תפריט עמוד

צפת – האוויר הטוב של שנות השישים

צפת – האוויר הטוב של שנות השישים

רחובותיה של צפת היו שוקקים בתיירים בשנות ה-60. היום, למרות שהיא מציעה בתי כנסת עתיקים בני מאות שנים, סמטאות העיר נטושות.

קובץ נשים אמריקאיות מטופחות ישבו על המרפסת והאזינו לבחורה דקיקה שסיפרה להם באנגלית קלוקלת מהחוויות הקשות של המלחמה. איך אומרים באנגלית פגז? היא שאלה את הלחשנים שמאחוריה. הנשים האמריקאיות חייכו בחמלה ורוקנו את תכולת ארנקיהן. בצפת עולם כמנהגו נוהג, ועדיין חיים כאן על שנור.


במקורות הראשונים המזכירים את צפת מסופר על עיר שביצר יוסף בן מתתיהו כדי להגן על הגליל. לאחר חורבן בית המקדש ברחו לשם

צפת. העיר היחידה שיש בה פסטיבל כליזמרים | צילום: איתמר גרינברג

מקצת משפחות הכהנים. במשך שנים איש לא ביקר בצפת, ורק בתקופת הצלבנים הפכו אותה הנוצרים למבצר החזק ביותר בין עכו לכנרת.


עיקר תפארתה של צפת בחכמיה ומקובליה. כאן ישבו רבי יעקב בירב, שניסה להקים מחדש את הסנהדרין, יוסף קארו, מחבר שולחן ערוך, ומקובלים גדולים כמו רבי משה קורדובירו והאר"י הקדוש. בערב שבת, כך מספרים, היה האר"י נוהג לצאת עם תלמידיו לשדה לקבל את פני השבת בתפילה ובשיר. בצפת שרו לראשונה המקובלים את המזמור לכה דודי בקבלת השבת. כל החכמים והמקובלים הללו חיו מתרומות של יהודים בחוץ לארץ, שזו היתה דרכם לתמוך במקיימי מצוות יישוב הארץ ולקרב את הגאולה.


הגברות האמריקאיות הבטיחו שישובו ושיעשו כל מה שהן יכולות למען "ארס ישרואל". בבית הקפה הקטן חיכו שהן יוציאו קצת כסף גם על קפה, אבל הן הסתפקו בטליתות, ומיהרו לעבר האוטובוס הממוזג. השמש התחילה לשקוע, הר מירון שממול טבע בים של ורודים, והאמריקאיות שלפו את הטלפונים הסלולריים וחייגו הביתה לאמריקה לדווח על מעשי הגבורה שלהן – ביקור בצפת, שרק לפני רגע היתה מופגזת.

עיר דתית לכל דבר

"כאן בצפת", אמר עמרי בשעה שהכין לנו סחלב, כשר כמובן, "אם ייפול לך שקל, עשרה ירוצו להרים לך אותו". הוא מדבר על העזרה ההדדית המאפיינת את תושבי העיר, מחייך חיוך ממיס ומסדר את הכיפה הגדולה המכסה את ראשו. עמרי הוא אחד ממאות ה"מתחזקים" הממלאים את צפת. היא אכן מתחרדת, ובעצם, מלבד אתנחתא קצרה בשנות השישים, היתה צפת מאז ומעולם עיר חרדית.


עמרי מייצג את הצד היפה של הדת. ואולם עלעול קצר בעיתונים מעלה פן אחר בהתחרדות העיר. ביולי 1997 אמר חבר מועצת צפת כי

גלרייה בצפת. קשה למשוך תיירים כשהעיר סגורה בשבת  צילום: ברוך גיאן

"לא יעלה על הדעת שבחורה תסתובב בקרוסלה וגבר יעמוד מתחתיה", ואכן נשים וגברים הופרדו בלונה פארק הארעי שהיה אז בצפת. בספטמבר 2006 דווח כי רשות העתיקות ועמותת ותיקי צפת טוענים שחסידי ברסלב בעיר אחראים לכאורה להרס של 12 מתוך 13 מבנים שיועדו לשימור ברובע הספרדי של העיר העתיקה. לטענתם, אחד מהמבנים הללו הוא ביתו המקורי של האר"י הקדוש. בעמותת החסידות הכחישו את הטענות נגדם.


"צפת היא עיר דתית לכל דבר", אומר יואל מנספלד. "עובדה זו דוחקת את התיירות החוצה ומשאירה פתח רק לתיירות יום. אבל ברגע שאין לינה, אין הכנסה כלכלית רצינית. עד לפני 15 שנים היתה בעיר אוכלוסייה חילונית, אבל רובה עזבה את המקום, ובתי המלון הפכו לבתי מדרש וישיבות. ציירים שהיו להם גלריות עזבו, מסעדות התחילו להיסגר. הגליל", קובע מנספלד, "הוא מרחב תיירותי של סופי שבוע, וכשבסוף שבוע סוגרים את העיר – אין לה תוחלת מבחינה תיירותית".

בכל זאת יש בה משהו

בצפת דווקא משקיעים בתשתיות, והעיר חפורה. כשיגמרו בטח יהיה נורא יפה. אבל העיקר בצפת, כמו תמיד, הוא הרוח, הנשמה, הכוונה והאמונה. מורשת יהודית היתה תמיד האטרקציה כאן  – בית הקברות, קברי צדיקים, בתי כנסת.  רובע האמנים נראה גוסס, אבל העיר העתיקה של צפת מלאה, מתפוצצת כמעט, באנשים צעירים עם ברק בעיניים. לאן שלא פונים בעיר העתיקה נתקלים במרכזים ללימוד דת ובעסקים קטנים המוכרים אוכל כשר. מפתיע לראות כאן את הפועלים המקומיים, כולם לובשי כיפות וציציות. מי אמר שאין פועלים עבריים?


אם חסר לכם פריט יודאיקה זה או אחר, תמיד תוכלו להשיג אותו בשוק של צפת. בתי הכנסת העתיקים שלה מרתקים, יש בה קבלות שבת מרגשות והיא העיר היחידה בעולם שיש בה פסטיבל כליזמרים. ובכלל, אם תשאלו את הצפתים, מי שאחראי לדילול התיירות בעיר הם יבואני המזגנים. עד שנות השבעים, לפני שישראל התחילה להיות ממוזגת, היו עולים לצפת כדי להימלט מהחום הנורא של הקיץ.

האם היית ביעד הזה?

  • 0

    כן הייתי

  • 0

    לא, אבל מתכנן

  • 1

    לא מעוניין

לטייל עם אופניים בנגב

האם המאמר הזה עזר לך?

עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

מסע אחר - המרכז לנסיעות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*

code

מסע אחר - המרכז לנסיעות

כתבות מגליל עליון ועמק החולה

חופשה משפחתית בגליל העליון
חופשה משפחתית בגליל העליון

מה צריך לחופשה משפחתית מושלמת בצפון? מסלולי טיול שופעי צמחייה ומים, רכיבה על אופניים בנופים הירוקים, פעילות מקפיצת אדרנלין, אוכל טוב ומקום לינה פסטורלי נעים להפליא. את כל אלה ועוד תגלו במהלך חופשה גלילית בקיבוץ דפנה, עם טיולים ...

אגמון החולה: תמונת מצב
אגמון החולה: תמונת מצב

החורף הגשום של 2020 מטיב עם עמק החולה: על רקע פסגת החרמון המושלגת העגורים מפוזרים בקבוצות קטנות בשדות ובמקווי המים, מנקרים בעשב או באדמה הלחה ויוצרים תמונת נוף כמעט אירופית. כדי לצלם אותם ואת שאר בעלי הכנף בזריחה, ...

טיולי חורף בגליל העליון
טיולי חורף בגליל העליון

נחלים שופעי מים, מפלים שוצפים, יערות אפלוליים וישובים עטופים בערפילים - לא, אנחנו לא באירופה, אלא בגליל העליון. החורף הוא עונה מושלמת לטיולים בגליל העליון ויש לנו כמה הצעות בשבילכם, כולל המלצה על מלון מטיילים בלב הטבע, עם ...