תפריט עמוד

צילום: שעת החסד

בקיץ הישראלי, עם האור החזק והנופים היבשים, צריך לדעת לתפוס את הרגע הנכון. הצלם ברוך גיאן התמקם מעל ים המלח לפני אור ראשון כדי לתפוס את שעת החסד, אותם רגעים בודדים בהם השמש והנוף נראים נהדר גם באמצע הקיץ. סיפור תמונה

עד לפני שנים אחדות, בחודשי הקיץ הייתי נמנע מצילום. נהגתי לומר שיש לנו קיץ יבש ומשעמם, בוודאי בכל הקשור בצילום טבע. כמעט שאין עננות בקיץ, והאור – שזה עבורי מהות הצילום בצילומי טבע – הוא, איך לומר, "אור קשה". אי לכך, המצלמה אופסנה למשך חודשי הקיץ ויצאה ממקומה רק כשהגיעו ימי הסתיו הנעימים והמלבבים.

עם השנים הבנתי שגם בקיץ ניתן לצלם צילומי טבע. אלא שבשביל זה צריך להתעורר מוקדם, ממש מוקדם, כדי לתפוס את הקסם של האור הראשון והזריחה. בתחילת אוגוסט, בסביבות השעה 5:30, הרבה לפני הזריחה, שבתקופה זו של השנה מתרחשת אחרי השעה 6:00, התמקמתי באחד ממפרצי ים המלח כדי ללכוד את האור הראשון ואחריו את הקרניים הראשונות של השמש.


אור ראשון מעל ים המלח | צילומים: ברוך גיאן

למרות השעה המוקדמת היה חם, כ-30 מעלות, ואני התמקמתי ליד מצפה שלם, במקום שצורות המפרץ שלו היו מוכרות לי היטב. חשוב לזכור שבצילום נוף יהיו צורות מעניינות, במקרה הזה חצאי עיגולים של חוף ים המלח.
אחרי השעה 6:00 השמש החלה להבליח בהדרגה ויצרה לכיווני קו יפהפה, שבגלל הרכב המים, נראה לא אחיד. אלה הדקות הבודדות במשך היום שעוצמת השמש ממותנת וניתן לצלמה ללא בעיה. דקות אחדות מאוחר יותר, כשהשמש עולה והופכת לבהירה, הקושי לצלמה גובר, וכשקרניה חודרות לעדשה, יש לצלם לכיוון אחר. הנה לפניכם כמה צילומים שצילמתי בתחילת אוגוסט 2016.


השמש מתחילה לבצבץ מעל הרי מואב


ים המלח נצבע בכתוםהשמש עולה מעל ההרים. תמה שעת החסד

אביב בישראל - ממעוף הציפור

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.