תפריט עמוד

פריחת חלמוניות ביער להב

טיול סתווי ביער להב שבצפון הנגב, בעקבות אחד מפרחי הבר המיוחדים בארץ - החלמונית הגדולה. אחרי הגשם הראשון, זה הזמן לצאת לחפש את הפרחים הצהובים והענוגים האלה שעוד מעט ייעלמו

• עונה מומלצת: אוקטובר-נובמבר, מומלץ לעקוב אחר מוקדי המידע של הפריחה

• התאמת המסלול: לכל המשפחה

• קושי המסלול: קל מאוד

• אורך המסלול: כקילומטר

• משך המסלול: שעה וחצי בניחותא

• מפה: מפת סימון שבילים מס' 12 "דרום השפלה ושולי הר חברון"

• הגעה מהמרכז: נוסעים דרומה על כביש מס' 40 לכיוון באר שבע. בצומת להבים פונים מזרחה (שמאלה) בכביש מס' 31 לכיוון להבים וערד. חולפים על פני הכניסה הראשית ללהבים וגם על פני הכניסה המזרחית. כעבור קצת יותר מקילומטר אחריה, למרגלות גבעה שעליה בריכת מים מבטון, פונים ימינה אל מגרש חניה מוסדר.

מסלול מעגלי, אין צורך בהקפצת רכבים.

• שימו לב:
החלמונית היא פרח בר מוגן ואסור בשום פנים לקטוף אותה, וכן יש להימנע מירידה מהשבילים כדי שלא לפגוע בצמחים.

מהמקום בו חנינו נצא ברגל מזרחה בשביל רחב, המקביל לכביש, החולף בין עצי אורן שנטעו על ידי הקק"ל ומהווים את שוליו הדרומיים של יער להב. בהגיענו אל ערוץ קטן הבא מימין (דרום), נפנה במעלהו. בערוץ ניתקל בסימון שבילים שצבעו אדום. אם לא עשינו זאת עד עתה כדאי שכאן נפקח עיניים ונתור אחרי פריחת החלמוניות. חשוב שנקפיד ללכת על השבילים בלבד שלא נרמוס חלילה פרח מסתתר. למרות גובהן הנמוך, צמוד הקרקע, קשה לפספס את החלמוניות – בצהוב העמוק, החלמוני (ומכאן השם), שכה בולט בלב האפרוריות המדברית. הניגוד בינן לבין סביבתן רק מעצים את יופיין.

בשיא העונה הגאיון הקטן מנוקד כולו בתפרחות הצהובות. נוכל לעלות עד לאוכף שמעליו ולשוב משם אל החניה בשביל הנוח היורד מבריכת המים בחזרה אל החניה. גודלו של הפרח נע בין חמישה לשמונה סנטימטרים. החלמוניות בוקעות מתוך הקרקע, מתהדרות באגודות של פריחה מרהיבה, נובלות במהירה ונבלעות בקרקע עד לשנה הבאה. הן נמנות על כמה פרחים שסיגלו לעצמם פריחה סתווית ולא אביבית. במובן זה קרובים להם החצב, הסתווניות לסוגיהן והכרכום. בעוד שרוב הפרחים "מעדיפים" לפרוח לאחר רדת הגשמים, כשהטמפרטורות נוחות וכשיש שפע חרקים מאביקים, עושים פרחי הסתיו את ההפך. הם אוגרים את מי הגשם ואת חומרי המזון בבצל החבוי בקרקע ומשתמשים בהם לפני רדת הגשם. כנגד גשם מוקדם או טל שעשוי להרטיב את האבקנים ולפגום בהם, פתחו רובם עלי כותרת הסוגרים על הזירים במהלך הלילה ומשווים לפרח כולו צורה של להבת נר. עלי הכותרת החיצוניים של החלמונית מפרישים ריח מיוחד המושך זבובים, המאביק הנפוץ בתקופה זו של השנה.

את מסלול הטיול בעקבות החלמוניות ניתן לשלב במגוון מסלולי הליכה ואופניים ביער להב. בשובנו אל כביש מס' 31 נמשיך בו דרומה (לכיוון צומת שוקת וערד), קצת למעלה משלושה קילומטרים, ונפנה בעקבות השילוט החום אל יער להב ומוזיאון ג'ו אלון למורשת הבדווים. הדרך המתפתלת תוביל אותנו אל מרומי הפסגה הגבוהה באזור שעליה נבנה מגדל תצפית המאפשר לצפות לעבר מישור החוף ואל שיפוליו הדרומיים של הר חברון. מסלולי האופנים ביער להב תוכננו על ידי הקק"ל כך שהם מתחילים ומסתיימים באותה נקודה, ולכן ניתן להאריך אותם ובהתאם גם לקצר.

 המסלולים מתחלקים לשלוש דרגות קושי:

דרגה 1 – מתאימה לכל סוגי האופניים. שבילים אלו חולפים בדרכים נוחות ובשיפועים מתונים.

דרגה 2 – מתאימים לאופני הרים בלבד. הם עוברים בשבילי עפר כבושים עם שיפועים חזקים ומסלולים טכניים סלעיים קצרים.

דרגה 3 – מסלולים אתגריים הכוללים ירידות ועליות קשות במיוחד. יש בהם קטעים טכניים המוגדרים כארוכים וקשים וכן מעברי מכשולים (בשטח פוזרו אזהרות בטיחות).

כדי לצאת מיער להב נוכל להמשיך לנסוע מערבה בכביש מס' 325 לעבר צומת דבירה, שם הוא מתחבר עם כביש מס' 40.

 

אליפות ישראל באופני כביש

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות משפלת יהודה ומישור החוף הדרומי

התגלה אוסף נדיר ועתיק של קוביות למשחק ולניבוי עתידות
התגלה אוסף נדיר ועתיק של קוביות למשחק ולניבוי עתידות

אוסף נדיר ועתיק של קוביות למשחק ולניבוי עתידות, התגלה בגן לאומי מרשה - בית גוברין. האוסף, מהגדולים בעולם, הכולל 530 "עצמות מאגיות", פורסם לראשונה בכתב העת הבריטי "LEVANT"

מבוא לנדודים 45: חבל ארץ המערות
מבוא לנדודים 45: חבל ארץ המערות

במרכז הארץ, בין תל אביב לירושלים, נמצא חבל ארץ המערות הנידח הוא שפלת יהודה. נוף של גבעות עגלגלות עם פלומת חורש אלון מצוי ואלת המסטיק, המלווים בעצי חרוב ואלות אטלנטיות יפי מראה. בחמוקי הגבעות נטועים כרמי גפנים, עצי ...

פסטיבל האוכל הכפרי במטה יהודה: טעם, נוף, אנשים
פסטיבל האוכל הכפרי במטה יהודה: טעם, נוף, אנשים

חצי שעה מתל אביב נמצא חבל ארץ יפהפה, גדוש באתרי טבע ונוף, אתרים היסטוריים, כרמים ויקבים ואינסוף יוזמות קולינריות. פסטיבל האוכל הכפרי ה-22 של מטה יהודה חוגג את כל אלה עם ארוחות מיוחדות, סיורים קולינריים, סדנאות בישול ואירועים ...