תפארתה של רמלה הערבית. הבריכה היא מאגר תת קרקעי, שבנוי מקשתות אבן מחודדות האופייניות לתקופה העבאסית, שהחלה במחצית השניה של המאה השמינית אחרי הספירה.

יורדים במדרגות תלולות לבריכה ומקבלים סירת משוטים לחתור בה בין עמודי הקשתות אם אתם מגיעים לארוחת צהרים משפחתית ביום שבת, ילדיכם יהנו מאוד מהרפתקת השיט בבריכה האפלולית והקרירה. הבריכה פתוחה כל יום בין השעות 8-14:30 ובשבתות בין השעות 8-16 כניסה למבוגר עולה 8 שקל למבוגר ו-6 לילד.

הארי פוטר מת, והוא קבור ברמלה
לאחר שכבר פגשנו בעיר את עקבותיו של נפוליאון, רצינו להתחקות אחרי שם מפורסם נוסף, הפעם מהעת החדשה. איפה מוצאים אותו? בבית קברות דווקא. ביציאה מהעיר, מול כלא רמלה, מאחורי מתחם הקניות של "זול פה" ישנו בית קברות בריטי, שהוקם במלחמת העולם הראשונה. שם, בין הקברים המסודרים בדייקנות ובגינון מופתי קבור לו חייל בריטי בשם – תאמינו או לא – הארי פוטר. מאז הצלחתו המסחררת של הילד הקוסם, הפך קברו של בן ארצו הארי פוטר הוותיק יותר למוקד עלייה לרגל.

לא מוכרחים לבקר בכל המקומות, האתרים והבילויים שמוזכרים בכתבה מאפשרים לכם לבנות פסיפס משלכם בעיר עם פוטנציאל, שמשתדלת להתפתח, ליפות ולארח בחמימות. מומלץ לבקר בימות חול בשוק ובכל האתרים ההיסטוריים. בשבתות פתוחות המסעדות, בריכת הקשתות, הכנסייה והמסגד. הכניסה לכל האתרים היא במחיר נמוך ביותר: כרטיס משולב למוזיאון, בריכת הקשתות והמסגד הלבן עולה 12 ₪. והכרטיסים לכל האתרים הם בין 3-8 שקל. למידע נוסף אפשר לפנות לאגף התיירות בעיריית רמלה בימים א-ה בין השעות 16-8. טל' 08-9771480

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 1

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

מערות לוזית

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  כתבות משפלת יהודה ומישור החוף הדרומי

  אשדוד מתחדשת: נחל, מצודה ופארק אקולוגי
  אשדוד מתחדשת: נחל, מצודה ופארק אקולוגי

  איפה תוכלו לשוט בנחל רגוע, להשקיף על הים משרידי מצודה בת אלפי שנים, לצעוד בשבילי צבאים ולקנח בארוחת דגים טובה? אם לא ניחשתם, סימן שהגיע הזמן לקפוץ לביקור באשדוד

  מטה יהודה: לטייל, לאכול, לשוחח
  מטה יהודה: לטייל, לאכול, לשוחח

  פסטיבל האוכל הכפרי של מטה יהודה חוגג 20 שנה, והפעם, בעקבות הקורונה, במתכונת מעט שונה. במהלך שלושה שבועות בחודש אוגוסט, לפנות ערב, כשהחום הגדול מתפוגג, אפשר יהיה ליהנות מאוכל מצוין ומפגשים עם בשלניות ובשלנים ובעיקר לחגוג את המגוון ...

  הטעמים של אשדוד
  הטעמים של אשדוד

  כעיר השוכנת על חוף הים התיכון, עם תושבים שהגיעו מכל קצות תבל, אשדוד מציעה מגוון קולינרי כמעט אינסופי. פסטיבל "עמים וטעמים", שמתקיים בסוף חודש מאי, מאפשר לטעום מנות מקומיות ממטבחים שונים ומגוונים - גיאורגי, בוכרי, מרוקאי ואפילו סיני, ...