תפריט עמוד

דרום יוון מאפשר להכיר את יוון האותנטית, זו שברובה עדיין לא מוצפת בהמוני תיירים. הנה כמה אתרים, עיירות, כפרים ואיים שכדאי לבקר בהם במהלך טיול בדרום יוון:

ספרטה ומיסטראס. טיול לספרטה (Sparti) שבחצי האי פלופונס הוא בגדר מסע אחורה בזמן, לתקופה שבה העיר היתה אחת מערי המדינה החשובות ביוון, שנייה רק לאתונה. בעוד שבאתונה טיפחו את הרוח והאמנות, בספרטה האמינו בחינוך נוקשה בסגנון נפש בריאה בגוף בריא. כיום ספרטה היא עיר מנומנמת למדי, עם מוזיאון ארכיאולוגי חשוב ואתר עתיקות סמוך. במרחק כמה קילומטרים מספרטה נמצאת העיירה מיסטראס (Mystras), עיר ביזנטית מוקפת חומה ומעליה שרידים של מבצר שבנו צלבנים צרפתים. מראש הגבעה עליה ניצב המבצר נשקף נוף נפלא של כל האזור.  

חבל מאני. אזור מבודד בדרום הפלופונס שמציע נופים פראיים ומרשימים.  נסיעה בכביש אראופולי-קרדאמילי, מהכבישים היפים ביותר ביוון, תוביל אתכם בין הכפרים הייחודיים לאזור, הבנויים כציבור מגדלי אבן אפורים עתיקים.

כפר טיפוסי בחבל מאני. הבתים בנויים כמגדלים אפורים

נאפפליו. עיר מקסימה השוכנת במפרץ טולו, ומשקיפה עליו ועל הערים שלחופו. העיר הווניציאנית בנויה בין שלוש מצודות עתיקות – אחת במפרץ ושתיים על גבעות מעל העיר (אחת מהמצודות הגבוהות הפכה בשנים האחרונות לבית מלון מפואר), ויש בה סמטאות אבן וסמטאות מדרגות ובתים ססגוניים. יש כאן הרבה חנויות מזכרות, מסעדות ובתי קפה, כיכר מרכזית רחבת ידיים וטיילת נעימה לאורך המפרץ. 

תצפית מהמצודה שעל ראש הגבעה על גגות נאפפליו, המפרץ והמצודה שבמרכזו

קניון ווראיקוס. מעל לערוץ הנחל בנויה מסילת רכבת מהמאה ה-19, שהנסיעה בה, לאורך גשרים, מנהרות ומפלי מים, היא חוויה יוצאת דופן. הקניון מחבר בין הכפר דיאקופטו לעיירה קלאווריטה, המומלצים כשלעצמם, ואפשר לטייל לאורכו גם ברגל.

מיקנה. בירתו של המלך אגממנון מהתקופה המיקנית היא אחד האתרים החשובים והמרשימים בחצי האי פלופונס. שרידיה של העיר העתיקה פזורים על צלע הר – יש כאן חומה בעובי שבעה מטרים ובה שער האריות המפורסם, שרידי ארמון, בית קברות מלכותי ועוד. חלק מהממצאים שנחפרו כאן מוצגים במוזיאון שבאתר, אחרים – במוזיאון האקרופוליס באתונה. 

שער האריות במיקנה

דימיצאנה. כפר הררי יפהפה, מרוצף אבן, שיד המודרניזציה טרם קלקלה אותו. הכפר שוכן בפתחו של קניון לוסיוס המרשים ומשקיף עליו, והוא מומלץ כבסיס לטיולים רגליים באזור. כמו בשאר חבל ארקדיה, מילת המפתח כאן היא שלווה.

האי הידרה. האי הידרה (Hydra) אמנם מתויר למדי, אך אין בו כלי רכב כלל (ההתניידות נעשית ברגל או על גב פרדות וחמורים), ולכן אפשר ליהנות בו מטיולים  שקטים בין חופים, מטעים ומנזרים. העיירה המרכזית, הקרויה אף היא הידרה, משופעת בבתי קפה, חנויות ווילות עתיקות באדריכלות איטלקית.

העיר הידרה, בירת האי שאף הוא נקרא הידרה 

מערות פירגוס דירו. לחופו של מפרץ ענקי בדרום הפלופונס שוכנות מערות הנטיפים היפות ביותר ביוון. סיור מודרך בסירת משוטים ייקח אתכם אל האולמות, המנהרות, הנטיפים והזקיפים שיצר כאן נהר תת קרקעי אשר התחתר בסלע הגיר.

מונמווסיה. עיר הנמל הביזנטית הזאת שוכנת על צוק נישא בחוף המזרחי של הפלופונס, שכביש צר אחד מוביל אליו מעבר לפיסת ים. בבתיה הציוריים של העיר התחתונה התפתחה קהילת אמנים, ומעליה ניצבים שרידי העיר העתיקה, עם כנסיות רבות ומסגד.

רכס טאייטוס. שביל יוון עובר כאן בין יערות, מעיינות ומנזרים | צילום: אייסטוק

רכס טאייטוס. אחד הרכסים היפים לטיולים ברגל או ברכב שטח. קטע מ"שביל יוון" עובר בהרים בין יערות ים תיכוניים ואלפיניים, כפרים, מנזרים ומעיינות. קרוב לפסגה ניצבת בקתה אלפינית שהלינה בה היא חוויה בפני עצמה.

דרום יוון והפלופונס – העמוד הראשי>>

 

המנזרים התלויים של מטאורה

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.