תפריט עמוד

פולין וסלובקיה – בלב הרי הטאטרה

פולין וסלובקיה – בלב הרי הטאטרה

עשרות מסלולי הליכה מציעים הפוגה בביקור טעון בפולין ונוף אחר בסלובקיה. ביקור בשמורה הררית הנמצאת על הגבול

מפת פולין
מפת סלובקיה

לאורך גבול פולין וסלובקיה נמתחים הרי הקרפטים (Carpathians) בקשת רחבה. הרכס המרכזי הגבוה מעוטר בפסגות מחודדות, ביערות עבותים ובאגמים קטנים, שמי שלגים מופשרים זורמים אליהם. פסגותיו הגבוהות של הרכס נמצאות בלב הרי הטאטרה (Tatra), נחלקות בין סלובקיה לפולין. בצד הסלובקי מתנשאת הפסגה הגבוהה ביותר, זו של הר גרלאך (Gerlach), לגובה 2,655 מטר מעל פני הים. בצד הפולני, הגבוה ביותר הוא הר ריסי (Rysy), שגובהו 2,499 מטר.

שמורת הרי הטאטרה נמצאת ברובה בשטח סלובקיה, אך בשתי המדינות היא פורשת מסלולים נהדרים. אנחנו בחרנו להגיע אליהם מהכיוון הפולני. עבור יהודים, ביקור בפולין יהיה תמיד עמוס רגשות קשים, אבל יש גם פולין שונה. השמורה, המרוחקת כמאה קילומטר מדרום לקראקוב, טומנת בחובה עולם שונה לגמרי ואולי אף מפלט – גם אם מדומה וחלקי – מהביקור הטעון הזה.
בהרי הטאטרה אמנם אין קרחונים, אך בחורף יורד שלג רב ושרידיו מלבינים את הנוף גם ביתר חודשי השנה. זאת הסיבה שבחורף הופך השטח לאתר סקי ופעילות של טיפוס וספורט אתגרי. גם בחודשים יולי ואוגוסט השמורה עמוסה, והפעם בצועדים. אם אתם מעדיפים להגיע לאיזור בזמן עמוס פחות, תוכלו לטייל בספטמבר־אוקטובר, אבל אז יש להביא בחשבון כי מזג האוויר עשוי להשתנות וייתכן שיירד שלג, או שתוכלו לבחור בחודשים מאי־יולי שבהם האביב פורח, אך מזג האוויר גשום.

לבאים מהצד הפולני של השמורה, נקודת המוצא לטיולים היא עיירת הנופש זאקופאנה (Zakopane), שבה שלל חנויות אופנתיות של ציוד ספורט וסקי, חדרים רבים להשכרה וכמובן – מסעדות וברים לרוב. בעיר תוכלו לרכוש את כל הדרוש לכם לדרך: מפות טובות של השמורה, ספרים על האיזור וגם ביגוד חם, שכן אפילו בקיץ יש להתכונן למזג אוויר הפכפך וגשום.

השמורה מרושתת היטב בשבילים עם סימון צבעוני, ובשלטים תוכלו למצוא זמני הליכה ממוצעים. בצד הפולני אפשר לצאת למסלולים הנמשכים יום אחד עד שישה ימים; בצד הסלובקי המסלולים ארוכים יותר, וחלקם נמשכים תשעה ימים.
לפי חוקי השמורה, לא תוכלו לנטות בה את אוהליכם וללון בקמפינג, אך לאורך הדרך לא חסרות בקתות הרים. בצד הסלובקי של השמורה פזורות תשע בקתות, ובחלק הפולני שמונה. בניגוד להרבה בקתות הרים בעולם, בפולין אין דבר כזה בקתה מלאה – תמיד אפשר לישון על הרצפה.

בכניסה לשמורה צריך לשלם, אך המבחר הגדול של שבילים ובקתות שווה את ההשקעה ומאפשר לכל אחד לתכנן את המסלול המתאים לו. 

מקו הרכס לעין הים
אחד היתרונות הגדולים של שמורת הרי הטאטרה הוא הרכבל שמגיע לקו הרכס, אל פסגת הר קאספרובי ויירך (Kasprowy Wierch) שגובהה 1,987 מטר. הרכבל מאפשר להתחיל את המסלולים ישר מקו הרכס, ואז אפשר לצעוד מזרחה או מערבה ולבחור בין השבילים הרבים המסומנים. בימים עם רוחות חזקות ושלג לא מפעילים את הרכבל, וכדאי לבדוק זאת בלשכת התיירות. במקרה כזה משנסים מותניים ומטפסים לקו הרכס באחד מהמסלולים הרבים.

איזור האגמים, שבצד המזרחי של ההרים, חביב במיוחד על ההולכים, ובעיקר אגם מורסקייֶה אוֹקוֹ (Morskie Oko, "עין הים"), שרבים מגיעים אליו גם מתחתית השמורה. דרך טובה להגיע אליו היא לעלות ברכבל להר קאספרובי ויירך, ומשם ללכת לאורך קו הרכס עד להר קוֹזי ויירך (Kozi Wierch). מההר אפשר לרדת דרך השביל המסומן בשחור, אך אפשר גם להתמיד בהליכה על השביל האדום העובר על קו הרכס. ממנו יורדים בשביל הצהוב אל אגם ויילקי סטוו (Wielki Staw) וממשיכים עד בקתת ההרים השוכנת ליד האגם הקטן פרזדני סטוו (Prezedni Staw).

למחרת תצטרכו להחליט איך להגיע אל אגם מורסקֶייֶה אוֹקוֹ: אפשר לבחור בשביל הכחול והנוח, או להתאמץ ולצעוד בשביל הצהוב, הקשה יותר אך גם המעניין. מהאגם, המוצף בקיץ בתיירים, חוזרים עד למגרש החניה בכפר פוֹלאנה פאלֶניצה (Polana Palenica), ומשם בתחבורה ציבורית או ברכב פרטי אל זאקופאנה.

האם היית ביעד הזה?

 • 3

  כן הייתי

 • 11

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *