תפריט עמוד

פנינה חקלאית בלב פתח תקווה

במרכז ההומה של פתח תקווה שוכנת חווה חקלאית יפהפייה שהוקמה בשנות השלושים של המאה שעברה. במקום, המתפקד כיום כבית ספר להוראת מדעי החקלאות והסביבה, נערכים מדי פעם סיורים לקהל הרחב ומומלץ בחום להצטרף וללמוד על הצמחים, הפרחים והעצים ועל שיטות של מיחזור ושמירה על הסביבה

ככל הנראה לא רבים יודעים, אבל מי שגדל בפתח תקווה בטח שמע על כך שממש במרכז ההומה אדם של העיר, מוסתרת אחרי שיחי בוגונביליה ועצי דקל ותיקים, בין הבניינים המתנשאים מעליה, שוכנת לה שנים רבות, החל משנות השלושים של המאה העשרים, החווה החקלאית של פתח תקוה, אתר שימור מורשת ומקום מקסים מהרבה בחינות.

הכניסה לחווה החקלאית בפתח תקווה וכמה מהבוגרים המפורסמים, בהם יצחק רבין ונתן יהונתן

הכניסה לחווה החקלאית בפתח תקווה וכמה מהבוגרים המפורסמים, בהם יצחק רבין ונתן יהונתן | הצילומים בכתבה: יאנה דודלר

היא התחילה את דרכה בשנת 1934 כבית הספר המחוזי "גבעת השלושה", בסמוך לקיבוץ גבעת השלושה הישן, והיום היא מתפקדת כבית הספר העירוני להוראת מדעי החקלאות והסביבה לילדי פתח תקווה, אשר דואג לשמר את החזון של מייסדי העיר – "עובד אדמתו ישבע לחם" – ולהעבירו לדורות המשך.

במסגרת הסיור בחווה אפשר להכיר, להתבונן ולהריח את הצמחים

במסגרת הסיור בחווה אפשר להכיר, להתבונן ולהריח את הצמחים

הכניסה לחווה היא מרחוב קפלן, כל מי שמגיע לסיור עובר דרך שדרת הוושינגטוניות היפה, ובורח מעולם העירוני הסוען לעולם הטבע השלו והנפלא. המקום מתוחזק בצורה יוצאת מן הכלל, לכל דבר קיים שלט עם הסבר או מסר היסטורי או חינוכי. עושה רושם שאנשים המלווים את הסיור הינם חברי משפחה גדולה אשר פועלת ברוח החלוציות, כמו זאת שהייתה למייסדי החווה, מתוך רצון טוב, התלהבות, מסירות ואמונה הם ממשיכים לחנך את דור הצעיר לעבודה ויצירה, במטרה להעמיק את הקשר בין האנשים לבין הטבע והמולדת.

חממה בחווה

חממה בחווה

במסגרת הסיור ניתן לטייל בשטח החווה, להתבונן, להריח, לגעת ולהכיר את הצמחים, לראות איך הם גדלים ומה היא צורת תחזוקתם. לעתים, באישור הצוות, ניתן גם לקטוף מהירקות (גזר, כרוב, תפוחי אדמה ותירס) או לקטוף את הפרחים היפים ולקחתם הביתה. בכל מקום נתקלים במתקנים אשר פועלים בשיטות מיחזור וחיסכון במים. קיים מתקן לייצור קומפוסט, חממות ושדות עם ירקות, צמחי נוי ועשבי תיבול משתרעים ברוב שטחי החווה.

ייצור קומפוס

ייצור קומפוס

מסלול הסיור עובר בין חלקי המתחם השונים, הבנויים בהתאם לתכנון המקורי, המבקרים נחשפים למידע אודות  תולדות המקום המוצג על גבי השלטים שהוצבו על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל. אי אפשר לפספס גם את העצים העתיקים המרשימים ביופיהם האצילי שהחווה שומרת עליהם.

מומלץ מאוד להצטרף לסיור בחווה

מומלץ מאוד להצטרף לסיור בחווה

קיים אזור של כוורות דבורים ובו מתקן לא רגיל אשר מהווה חלק מהסיפור המעניין שכל מבקר בחווה זוכה להכיר. מדובר בפרויקט "מתחברים לשורשים", שמייצג את החיבור של בני הקהילה האתיופית למורשת הישראלית. המבקרים נחשפים למלאכת הקדרות ושיטות עיבוד חקלאיות מסורתיות של הקהילה ולשילוב תרבותה במורשת ישראל.

מתחברים לשורשים, האזור המוקדש ליהדות אתיופיה

מתחברים לשורשים, האזור המוקדש ליהדות אתיופיה

שדות חקלאיים נושקים לשכונות מגורים

שדות חקלאיים נושקים לשכונות מגורים

כדאי מאוד להגיע לחווה במהלך שנת הלימודים ולהכיר את המקום. מובטחת חוויה מיוחדת, מלאה באוויר נקי, יופי אסתטי ומשמעות חשובה. לקבלת מידע ועדכונים על האתר ועל הסיורים הנערכים בו ניתן לשלוח הודעה בעמוד הפייסבוק של החווה "החווה החקלאית פתח תקוה" או דרך הקישור הבא.

יפו החדשה ישנה

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מתל אביב וגוש דן

מרתון צילום טבע בגני יהושע: הצילומים הזוכים
מרתון צילום טבע בגני יהושע: הצילומים הזוכים

מרתון צילום טבע עירוני שנערך לאחרונה בגני יהושע הציב למשתתפים אתגרים במטרה לראות את הקשר בין האדם לסביבה, למצוא סיפור מקומי וייחודי שיאפיין את האזור, לעניין, לרגש ולחדש דרך עדשת המצלמה. הכירו את הצלמים שזכו בשלושת המקומות הראשונים

נסיעת מבחן: משחק שהוא גם טיול בפארק
נסיעת מבחן: משחק שהוא גם טיול בפארק

פארק גני יהושע בתל אביב מכיל פינות חמד רבות, חלקן לא מוכרות גם למי שגר באזור. דרך מהנה וקלה להכיר את הפארק היא במשחק חדש, נסיעת מבחן שמו, המתקיים ברכבים חשמליים. הפעילות מתרחשת באוויר הפתוח והיא מתאימה מאוד ...

המושבה האמריקאית-גרמנית: כשההיסטוריה פוגשת שיק אורבני
המושבה האמריקאית-גרמנית: כשההיסטוריה פוגשת שיק אורבני

טיול במושבה האמריקאית-גרמנית, בתפר שבין תל אביב ליפו, מחזיר לימים שבהם קבוצה דתית מניו אינגלנד ניסתה להתיישב בארץ הקודש ללא הצלחה רבה, אחר כך באו הטמפלרים, הוסיפו למושבה ופיתחו אותה עד שגורשו מישראל. היום זוהי אחת השכונות המרתקות ...