תפריט עמוד

פסטיבלים בפיליפינים: חוגגים בלי הפסקה

ברזיל, מאחוריך! לאורך כל השנה מתקיימים בפיליפינים המוני קרנבלים ופסטיבלים מלאי שמחה וצבע. מפסטיבל סינולג בסבו ועד לחג הפנסים הגדולים בסן פרננדו - הנה כמה מהחגיגות הססגוניות המתקיימות במחוזות השונים של הפיליפינים

הפיליפינים מתקשרים בדרך כלל עם חופים חלומיים, טרסות אורז מדהימות והרי געש פעילים, אבל האיים מציעים הרבה יותר מזה. לאורך כל השנה נערכים בפיליפינים עשרות פסטיבלים, קרנבלים וחגים ואם תתזמנו את הטיול לפיליפינים לזמן המתאים, תוכלו לא רק ליהנות מהנופים, החופים והאטרקציות, אלא גם לזכות בהצצה מרתקת על התרבות המקומית.

אז איך תדעו מה קורה מתי? הנה כמה מהפסטיבלים הססגוניים והמרתקים שנחגגים לאורך השנה בפיליפינים, את רשימת האירועים ופסטיבלים המלאה תמצאו בקישור הזה.

ינואר

פסטיבל אטי אטיהן

אחד הפסטיבלים הגדולים והפופולריים בפיליפינים מתקיים בכל שנה בחודש ינואר. פסטיבל אטי אטיהן (Ati-Atihan) מתקיים בעיר קאליבו (Kalibo) לכבוד הקדוש סנטו ניניו. המשתתפים צובעים את גופם בשחור, עוטים תחפושות ססגוניות ומסכות ענקיות ונושאים כלי נשק מסורתיים. התהלוכות מלוות בנגנים של כלי הקשה ובלהקות רקדנים. המוזיקה המהפנטת, הקצב המסחרר והאווירה העליזה – כל אלה יזכירו לכם את הקרנבלים של דרום אמריקה.

פסטיבל אטי אטיהן, אחד הפסטיבלים הגדולים בפיליפינים

פסטיבל אטי אטיהן, אחד הפסטיבלים הגדולים בפיליפינים | צילום: Frolova_Elena / Shutterstock.com

פסטיבל סינולוג

פסטיבל סינולוג (Sinulog) מתקיים בעיר סבו (Cebu) בשבוע השלישי של חודש ינואר. זהו הפסטיבל הגדול והמפורסם ביותר בפיליפינים והוא מעין גרסה מקומית של המרדי גרא. הפסטיבל נפתח בהשטת סירה מקושטת בנרות, פרחים ואייקונים של סנטו ניניו ("ילד הקדוש", כינוי לישו). הפסטיבל אורך תשעה ימים רצופים ובסיומו מתקיים מצעד גדול, הכולל הופעות וריקודים בתלבושות מסורתיות.

אל תתבלבלו, זה לא דרום אמריקה... פסטיבל סינולוג | צילום: סלזר פרדריק, באדיבות משרד התיירות של הפיליפינים (PDOT)

אל תתבלבלו, זה לא דרום אמריקה… פסטיבל סינולוג | צילום: סלזר פרדריק, באדיבות משרד התיירות של הפיליפינים (PDOT)

פסטיבל דינאגיאנג

עוד פסטיבל גדול ורב משתתפים שנחגג בינואר הוא דינאגיאנג (Dinagyang), המתקיים בשבוע האחרון של חודש ינואר באילוילו (Iloilo). במהלך הפסטיבל רחובות העיר הופכים לזירת מסיבות ענקית וססגונית עם מוזיקה, תחרויות ריקוד ודוכני מזון שמציעים מטעמים מקומיים. גולת הכותרת היא המצעד שבו צועדים המשתתפים לצלילי תופים, כשגופם מרוח בפיח והם לבושים בבגדי לוחמים של השבטים הילידים.

משתתפות בפסטיבל דיאגיאנג

משתתפות בפסטיבל דיאגיאנג | צילום: Frolova_Elena / Shutterstock.com

פברואר

פסטיבל פנגנגה

פסטיבל פנגנגה (Panagbenga) נחגג לאורך כל חודש פברואר בעיר באגיו (Baguio). הוא מציין את עונת הפריחה והלבלוב ונועד, בין השאר, להביא שמחה לתושבי האזור שנפגע קשות ברעידת האדמה הקטלנית של 1990. במהלך הפסטיבל נערכות בבאגיו תהלוכות עם במות נעות וקרונות המכוסים בפרחים המסודרים בעיצובים מרהיבים, מלווים ברקדנים בתלבושות פרחוניות.

פסטיבל פנגנגה כולל במות המעוטרות בסידורי פרחים מרהיבים

פסטיבל פנגנגה כולל במות המעוטרות בסידורי פרחים מרהיבים | הצילום באדיבות משרד התיירות של הפיליפינים (PDOT)

אפריל-מאי

פיאסטת אליוואן

פיאסטת אליוואן (Aliwan) היא חגיגה גדולה וצבעונית שנמשכת שלושה ימים במהלך אפריל (לפעמים במאי) במנילה. האירוע המרכזי הוא תחרות נושאת פרסים של ריקודי רחוב עם רקדנים המייצגים את כל מחוזות הפיליפינים. בנוסף, נציגים של המחוזות השונים שולחים לחגיגות במות מקושטות, שצריכות להיות מעוטרות אך ורק בבדים ובפרחים מקומיים. לצד כל אלה יש מופעים של זיקוקי דינור, הופעות של אמנים מובילים ודוכני אוכל ומזכרות מכל רחבי המדינה.

פסטיבל פאהיאס

פסטיבל פאהיאס (Pahiyas) הוא חגיגת קציר הנחגגת מדי שנה בלוקבאן (Lucban), במחצית חודש מאי, לכבוד הקדוש סן איזידרו לברדור, פטרונם של החקלאים. בימי הפסטיבל הבתים בעיר מקושטים בקישוטים העשויים מפירות, ירקות ואורז הגדלים באזור, והמראה מקסים במיוחד. תוצרת חקלאית ועוגות אורז מתוקות, הנקראות סומן, הם ממאכלי החג.

קישוטי ירקות בפסטיבל פאהיאס

קישוטי ירקות בפסטיבל פאהיאס | צילום: שאטרסטוק

יוני

פסטיבל האננס

הפסטיבל, המתקיים מדי חודש יוני במחוז דאט (Daet), מוקדש לפרי העסיסי, שנחשב לאחד מענפי הגידול המרכזיים באזור. במשך תשעה ימים חוגגים בתהלוכות ססגוניות עם ריקודים ובמות נעות המקושטות בהשראת פרי האננס. הפירות הגדלים באזור נחשבים למתוקים ביותר מכל סוגי האננס, ובמהלך הפסטיבל המשתתפים נהנים מאננס טרי, מעדני אננס וגלידות אננס. בקיצור, גן עדן לחובבי הפרי הנהדר הזה.

אוקטובר

פסטיבל מסקרה

פסטיבל מסקרה (Masskara) נחגג מדי חודש אוקטובר בעיר בקולוד (Bacolod), שזכתה לכינוי "עיר החיוכים". אבל היו תקופות בהן תושבי העיר לא חייכו, למשל, בראשית שנות ה-80, כשמחירי הסוכר, ענף הייצור העיקרי של בקולוד, צנחו. הפסטיבל הזה נועד להחזיר את החיוך לתושבי האזור גם במובן הממשי ביותר – במהלך החגיגות המשתתפים עוטים מסכות מחייכות, המעוטרות בחרוזים, נוצות ופרחים. לאווירה המחויכת תורמים גם התחפושות, הריקודים, המוזיקה, דוכני מזון והבירה שנשפכת כמו מים. הפסטיבל נמשך כ-20 ימים, הזדמנות מצוינת להיטען באנרגיות חיוביות ולחייך ללא הפסקה.

לא מפסיקים לחייך. המשתתפים בפסטיבל מסקרה עוטים מסכות מחייכות

לא מפסיקים לחייך. המשתתפים בפסטיבל מסקרה עוטים מסכות מחייכות | צילום: Sherwin Ballesteros, באדיבות משרד התיירות של הפיליפינים (PDOT)

נובמבר

פינטפלורס

פסטיבל פינטפלורס (Pintaflores) מתקיים בכל חודש נובמבר בעיר סן קרלוס (San Carlos). זהו אחד הפסטיבלים הצבעוניים ביותר בפיליפינים: במהלכו המשתתפים צובעים את גופם בצבעים עזים, מתהדרים בקעקועי פרחים ולובשים תלבושות פרחוניות. מקורות הפסטיבלים, כך על פי המסורת, במחלתה של הנסיכה הצעירה נבינגקה. השאמאן המקומי אמר לתושבי האזור כי אם ישתלו פרחים ריחניים, הנסיכה תבריא. התושבים עשו כדבריו, אולם בשל תנאי מזג האוויר הפרחים לא פרחו, ולכן השמאמן הורה לתושבים לקעקע פרחים על גופם. לאחר שעשו כן, הנסיכה הבריאה ומאז חוגגים את המאורע בפסטיבל עמוס בפרחים ובצבעים.

חוגגים את חג המולד עם פנסי ענק

חוגגים את חג המולד בסן פרננדו עם פנסי ענק | צילום: שאטרסטוק

דצמבר

חג הפנסים הגדולים

בתקופה שבה ערי אירופה מתקשטות לכבוד חג המולד, גם העיר סן פרננדו, שזכתה לכינוי "בירת הכריסטמס של הפיליפינים", הופכת חגיגית מתמיד. בסוף השבוע שלפני חג המולד מתקיימת בעיר תחרות פנסים, כשהמשתתפים יוצרים  פנסי ענק בשלל צורות, כולם מיוצרים רק מחומרים מקומיים. הפנסים מוצגים בתהלוכה המתקיימת לפני מיסת חצות בערב חג המולד. גם בערים אחרות בפיליפינים מציינים את חג המולד בשלל אירועים וחגיגות.

בתמונה הפותחת: פסטיבל מסקרה בעיר בקולוד | צילום TPB

נוודי הים צוללים למעמקים

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.