תפריט עמוד

עין פיק ועין אפיק: טיול משפחתי

טיול משפחתי קל ונעים בשתי פינות חמד יפות בדרום רמת הגולן, מעל הגדה המזרחית של הכנרת - האחת עם תצפית יפה והשנייה עם מעיין בצל עלי תאנה

• עונה מומלצת: כל השנה

• התאמת המסלול: לכל המשפחה

• קושי המסלול: קל

• אורך המסלול: כקילומטר וחצי

• משך המסלול: שעתיים

• מפה: מפת סימון שבילים מס' 1 "החרמון, הגולן ואצבע הגליל"

• הגעה מצומת צמח: ניסע בכביש מס' 98 לכיוון חמת גדר. נפנה שמאלה בהמשך אותו כביש לעבר רמת הגולן. בתום העלייה המפותלת נגיע בבת אחת אל הרמה המישורית – נמשיך לנסוע ישר ונחלוף על פני הפניות שמאלה למבוא חמה ולכפר חרוב. כמאתיים מטר לפני הפנייה ימינה לקיבוץ מיצר ישנה פניה שמאלה בדרך עפר שהירידה אליה מעט משובשת. עדיף לחלוף על פניה, להסתובב בפניה למיצר, לחזור על עקבותינו ולפנות בזהירות אל מגרש החניה הסמוך. 

• מסלול מעגלי, אין צורך בהקפצת רכבים. 

ממגרש החניה נצא בשביל מסומן וברור (סימון של הקק"ל, לא של המועצה לסימון שבילים) הפונה מערבה (שמאלה מכיוון הכניסה לחניה). בדרך נחלוף על פני מספר בתים חרבים. עין פיק הוא שמו הקדום של המעין והכפר העתיק שהיה כאן בעבר (שלימים התגלגל שמו בשם העברי אפיק, אותו נושא הקיבוץ הסמוך). ראשיתו של היישוב במקום הוא בתקופת התלמוד וממצאים שונים מעידים על היותו יהודי. מתקופה זו ניתן למצוא מספר שברי עמודים וכותרות מסותתים בבזלת. השרידים המאוחרים ביותר, עיקר מה שנראה כאן כיום, הם סוריים. במקום היה כפר שנקרא תאופיק, שניטש בשנת 1967.

"בנייה חורנית" בעין פיק  | צילום: יותם יעקבסון

במבנה הראשון מימין (כשמגיעים מכיוון החנייה) אפשר לראות את אחד ממאפייני סגנון הבנייה שהיה נהוג כאן בעבר וכונה 'בנייה חורנית' (מלשון חורן, אחד משמותיו של האזור). תקרת המבנה חסרה כיום, אך עדיין ניתן לראות בתוכו את קמרונות האבן שנשאו לוחות אבן קצרים לקירוי. בגולן לא היו קורות עץ ארוכות וישרות ולכן נאלצו למצוא פתרונות אחרים לקירוי הגגות, בדומה למה שניתן לראות בערים הנבטיות והביזנטיות בנגב.

מטרים ספורים לאחר מכן נגיע אל מעין רחבה, ממנה נשקף נוף נפלא במורד ערוץ נחל עין גב. בתחתית מדרונות הנחל נוכל להבחין בקו הזרימה הברור, עוטה הירק ופריחת ההרדוף הורודה, של הנחל ובפער שביניהם נשקף גם נתח כחול מהכינרת וחלק גדול מהעיר טבריה, התלויה במורדות העבר האחר של האגם.

משמאל למרפסת התצפית ניצב מבנה חרב נוסף המספק צל קריר ונפלא. בקירו המערבי, הפונה אל הנחל קרועים שני חלונות מקושתים שמהם נשקף הנוף הנהדר. לא נותר אלא לדמיין כיצד נראה החדר כשהמבנה עדיין שימש למגורים.

מהקצה הצפוני של רחבת התצפית נמשך השביל בו נלך. הוא חוצה את הערוץ בגשרון קטן וממשיך במורד השלוחה הצפונית של הנחל, תוך שהוא חולף בין שיחי צבר גדולים ושדות קוצים יבשים הסוגרים עליו משני העברים. אופי המסלול עומד להשתנות במהירות; בנקודה מסוימת עושה השביל תפנית חדה על עקבותיו ומוביל אותנו כברת דרך קצרה במעלה הערוץ, אל תוך הסבך. בבת אחת נחסה בצל עצי תאנה רחבי עלים השתולים על המים. כשנגיע אל שוקת מים ישנה מבטון נוכל לחפש שביל חבוי הפונה שמאלה, תחת תאנה גדולה. הוא יוביל אותנו אל מרגלות מצוק הבזלת הקטן, שבראשו עמדנו קודם והשקפנו על הנוף. כאן נמצא עין אפיק – נקודה נסתרת ומצוינת כדי להתרווח בצל עצי התאנה ולהאזין לקול פכפוך המים הניגרים בזילופים ובטפטוף מהסלע ונקווים בבריכה רדודה. המעין הוא מהסוג האופייני ביותר לרמת הגולן, הקרוי מעין קילוח. מים הקולחים בין שתי שכבות בזלת שביניהן שכבת חרסית דקה שעוצרת את המים מלהמשיך ולחלחל.

כשנחליט שהגיע הזמן להמשיך בדרכנו, נשוב אל השביל הראשי ונפנה בו שמאלה, במעלה גרם מדרגות תלול וקצר שישיב אותנו אל נקודת התצפית. משם – חזרה אל החניה באותה דרך בה הגענו.

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

מדוע איזור השרון מוצף כל שנה בחורף?

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מגולן וחרמון

פורשים כנף: ביקור במושב כנף בגולן
פורשים כנף: ביקור במושב כנף בגולן

במושב כנף שבדרום רמת הגולן יש ריכוז מדהים של אנשים יוצרים ויצירתיים, שעוסקים במגוון מסחרר של תחומים. יצאנו למסע של קולינריה, אמנות, טבע, אתרים היסטוריים ותצפיות מרהיבות על הגולן, הכנרת והרי הגליל. ויש גם המלצה לעצירה מיוחדת בדרך ...

רוג'ום אל הירי: גילגל רפאים
רוג'ום אל הירי: גילגל רפאים

ארבעה מעגלי אבנים המקיפים זה את זה, אשר קוטר הגדול שבהם 155 מטר, מסקרנים במשך השנים את המבקרים בגולן ואת הארכיאולוגים החוקרים אותו. הסבר משכנע למהות האתר הנקרא רוג'ום אל הירי, אין עדיין. העבודה נמשכת וההשוואות עם מקומות ...

מבוא לנדודים 35: אביב דרוזי, סתיו צ'רקסי
מבוא לנדודים 35: אביב דרוזי, סתיו צ'רקסי

אוקטובר, סתיו ברמת הגולן. בשעות הבוקר רובץ ענן על יער אודם, וערפילים מלטפים את האלונים כהינומת כלה את לחייה. הג'יפ שוב במוסך, אני והקרוואן עדיין כאן, ונדמה שהנדודים פסקו בעל כורחם. מידי פעם אני בודק מתחת לקרוואן שמא ...