תפריט עמוד

עין זהב – ספר הג'ונגל בקריית שמונה

איפה יש ג'ונגל בתוך קריית שמונה? איפה יש נחל שזורמים בו מים מינרליים ממש כמו בבקבוק, ועל גדותיו סבך של פטל וקנים? – הכל במסלול שלפניכם

עונה מומלצת: כל השנה ובמיוחד בקיץ.
התאמה: כל המשפחה.
קושי מסלול: קל מאוד.
אורך מסלול: משתנה בהתאם לזמן ולרצון, לכל היותר שלושה קילומטר.
משך מסלול: משתנה בהתאם לזמן ולרצון, לכל היותר שלוש שעות.
מפה לאזור: מפת סימון שבילים מס' 1, "החרמון, הגולן ואצבע בגליל", או אתר עמוד ענן. לפארק: כל מפה עירונית של קריית-שמונה.

מדריך מסע אחר לגליל העליון ועמק החולה

הגעה מצומת עמיעד: מצומת עמיעד נוסעים צפונה לאורך כביש מס' 90 לקריית שמונה. בכניסה לקריית-שמונה פונים ימינה (מזרחה) לרחוב הנרייטה סאלד וממנו פונים שמאלה לרחוב הירדן, ממערב לגבעת שחומית. משמאלנו ישתרע גן ציבורי גדול. ניסע ברחוב עד שנגיע לקצהו הצפוני. במקום ניצב גם מסגד ישן ומעברו האחר של הכביש המוזיאון לסיפורי התנ"ך. כאן נחנה.

מסלול מעגלי – אין צורך בהקפצת רכבים.

היופי גובר על הכיעור

מי היה מאמין שבלב עיר בישראל ישנה פינת חמד כזו. אומנם מלוכלכת פה ושם (וזה הזמן שנרדה בעיריית קריית שמונה כדי שתעשה משהו לטיפוח המקום!), אך היופי גובר על הפינות המכוערות. העובדה שלהבדיל ממקומות אחרים, הכניסה לכאן היא חופשית, הופכת את המקום ליפה עוד יותר.

את הסיור נתחיל במסגד הישן, זכר יחיד כמעט לכפר הערבי חלסה, אחד מכמה כפרים ערביים שהתקיימו באזור עד למלחמת העצמאות. שלט רעוע הקבוע על קירו הצפוני של המסגד יגלה שזהו המוזיאון לתולדות העיר קריית שמונה, אך די בהצצה קצרה נוספת לעברו כדי לגלות שכמו המבנה, כך גם המוזיאון שבו נותר שכוח מלב.

בסמוך למבנה זורם נחל קטן החוצה את הגן לכל אורכו. זהו ערוצו של נחל עין הזהב. המים שזורמים כאן אינם אלא העודפים ממי מעיין, שנאספים ומשמשים למילוי הבקבוקים של חברת המים המינרליים "נביעות". מי המעיין נחשבים צלולים ואיכותיים במיוחד, דבר שניכר בהם גם כשהם זורמים בנחל הפתוח.

בחלקו הצפוני של הפארק אין הוא שונה מכל גן ציבורי אחר: מדשאות רחבות, עצים מצלים, שולחנות מסודרים לפיקניק ומתקני שעשועים. אפשר לערוך כאן פיקניק מפואר, הפסקה על הדרך, גם ללא כל קשר ליתר האפשרויות שבפארק.

אל ה"ג'ונגל"

החלק הדרומי של הגן שונה מהצפוני בתכלית ונקרא בפי המקומיים "הג'ונגל". כשמו כן הוא; סבך של צמחייה, רובה ככולה טבעית. אל "הג'ונגל" מוביל שביל ברור: מזרחית לבמת המופעים ישנו גרם מדרגות עץ, הנחבא תחת עץ תות עתיק. המדרגות מוליכות אל גדת הנחל. השביל עובר דרך פטל וקנים, ונעשה צר יותר ויותר. בהמשך הוא מתפצל לשבילונים קטנים שחלקם חוצים את הנחל מגדה לגדה.

אין סיבה שלא ניתן לעצמנו לתעות מעט בתוך הירק. ללכת לאיבוד ברשת השבילים ולשכוח לכמה זמן שאנחנו נמצאים בעצם בלב קריית שמונה (ואולי לשכוח עוד כמה דברים). מדי פעם יזכירו לנו שביל ברור יותר, או מראה קצהו העליון של בנין מגורים הבולט מעל הצמרות הסוגרות עלינו, היכן אנו נמצאים ויסמנו לנו את הדרך חזרה.

הצמחייה במקום משגשגת הודות למים הזורמים כל השנה. בין עצי הבר שבמקום בולטים במיוחד הדולב המזרחי, המילה הסורית והערבה המחודדת. הסבך משמש בית גידול לבעלי חיים רבים. אם יתמזל מזלנו נוכל לראות מי מהם נעלמים בסבך, אולם גם בלי מזל נוכל לראות וגם לשמוע את הדררות – תוכיי בר ירוקים וצרחנים שילוו אותנו לאורך חלקים גדולים מהדרך.

בכל נקודה שבה נבחר, נמצא עלייה מהסבך אל חלקו "המתורבת", של הגן או אל הרחוב התוחם אותו ממזרח (דרכו הגענו). אפילו עם חוש התמצאות מינימלי נוכל לעשות דרכינו חזרה אל הרכב. לכל היותר נשאל את המקומיים היכן הדרך למסגד.

מפת פארק הזהב, קריית שמונה

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.

  כתבות מגליל עליון ועמק החולה

  הכביש הנסתר בעמק החולה: טיול בכביש 918
  הכביש הנסתר בעמק החולה: טיול בכביש 918

  טיול בכביש מס' 918 במזרח עמק החולה, שלמרות יופיו אינו מוכר דיו (זהו כמובן חלק מקסמו). יואב יעקובי מספר לנו על נקודות עניין רבות לאורך הדרך, היסטוריה ומורשת, טבע ונופים, מעיינות ונחלים. רוד טריפ ישראלי נפלא.

  מבוא לנדודים 32: שוב אני לוקח זמן בין ג'יש לבירעם
  מבוא לנדודים 32: שוב אני לוקח זמן בין ג'יש לבירעם

  טועמה מגזל בן 94 מהכפר בירעם גר בכפר ג'יש הוא גוש חלב. היהודים והאנגלים קראו לו טומי. הוא כבר לא ילד, יש לו עשרים ותשעה נכדים ואחד עשר נינים. הוא מניק אותם בסיפורים על כפר הולדתו בירעם בעודם ...

  מבוא לנדודים 31: בין צבעון למירון – על אנשים ורוחות אחרות
  מבוא לנדודים 31: בין צבעון למירון – על אנשים ורוחות אחרות

  רונן רז ממשיך לנדוד: "מאיה מהמרכז למלאכות ביער הזמינה אותי להציב את הקרוואן בצבעון. חום יולי אוגוסט הבריח אותי במעלה ההרים וכך יצאתי מבקעת הנדיב עם הג'יפ והקרוואן, מתגלגל וחולף בחבלי ארץ מרתקים וממשיך הלאה. התמקמתי על טראסה ...