תפריט עמוד

עין סהרונים ונחל ארדון – מסלול טיול

תצפית יפה מגבעת חרוט אל עבר המכתשים, תופעות גיאולוגיות מפתיעות בנחל ארדון וסיום בטיול נעים בין נופי ערוץ הנחל. טיול לכל המשפחה

• עונה מומלצת: חורף ואביב.

• התאמת המסלול:
לכל המשפחה.

• קושי המסלול:
בינוני (מסלול קל למעט העלייה והירידה מגבעת חרוט).

• אורך המסלול:
שלושה קילומטרים.

• משך המסלול:
כשלוש שעות.

• מפה:
מפת סימון שבילים "הערבה התיכונה ומזרח הר הנגב", מספר 17, או עמוד ענן

• הגעה מהמרכז:
מבאר-שבע נוסעים למצפה-רמון בכביש מספר 40, חוצים את מצפה רמון ויורדים בכביש 40 אל המכתש עצמו. נוסעים בתחתית המכתש עד פניה ברורה שמאלה אל חניון בארות. זוהי דרך עפר מתפתלת (בנסיעה איטית ישנם סיכויים לראות צבאי נגב בין השיטים ופראים, סוג של חמורי בר משוטטים). לאחר חמישה קילומטרים מגיעים אל חניון בארות. ממשיכים בנסיעה עד צומת ברורה, בה פונים ימינה (סימון שבילים אדום). לאחר קילומטר מגיעים אל מזלג דרכים – ימינה לעין סהרונים ושמאלה לחניון יום סהרונים. פונים שמאלה (סימון שבילים שחור) ונוסעים עד לרחבת עפר המשמשת כחניון.

• המסלול מעגלי, לא נדרשת הקפצת רכבים.

מהחניון נמשיך רגלית במורד הדרך השחורה אל ערוץ נחל ארדון. יש כאן כמה עצי שיטה גדולים ויפים במיוחד לנוח תחתן. מהשיטים ניתן להמשיך מעט שמאלה לעבר שביל (סימון שבילים כחול, אך אין להמשיך ללכת בו אל מעבר לגבעת חרוט שכן הוא מוביל לעבר הר ארדון) העולה מגדתו הנגדית של הנחל לעבר הגבעה הבולטת. ההליכה לשם מחייבת חזרה באותה דרך, אך התצפית ממרומיה יפה במיוחד.

מצפון נוכל לראות את המצוק התלול של הר ארדון, הבולט אל תוך המכתש ומעניק לו צורה דמוית לב. בכיוון מערב נוכל להבחין בדרך בה ירדנו אל המכתש ומעליה בתיה הקיצוניים של מצפה רמון. ממזרח נוכל לראות את צורתו המיוחדת של הר כרבולת חרירים. מתחתנו מצפון נפרש מישור גדול רב גוונים. בעבר היה שביל שירד מגבעת חרוט ישירות דרומה אל ערוץ נחל ארדון, אולם הוא בוטל בשל תלילותו.

נחזור ימינה במורד הערוץ לכיוון ערוץ הראשי בדרך זרועה בשיחים ועצי שיטה הגדלים לאורך האפיק והדרך המסומנת שחור. נחלוף על פני נקודה המסומנת במפות כעין ארדון, אולם כיום לא ניתן לראות בה כל זכר לנביעה. האטרקציה העיקרית עוד לפנינו.

 

הדייק בנחל ארדון, שכבת סלע מוזרה שכיוונה אנכי | צילומים: יותם יעקבסון

 


כעבור קילומטר לערך נבחין בה משובצת בגדה השמאלית, המצוקית. בתוך המצוק העשוי כולו שכבות אופקיות שמסודרות זו מעל זו ישנה שכבת סלע מוזרה שכיוונה אנכי. מדוע היא עומדת על הראש? את התופעה הזו מכנים בכינויי דייק והיא איננה קשורה בהתמרדות של סלע שעד כה שכב במקומו. כיום מפוענחת התופעה כסדק שהיה בסלע שדרכו "הצליח" חומר מגמתי נוזלי, מעומק כדור הארץ, לעלות. כשבא החומר הנוזלי הלוהט במגע עם סלע מוצק הוא התקרר, התמצק והתגבש. בהתאם לטמפרטורת המגמה, לעובי הסדק שנוצר ובהתאם לקצב ההתקררות של המגמה נוצרים סלעים מגובשים שונים. אם נתקרב אל הדייק נוכל לראות כי משני עברי הסדק המלא ישנן שתי שכבות דקות של סלע שונה. במקביל להתקררותו של החומר המגמתי הלוהט שעלה, הוא "אפה" את הסלע שאיתו בא במגע. השכבה האפויה העליונה (זו הפונה לחומר המילוי של הסדק) בולטת מאוד. סקר שטח גיאולוגי שנערך באזור העלה כי הדייקים כאן קשורים אל עוד מספר דייקים המסודרים בצורת כוכב סביב מוקד אחד. המוקד הוא אזור בו חלה התרוממות מגמתית. הלחץ הוא זה שביקע את הסדקים שהורחבו והתמלאו גם הם במגמה.

מדייקי נחל ארדון יש באפשרותנו להמשיך במורד הנחל ולהתחבר אל המסלולים באזור עין סהרונים (לשם כך נדרשת הקפצת רכבים). האפשרות הקצרה והנוחה (וזו שאיננה דורשת הקפצת רכבים) היא לשוב באותה דרך בה באנו. ערוץ הנחל ונופיו עשויים להראות לנו לחלוטין לא מוכרים בצעידה דרכם בכיוון ההפוך. עצי השיטה הגדולים יהוו סימן היכר בולט לנקודה בה נשוב ונעלה לרכבים. מהחניון ניתן לטפס על השלוחה הנמוכה מצפון ולבקר מספר מבני קבר עתיקים (חללי קבורה בתוך גלי אבנים גדולים).

האם היית ביעד הזה?

 • 2

  כן הייתי

 • 14

  לא, אבל מתכנן

 • 1

  לא מעוניין

צמחי המדבר - הצמחים הכי מתוחכמים בארץ

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  כתבות ממצפה רמון

  מצפה רמון והמכתש: מסלולי טיול משפחתיים
  מצפה רמון והמכתש: מסלולי טיול משפחתיים

  הצעה לשלושה מסלולי טיול המתאימים למשפחות בנופים המהפנטים של מכתש רמון. אם תגיעו בסוף החורף, בנוסף לנופי המדבר הייחודיים תוכלו ליהנות גם משפע של מים ופריחה יפה. ואחרי יום טיולים חווייתי, אין כמו לילה במקום נעים ונוח, הממוקם ...

  הר הנגב: כוכבים נופלים במדבר
  הר הנגב: כוכבים נופלים במדבר

  אוגוסט בנגב? הכי כן! הלילות קרירים ויבשים, בשמיים החשוכים נוצצים אינספור כוכבים ומטר המטאורים ("כוכבים נופלים") מרגש בכל פעם מחדש. יצאנו למדבר להכיר כמה מקומות חדשים ולחזור למקומות אהובים

  טיולים ואטרקציות במצפה רמון והאזור
  טיולים ואטרקציות במצפה רמון והאזור

  אזור מצפה רמון גדוש באטרקציות מדבריות ובמסלולים נפלאים, שאפשר לטייל בהם ברגל, ברכב, על אופניים ואפילו על גבו של גמל. הנה המלצות לכמה מקומות מוצלחים במיוחד ומקום נהדר ללון בו בסופו של יום טיולים