תפריט עמוד

קבר רבי שמעון בר יוחאי ומירון

נצא אל האתרים במירון, ובמרכזם קבר הרשב"י. גם מבלי להיות כאן בערב ההילולה עצמה הנערכת מידי ליל ל"ג בעומר, ביקור במקום עשוי להיות מעניין. בואו להציץ אל החגיגה הדתית הגדולה בישראל

עונה מומלצת: כל השנה.
התאמת המסלול: לכל המשפחה.
קושי המסלול: קל מאוד.
אורך המסלול: קילומטר וחצי של דילוג בין נקודות.
משך המסלול: שעתיים.
מפה: מפת סימון שבילים מס' 2, הגליל העליון. 
הגעה מצומת עמיעד: פונים מערבה בכביש מס' 85. כקילומטר לאחר צומת חלפתא (פניה שמאלה, דרומה) ישנה פניה ימינה (צפונה) הקרויה צומת חנניה. פונים ונוסעים בכביש המתפתל בעליה. חולפים על פני פרוד, שפר, אמירים וכפר שמאי. כשמגיעים לפניה שמאלה (מערבה) למירון, פונים ועוקבים אחר השילוט לקבר הרשב"י, רבי שמעון בר-יוחאי.
• מסלול מעגלי, אין צורך בהקפצת רכבים.
• המבקרים בקבר הרשב"י נדרשים להגיע בביגוד צנוע, גברים גם בכיסוי ראש. במקום קיימת הפרדה בין גברים לנשים.

לאחר שפנינו מהכביש הראשי אל מירון, שילוט ברור יכוון אותנו אל החניה הסמוכה לכניסה לקבר.
את הסיור הרגלי נתחיל בביקור בבית-הכנסת העתיק. בתקופת המשנה והתלמוד היה במקום יישוב יהודי משגשג שכמה משרידיו עדיין ניכרים. מרחבת החניה נצעד מרחק קצר אל ראש הגבעה שמעלינו, שם נמצאים שרידי בית-הכנסת. כיום אפשר רק לדמיין את פארו, אך יסייעו לנו בכך האבנים הגדולות והמסותתות מהן בנויים קירותיו וכן חוליות העמודים בעלות חתך הלב שניצבו בעבר בפינות המבנה. האגדה מספרת כי כשייפול משקוף המבנה יבוא המשיח, אולם בעת המודרנית חיזקו את קורות האבן בבטון, שלא תיפולנה חלילה.

מבית-הכנסת נשקף נוף יפה על הסביבה. מעלינו מתנשאת הפסגה הגבוהה ביותר ממערב לירדן -פסגת הר מירון, מצפון לנו נפרשת רמת דלתון (ומעבר לה, אם הראות תאפשר זאת, גם החרמון) וממזרח הר כנען ובראשו העיר צפת. מעבר להר כנען נראים חלקים מרמת הגולן.

נשוב ונרד אל מגרש החניה ונצעד ממנו אל קברו של רבי שמעון בר יוחאי. במתחם הקבר קבור לפי המסורת גם בנו אלעזר, איתו הסתתר משך 13 שנה במערה בפקיעין מפני אימת הרומאים. הכניסה למתחם הקבר נפרדת לגברים ולנשים. האגדה נספרת כי כשנפטר הרשב"י, נאבקו רבים על גופתו. מכיוון שהיה חכם בתורה ורב גדול, רצה כל אחד לקבור אותו קרוב אליו. כאשר ניטלה הגופה ונלקחה לקבורה, התרוממה מיטתו הריקה של הרשב"י כשהיא אפופה בלהבות ותימרות עשן ועופפה לה אל צלע הר מירון. כיוון שכולם מיד הבינו כי זוהי בקשתו של הרב הגדול, הוא נלקח לקבורה במקום.

מימין לכניסה לקבר יוצא שביל צר המקיף את המבנה ומגיע אל מערת קבורה יפה בה השתמרו בשלמותם כוכי הקבורה החצובים באבן והמכסים הגמלוניים שמעליהם. המסורת המאוחרת גורסת שכאן קבורים הלל הזקן ותלמידיו. בסמוך לפתח המערה גדלה תאנה צעירה שהפכה לעץ משאלות ולכן תלויות עליה רצועות בד ומטפחות. לשוחרי ההליכה קיימת אפשרות לרדת בשביל מסודר אל ערוץ נחל מירון, לחצות אותו ולטפס אל חורבת שמע, שם לפי המסורת נמצא קברו של שמאי, בן פלוגתו של הלל. ל"ג בעומר שמח לכולנו!

לטייל עם אופניים בנגב

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מגליל עליון ועמק החולה

מעלה קורצ'אק: טיול מעורר השראה
מעלה קורצ'אק: טיול מעורר השראה

"מעלה קורצ'אק" בגליל העליון הוא יוזמה חדשה של סופרת הילדים מיריק שניר, ואיש החינוך ומדריך טיולים יואב יעקובי. מעלה קורצ'אק הוא הדרך להזכיר את העשייה האצילית של יאנוש קורצ'אק ולהמשיך את מסעו החינוכי הנועז בארץ ישראל אשר נקטע ...

לטייל בגשם בגליל העליון
לטייל בגשם בגליל העליון

החורף מתחיל וזה בדיוק הזמן לתכנן טיול אחר, מאתגר, רטוב, בוצי ומרגש. באירופה לטייל ביום גשום זה אירוע שיגרתי ופשוט. מתלבשים חם כולל נעלים/מגפיים, מעיל גשם, כובע וכפפות ויוצאים לדרך. הגשם הוא לא גורם שמבטל טיול, ההפך הוא ...

הכביש הנסתר בעמק החולה: טיול בכביש 918
הכביש הנסתר בעמק החולה: טיול בכביש 918

טיול בכביש מס' 918 במזרח עמק החולה, שלמרות יופיו אינו מוכר דיו (זהו כמובן חלק מקסמו). יואב יעקובי מספר לנו על נקודות עניין רבות לאורך הדרך, היסטוריה ומורשת, טבע ונופים, מעיינות ונחלים. רוד טריפ ישראלי נפלא.