תפריט עמוד

קבלת פנים לשקנאים

קבלת פנים לשקנאים

שלושים אלף שקנאים נוחתים בכל שנה בישראל. הם מגיעים במסגרת נדידת הסתיו מאירופה לאפריקה ומחפשים מזון. השנה הם זוכים לראשונה לפעולות האכלה יזומה שנועדה להרחיק אותם מבריכות הדגים.

צילום: רוז מארי בוש

בשבוע שעבר דיווחו אנשי הקרן הקיימת על להקת שקנאים ראשונה שנחתה באגמון החולה. להקה כזו מבשרת את בוא הסתיו, אבל בשנים קודמות בישרה גם את תחילתו המחודשת של מאבק בין מגדלי הדגים באזור החולה לבין העופות שמגיעים רעבים מאוד מן המסע הארוך מצפון אירופה ומחפשים נואשות אחר מקורות מזון. הפתרון שהיה מקובל עליהם עד השנה היה התנפלות מסיבית על בריכות הדגים. התנפלות כזו גרמה נזק ממשי למגדלי הדגים ולא התקבלה כלל בברכה. 

תגובתם של המגדלים היתה בדרך כלל ירי על להקות השקנאים, תחילה כדי להפחיד ולאחר מכן כדי לפגוע בכמה פרטים ולהרתיע את האחרים. השנה זכו השקנאים לקבלת פנים אחרת: הודות לשיתוף פעולה ראשון מסוגו בין משרד החקלאות, מגדלי הדגים ורשות הטבע והגנים נעשות פעולות האכלה יזומה של השקנאים באזור שמורת החולה ובאזור אגמון החולה שהקימה הקרן הקיימת. במקביל גירשו אותם המגדלים מאזורים אחרים לכיוון השמורה והאגמון, שם מצאו מזון למכביר. 

אוהד הצופה, אקולוג בחטיבת המדע של רשות הטבע והגנים הסביר שחשוב לספק לשקנאים את מזונם באופן מסודר וכך אפשר לקצר את שהותם בישראל וליהנות מן השהות הזו מבלי לפגוע בהם. 

במימון משרד החקלאות הועברה השנה כמות גדולה של דגים לשמורה ולאגמון. התחזית היא שרוב השקנאים ינחתו בישראל במהלך החודשים אוקטובר ונובמבר. להקות אלה זקוקות בדרך כלל ליותר מזון ןלאספקה מהירה להמשך דרכם. אז יעמוד התהליך החדש של קבלת הפנים למבחן האמיתי שלו. 

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

לטייל עם אופניים בנגב

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *