תפריט עמוד

עגורים בעמק החולה

עגורים בעמק החולה

חקלאי עמק החולה פועלים בשבוע האחרון בעקביות ומפריעים לעגורים ולשאר הציפורים ובעלי החיים בעמק החולה. החקלאים משתמשים בצופרים חזקים ובמטוסי אולטרלייט כדי להבריח את הציפורים משטחי התיירות וממקורות המים

לדברי דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, "מדובר בטרור נגד בעלי החיים ונגד התיירים של עמק החולה. לא יעלה על הדעת שהחקלאים פגעו בציפורים, שאפילו לא נמצאות בשדות החקלאיים, בשל המצב אותו הם עצמם יצרו – הפסקת פרויקט העגורים. כל מבוקשם של החקלאים הוא צמצום השתתפותם במימון הפרויקט ותו לא. אנו לא ניכנע לטרור הזה ונפעל, ביחד עם המשטרה וגופי אכיפת החוק האחרים, למנוע את הפגיעה הנוספת בציפורים".

רקע על פרויקט האכלת העגורים:
החל משנת 1992, עלה מספר העגורים בעמק החולה בצורה חדה. המחקרים, כולל מחקרו של דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, הראו שהסיבה לעלייה במספר העגורים נובע משדות הבוטנים שנזרעו בעמק בתחילת שנות ה – 90, בשילוב עם הקמת גופי המים הגדולים – האגמון ותעלות המים.

בשנת 1999, הנזק הישיר לשדות היה כ- 1,200,000 ₪, כשבנוסף, החקלאים השקיעו מכספם 600,000 ₪ כדי לנסות למנוע את הנזק על ידי גירוש, אולם זה לא עזר. החל משנת 2000, ולאחר מחקר שנערך בשנים 96-99, החל בעמק החולה פרויקט העגורים, ששותפים לו חקלאי עמק החולה, קק"ל, החברה להגנת הטבע, רט"ג, שיושבים בוועדת ההיגוי. מטרת הפרויקט היא למנוע נזקים שגורמים העגורים בחודשי החקלאות בחודשי החורף. הפרויקט כולל מניעת שהיית עגורים על שטחים חקלאיים על ידי גירוש מבוקר, ובחורף בלבד, האכלתם בשטח מוגדר, המצוי באזור תיירותי. מאז שנת 2000, בשנים בהם פועל הפרויקט, נזקי העגורים לחקלאות הצטמצמו לאפס. מדי שנה נעשה מאמץ גדול על ידי הגופים הציבוריים לאסוף את הכספים מכל הגופים הרלוונטיים. לאורך השנים מימנו את הפרויקט החברה להגנת הטבע, קק"ל והחקלאים. בחלק מהשנים – המשרד להגנת הסביבה, הרשות לפיתוח הגליל, קרן אי.די.בי ומשרד התיירות.

מאז החל הפרויקט, עמק החולה בכלל, ואתר אגמון החולה, בו מתבצע הפרויקט, מושך בין 200,00-300,000 מבקרים מדי שנה. יש משמעות כלכלית אדירה לכך שכמות כה גדולה של תיירים מגיעה לגליל- התרומה לאזור מוערכת בעשרות מיליוני שקלים כל שנה.

החל משנת 2006, התיירים המבקרים באגמון החולה גם משתתפים בפרויקט ההאכלה. בשני החורפים האחרונים כל מבקר שילם שקל לפרויקט, רק בעונת העגורים. מספטמבר האחרון – המבקרים משלמים שני שקלים כל השנה, כדי לעזור במימון הפרויקט.

לקראת הסתיו הנוכחי, הודיעו החקלאים כי הם לא מוכנים להמשך הפרויקט. לטענתם – מכיוון שההשתתפות של הגורמים האחרים בפרויקט איננה מספיקה
.

האם היית ביעד הזה?

 • 1

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

לטייל עם אופניים בנגב

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *