תפריט עמוד

עסקים בסין: סופר מרקט עולמי

סין היא אזור התעשייה מספר אחת בעולם כולו, הן בשל כוח העבודה הזול שלה והן בשל היקף השוק: יותר ממיליארד צרכנים שרמת החיים שלהם הולכת ועולה. מאות ישראלים כבר עלו על הגל ומעבירים סחורות וידע מסין ואליה

השוק הסיני, שבו יותר ממיליארד צרכנים, הוא הפנטזיה של כל יצואן, אבל גם שוק של מחוז אחד בסין הוא אדיר ממדים, שכן רוב המחוזות גדולים יותר מכל מדינה באירופה. לפיכך אין פלא שבסין פועלות מאות חברות ישראליות. חלקן מסתמכות על העלייה ברמת החיים של תושבי סין ומוכרות להם מוצרים מתוחכמים, אחרות מסתמכות על כוח העבודה הזול ופותחות בה מפעלים.

תחומי הפעילות הכלכלית המשותפת של סין וישראל רבים ומגוונים: בנייה, נדל"ן ותשתיות תחבורה, דפוס, מזון, תעשיות מידע ותקשורת, סחר בכימיקלים, קוסמטיקה, תרופות, חקלאות ועוד. תחומי פיתוח עכשוויים קשורים בניהול מקורות מים, שמירה על איכות הסביבה ופיתוח מקורות אנרגיה. תעשיות רכב מתחילות לתפוס מקום חשוב, ותחום הפיננסים עובר גם הוא תמורות.

מרכזי העסקים הגדולים של סין נמצאים בבירה בייג'ינג (Beijing), בשנחאי (Shanghai) ובאזור שפך נהר הפנינים שבו שוכנות שנז'ן (Shen zhen) והונג קונג (Hong Kong). ההמלצות התיירותיות והמידע העסקי והתרבותי שלהלן נוגעים בעיקר לאזורים אלה.

בייג'ינג
שדה התעופה
לאל על שתי טיסות שבועיות לשדה התעופה היחיד בבייג'ינג. בשדה דוכן מידע שבו קונים כרטיסי המשך ליעדים אחרים בסין ומזמינים מלונות. הדוכן מצוי ביציאה מן המכס בצד ימין, עוד לפני שעוברים את גדר הממתינים לבאים.בדרך כלל כרטיסי טיסה שמזמינים במקום יהיו זולים יותר מאשר כרטיסים בהזמנה מישראל, אבל בתקופות חגים המחיר יהיה דומה, והסיכוי להשיג מקום יהיה קטן.

תחבורה
ביציאה משערי השדה יש תור מאורגן למוניות. מחיר מונית למרכז העיר הוא כ־100 יואן (כ־56 שקל). יש שני קווים של רכבת תחתית בעיר, ובכל זאת מוניות הן הדרך המועדפת לנוע, והן זולות וזמינות. בשל הפקקים הענקיים כדאי ללון סמוך למקום שבו נערכים המפגשים. בכל סין יש להצטייד בכתובת היעד רשומה בסימניות סיניות, רצוי בצירוף מספר הטלפון. נהגי המוניות אינם מכירים אפילו שמות כמו הילטון ושרתון, כי בסינית הם נקראים אחרת. נהג שלא יצליח למצוא כתובת שרשומה בסינית יתקשר למספר הטלפון.

התמצאות
מרכז העיר הוא כיכר טְיֶינאנמן (Tian an men). אזור העסקים מצוי במערב העיר ונקרא דזין רונג דזִיֶיה (Jin rong Jie או Financial Street). אפשרויות הבילוי מרוכזות במרכז העיר באזור חואו חאי
(Hou hai) ובמזרח העיר באזור צ'או יאנג (Chao yang), שם מצויה גם שגרירות ישראל.

מלונות
Intercontinental. (חמישה כוכבים)
כתובת: 11 Financial Street, Xi Cheng
טלפון: 5888־5852־10־86

Swissotel (חמישה כוכבים)
המלון המועדף על המשתכנים ברובע צ'או יאנג. יש מהמלון גישה נוחה למרכז העיר, כולל אזורי בילוי ושווקים.
כתובת: Chao Yang Men 2, Bei Da Jie
טלפון: 2288־6553־10־86

Traders (ארבעה כוכבים)
כתובת: 1 Jian guo men wai Da jie, מאחורי מגדל Guo Mao
טלפון: 2277־6505־10־86

Jian Guo Men. (ארבעה כוכבים)
כתובת: Jianhuanen Da jie 12, Jian guo men wai Da jie
טלפון: 5577־6568־10־86

הצעות לטיול
אתרי חובה. כיכר טיינאנמן (Tian an men), העיר האסורה (גו גונג, Gu gong) ומקדש השמים (טיין טאן, Tian tan).

פארקים בבוקר. שעות של רוגע לפני יום העבודה תמצאו בפארקים בשעות הבוקר המוקדמות, כשרבים עסוקים שם בטאי צ'י, במשחקים עתיקים ובנגינה בכלים מסורתיים.

מוזיאון הבירה החדש (Shou du Bo wu guan Xin guan). במוזיאון אוסף ענקי של אמנות סינית היסטורית.
כתובת: Fuxingmen Wai Da jie 16

החומה הגדולה (Chang cheng). טיול מומלץ של יום שלם.

בילוי ואוכל
אזור חואו חאי (Hou hai). אזור זה, שבלב שכונת החוטונג שה צ'ה חאי
(Shi cha hai) זרוע בארים ומסעדות לבילוי ערב לא יקר ומתאים גם לשיטוט יום.

Green Tea House. מסעדה נחשבת. כדאי להזמין מקומות מראש.
כתובת: Xi lu 6, Chao yang Gong ti
טלפון: 8310־6552־10־86

אמנויות במה. בבייג'ינג מבחר אמנויות במה מסורתיות כמו מופעי אקרובטיקה, האופרה של פקין ומופעים של נזירי שאולין.

That's Beijing. בכל מלון מחולק חינם מגזין זה, שמפרט באנגלית אירועי תרבות, תערוכות ובילויים. גם באינטרנט.

שנחאי
שדה התעופה
לשנחאי מגיעים בדרך כלל בטיסה מבייג'ינג או בטיסות דרך אירופה. בעיר יש שני שדות תעופה: Hong qiao משרת בעיקר טיסות פנים, Pu dong משרת גם טיסות בינלאומיות.

תחבורה
שדה התעופה Pu dong מצוי במזרח העיר, כשלושים קילומטר מהמרכז, ואפשר לצאת ממנו לעיר במונית או ברכבת המהירה (מגלב, Maglev). החיסרון בשימוש ברכבת הוא שהגישה אליה עם מזוודות אינה נוחה, וכשמגיעים לעיר יש לתפוס מונית אל היעד הסופי. משדה התעופה Hong qiao יש שירות מוניות זול ויעיל שמביא העירה בתוך עשרים דקות במחיר נוח. באזור המערבי של שנגחאי יש רכבת תחתית ורכבת עילית, אבל למי ששוהה בה זמן קצר ואינו דובר סינית עדיף להיעזר במוניות.

התמצאות
שנחאי מחולקת למזרח ומערב. ממערב לנהר חואנג פו דזיאנג (Huang Pu Jiang) מצויים האזור ההיסטורי של העיר ורוב רובה של שנחאי, ואילו אזור העסקים מצוי על הגדה המזרחית ונקרא פודונג (Pu dong). השהות בפודונג נוחה, אבל החיבור של האזור לגדה המזרחית באמצעות מנהרה וגשרים מאפשר שהות נוחה גם באזור ההיסטורי.

אזור עסקי נוסף מצוי בחונג ציאו (Hong qiao) סמוך לגו ביי (Gu Bei), האזור שבו גרה רוב האוכלוסייה המערבית של שנחאי, ויש גם שם מרכז ירידים ותערוכות ומקבץ מלונות. מרכז ירידים ותערוכות אחר מצוי ממש במרכז ההיסטורי של העיר, בקצה רחוב נאן דזינג דונג לו (Nan jing Dong Lu), רחוב הקניות הגדול של שנגחאי.

הצעות לטיול
תצפית לנהר. הנוף של שתי גדות הנהר מרשים ומושך. מומלץ ביותר לעלות ביום או בלילה אל התצפיות שבמגדל הטלוויזיה (דונג פאנג מינג דג'ו דְיֶין שְה טאי, Dong fang Ming zhu Dian shi Tai) ובמגדל דזין מאו דה שה (Jin mao Da sha).

גן יו יואן (Yu yuan) וצ'יינטאון. ביקור בגן וברחובות שמסביבו הוא צעד אל תוך העבר התרבותי של סין ומקום שחשים בו את דופק החיים בשלל הדוכנים, החנויות והמסעדות.

מקדש הבודהה מג'ייד (Yu fo Si). המקדש הבודהיסטי שבצפון מערב העיר מעניין מאוד, במיוחד אם צופים בו בטקס לזכר נפטרים.

בילוי
אקרובטיקה וג'אז. בערב מוצעים מופעי אקרובטיקה וג'אז באזור חואי חאי
(Huai hai) ובאזור הייחודי סין טְיֶין די (Xin tian Di), שבו מבנים נמוכים שהותאמו לאווירה של שנגחאי ומאכלסים בוטיקים יוקרתיים, בתי קפה, מסעדות ומקומות בילוי אחרים.

מלונות
Grand Hyatt. (חמישה כוכבים)
כתובת: Jin mao Da sha, 88 Century Boulevard, Pu dong
טלפון: 1111־5049־21־86

Pudong Shangri-La. (חמישה כוכבים)
כתובת: 33 Fu Cheng Road, Pu dong
טלפון: 8888־6882־21־86

Yangtze (חמישה כוכבים)
כתובת: 740 Han Kou Road
טלפון: 7880־6351־21־86
אתר אינטרנט נוסף:
www.e-yangtze.com

JW Marriott (חמישה כוכבים)
כתובת: 399 Nan Jing West Road
טלפון: 4969־5359־21־86

JC Mandarin (חמישה כוכבים)
כתובת: Nan jing Xi Lu 1225
טלפון: 1888־6279־21־86

Grand You You (ארבעה כוכבים)
כתובת: 2111 Pu dong Nan Lu
טלפון: 0888־5881־21־86

מסעדות
Nan xiang Man tou Dian
כתובת: Yu yuan 85

מסעדות בטיילת. בטיילת של הנהר – שנקראת באנגלית בונד (Bund) ובסינית וואי טאן (Way tan) – יש מגוון מסעדות טובות.

מסעדות במלונות. מסעדות יוקרה עם נוף יש במלון Pudong Shangri-La וב־Grand Hyatt (ראו בסעיף לינה).

שנז'ן
שנז'ן, הנמצאת במרחק של כארבעים קילומטר בלבד מהונג קונג, היתה העיר הראשונה שהוכרזה על ידי ממשלת סין "אזור פיתוח כלכלי חדש". זה קרה בשנות השמונים, ומאז גדלה אוכלוסיית העיר משלושים אלף לעשרה מיליון, והיא רושמת מדי שנה את הצמיחה הכלכלית הגדולה ביותר בסין. מפעלים הועברו לשנז'ן מהונג קונג, וכיום העיר מתמחה בתעשייה קלה ובייצור של ציוד ורכיבים אלקטרוניים. פועלות בה חברות היי־טק וציוד תקשורת מהגדולות בסין, וחברות ישראליות רבות מבקשות לעבוד איתן. מכון הייצוא הישראלי אף פתח בה משרד. החברות המוּכּרות ביותר הפועלות בשנז'ן הן TCL, Huawei,Sanyo , Konka, חברת הנפט South China Sea Oil Industry ועוד.

הגעה
רוב אנשי העסקים המגיעים לשנז'ן מגיעים דרך הונג קונג הסמוכה. להונג קונג אין צורך באשרה, אבל כדי להיכנס לשנז'ן יש להצטייד מראש באשרה מהארץ או להשיג אחת בסוכנות נסיעות בהונג קונג. פרטים בשגרירות סין בארץ: טלפון: 5467242־03

הגעה מהונג קונג: בשדה התעופה החדש של הונג קונג Chek Lap Kok שעל האי לאנטאו (Lantao) יש שילוט בולט ודוכני מידע שמספקים מידע בהיר אודות האפשרויות לחיבור לרכבות ולאוטובוסים אל גואנג דג'ואו (Guang Zhou), אל שנז'ן ואל עוד כמה יעדים באזור שפך נהר הפנינים (Pearl River Delta, ובקיצור: PRD).

הדרך הטובה ביותר להגיע משדה התעופה של הונג קונג לשנז'ן היא במעבורת שיוצאת בתדירות גבוהה ושנסיעתה נמשכת חצי שעה בלבד. אל המעבורת מגיעים בלי לעבור דרך ביקורת הגבולות והמכס של הונג קונג (עוצרים לביקורת בשנז'ן), והמזוודות נאספות ומועברות אליה על ידי סבלים.
דרך אחרת לעבור מהונג קונג לשנז'ן היא ברכבת התחתית אל תחנת Tsim Sha Tsui, ומשם הולכים ברגל כעשר דקות בעקבות שלטים המורים לכיוון רכבת ה- KCR. ב־KCR נוסעים כארבעים דקות אל לו ווּ (Lo wu) הסמוכה לשנז'ן, ומשם ממשיכים במונית לשנז'ן עצמה. יש להביא בחשבון עוד כארבעים דקות בדלפקי ההגירה בכל צד.
למי שעסקיו מובילים אותו משנז'ן לגואנג דג'ואו – היא קנטון (Canton) – הרכבת הישירה מגיעה בשעה מתחנת לואו חו (Luo hu) שנמצאת סמוך מאוד לגבול.

התמצאות
מרכז שנז'ן הוא האזור הפוליטי. אזור לואו חו (Luo hu) שבמזרח העיר הוא אזור העסקים, ובאזור פו טְיֶין (Fu tian) שבמערב העיר מרוכזים המסחר, התעשיות הקלות ותעשיות המידע.

תחבורה בעיר
לאורח לרגע עדיף לנסוע במוניות ולא ברכבת התחתית.

מלונות
Shangri-La. (חמישה כוכבים)
כתובת: 1002 Jian she Road
טלפון: 0888־8233־755־86
מחיר: מ־200 דולר, כשאין תערוכה באזור אפשר להתמקח

Novotel Watergate.
מדורג בין שלושה לארבעה כוכבים, אבל מעולה.
כתובת: Shen nan Zhong Road 1019
טלפון: 7999־8213־755־86

Guangxin. זול יחסית.
כתובת: Ren min Nan lu פינת Jia Bin lu
טלפון: 8945־8223־755־86
מחיר: כ־40 דולר לחדר ללילה

מסעדות
במלון Shangri-La יש מסעדה מסתובבת עם ארוחות בהגשה עצמית ב־20 דולר ונוף נפלא.
טלפון: 1380־8396־755־86

קניות
המרכז המסחרי של לואו חו (Luo Hu Shang ye Cheng). המרכז המסחרי יושב ממש על הגבול עם הונג קונג ומציע את כל תוצרת סין וגם טיפולי פינוק. המחירים נמוכים מאלה של הונג קונג, אבל לא ביחס לסין כולה.

חואה ציאנג ביי (Hua Qiang Bei).
מדרחוב שמציע מוצרי אלקטרוניקה.

דונג מן (Dong Men). רחוב קניות שנעים לשוטט בו.

הצעות לטיול
מתחם הכפרים של הקבוצות האתניות (China Folk Culture
Villages). מתחם שבו מבנים בגודל אמיתי המייצגים קבוצות אתניות רבות מרחבי סין. מיקום: באזור המערבי של העיר, סמוך לרציף Shekou

Splendid China. אתר שמציג מיניאטורות לא כל כך קטנות של מבנים חשובים בסין. מיקום: באזור המערבי של העיר, סמוך למתחם הכפרים

Windows of the World. מיניאטורות של אתרים חשובים בעולם. מיקום: באזור המערבי של העיר, סמוך למתחם הכפרים.

סין של פעם: הכפר שאשי במחוז יונאן

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.