תפריט עמוד

קליפורניה: הבניין האקולוגי בעולם

קליפורניה: הבניין האקולוגי בעולם

זה המקום היחיד בעולם בו יש אקווריום, פלנטריום, מוזיאון טבע ויער גשם תחת גג אחד. הבניין החדש של האקדמיה למדעים של קליפורניה בסן פרנסיסקו נחשב לאחד המבנים המרתקים והירוקים בעולם. יש בו שונית אלמוגים, פינגווינים והגג שלו חי

האקדמיה למדעים של קליפורניה בלב הגולדן גייט פארק בסן פרנסיסקו נחשבת לאחד מעשרת המוזיאונים לטבע הגדולים בעולם. ב-27 בספטמבר 2008 נפתחו דלתותיו של המבנה החדש של המתחם ועשרות אלפי המבקרים שצבאו על הפתחים עצרו את נשימתם. בתום שנים של תכנון ושלוש שנים של בנייה קרם המבנה המיוחד עור וגידים ובמקרה זה לא מדובר במטבע לשון בלבד.
האתגר הכי גדול עימו התמודד האדריכל האיטלקי הנודע רנצו פיאנו (מתכנן מרכז פומפידו בפריז) היה שילובו של המבנה הגדול החדש בלב הפארק העירוני של סן פרנסיסקו. הרי כל הרעיון של המוסד הוא לבחון את האופן המצומצם ביותר שבו האנושות יכולה להפריע ולהשפיע על הטבע. עיקר עניינה של האקדמיה ברב גוניות של המינים על פני כדור הארץ. פיאנו מצא כמה פתרונות מרשימים לבעיות עימן התמודד. הרעיון המרכזי היה להפריע כמה שפחות לעצים ולטבע שסובב את המבנה. המבקרים כינו את הבניין החדש כ"נוגע באדמה בעדינות של בלרינה".
עמודי המתכת עליהם נשען הבניין דקים מאוד. רובם נוצרו ממיחזור המתכת של הבניין הקודם, שקרס ברעידת האדמה של שנת 1989. יחד עם זאת העמודים הדקים והתכנון החדשני מבטיחים את יציבותו וגמישותו של הבניין באם יאלץ להתמודד עם רעידת אדמה נוספת. גולת הכותר של הבניין היא הגג החי והירוק. פיאנו הגדי זאת כך: "הגג הוא למעשה פיסה של הפארק שהורמה למעלה כדי לאפשר לבניין להסתתר תחתיה." דברים אלה נראים כנכונים לחלוטין. כפי שאפשר לראות בצילומי הבניין החדש הגג מכוסה בצמחייה ונראה כפיסת קרקע ירוקה. בצמחייה שעל הגג מקננות ציפורים ויש בה כבר אלפי פרפרים. הגג הירוק מוריד את הטמפרטורה בבניין בשש מעלות.
איכותיות סביבתיות נוספות של המבנה מאפשרות לחסוך חמישים אחוזים מכמות המים שמתבזבזת בבניין בגודל כזה. בבניין משתמשים בשישים אלף תאים סולריים לייצור אנרגיה, תאורה טבעית מספיקה לתשעים אחוזים משטח הבניין. חמש טונות של פלדה מוחזרה בתהליך הבנייה, בידוד הקירות נעשה ברובו תוך שימוש בפיסות של אריגי ג'ינס ממוחזרים.
מלבד הבנייה הירוקה מצטיין המוזיאון במגוון האדיר של בעלי החיים והתצוגות שבו: דגש מיוחד מושם על ביולוגיה ימית ועשרות אלפי דגים שוחים בתצוגות הימיות. לצידן יש תצוגות של אסטרונומיה בפלנטריום, אגף מיוחד שמוקדש לרעידות אדמה ועוד.

מידע מלא באתר

האם היית ביעד הזה?

 • 1

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 1

  לא מעוניין

לאן נעלמו הכוכבים?

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *