תפריט עמוד

סנטה קרוז, קליפורניה: כוח המשיכה השתגע?

לאמונתם של רבים, קיימים בארצות הברית 17 אתרים של סטייה מכוח המשיכה, שבהם מתרחשות תופעות מוזרות. המפורסם באתרים הללו הוא "נקודת המסתורין" בסנטה קרוז, קליפורניה. רוב החוקרים חושבים שמדובר באשליה אופטית, אבל נראה כי הוויכוח רק מגביר את כוח המשיכה התיירותי של אתרי המסתורין

ציפורים אינן מקננות בין ענפיהם של עצי הסקוויה שליד הבקתה ב"נקודת המסתורין"
(The Mystery Spot), חיות בר לא מסתובבות ביער שעל הגבעה, והאגדה מספרת כי אפילו כלבים שבאים למקום עם בעליהם אינם מוכנים להיכנס פנימה. עוד מספרים על מבקרת שהגיעה עם החתול שלה תחת זרועה, והוא ברח משם ביללות. איש לא ראה אותו מאז. כל זאת, לפחות לפי המיתוס המקומי."נקודת המסתורין" התגלתה במקרה ב־1939, כשג'ורג' פרת'ר רכש חלקת אדמה כחמישה קילומטרים מצפון לסנטה קרוז
(Santa Cruz), קליפורניה. כשסייר בחלקה החדשה שלו, הבחין כי המצפן שבידו מאבד את הצפון. על אף שלא מצא הסבר לתופעה, החליט להקים שם את ביתו. כשנה וחצי לאחר מכן הבחין שהבקתה סטתה למרחק מטרים אחדים ממקום הקמתה. פרת'ר המבוהל השתכנע שיש במקום סטייה מכוח המשיכה, עזב את ביתו והפך את השטח, שזכה לשם "נקודת המסתורין", לאתר תיירותי ב־1941.לאמונתם של רבים, נקודת המסתורין היא אחד מ־17 אזורים של סטייה מכוח המשיכה המצויים בארצות הברית. השטח של פרת'ר ומערבולת אורגון (Oregon Vortex) שבמדינת אורגון, מצפון לקליפורניה, הם המפורסמים שבהם. לדברי המאמינים בתופעה, עד היום לא הצליחו החוקרים לתת לה הסבר מספק. רוב המדענים טוענים שאין זו אלא אשליה אופטית במקרה הטוב, ותרמית במקרה הרע (ראו מסגרת). כך או כך, נראה שהוויכוח רק מגביר את כוח המשיכה התיירותי של האתרים, הפתוחים לקהל הרחב ואף מציעים הדגמות של הסטייה, והקהל נוהר בהמוניו.

> בכניסה לנקודת המסתורין בסנטה קרוז נעוץ קרש. צד אחד של הקרש נמצא מחוץ לאיזור הסטייה וצידו האחר בתוכו. פלס מאשר שהקרש מאוזן, וזוהי גם אחת ההוכחות של בעלי המקום לכך שאין מדובר בתעתוע מסחרי. גם אם זו אשליה אופטית, בעין ההדיוט אכן נראה שכאשר שני אנשים עומדים משני צידי הקרש, זה העומד בתוך איזור הסטייה גבוה יותר מזה העומד מחוץ לה. הסטייה מגביהה את האדם ב־15 סנטימטר בממוצע.

> טיפוס במעלה הגבעה חושף תופעה נוספת. שביל הטיפוס מתקדם בהדרגה אל מרכז הסטייה. כדאי למטפס לעצור לרגע ולהבחין כי על אף שנראה שהגבעה הופכת לתלולה יותר, הטיפוס הולך ונעשה קל יותר.

הדגמה למבקרים: הכדורים, בניגוד למצב הרגיל, מתגלגלים במעלה הקרש

> בסופו של השביל ממוקמת בקתת המסתורין של פרת'ר. למתבונן נראה כאילו היא בנויה באלכסון, אך מנהלי האתר טוענים שהיא מאוזנת לחלוטין. פרופ' ארתור שיממורה מאוניברסיטת ברקלי, אחד המדענים המתנגדים בעקביות לטענות הללו, אומר שהיא אכן בנויה בשיפוע. גם כאן מוצע פלס לאישור (לספקנים מותר ומומלץ להצטייד בפלס משלהם).

> בנקודה זו, במרכז הסטייה, אפשר להבחין שאנשים נשענים לאחור, ולא עומדים ישר. לפי הטענה, כל העצמים בנקודה זו נמשכים בשלוש עד חמש מעלות לכיוון דרום מערב.
למרבה הפלא, דווקא בעניין זה נמצאה תמיכה לטענותיהם של מאמיני תיאוריית המסתורין בדמותו של החוקר דגלאס ווגט, מדען לא קונוונציונלי, שבספרו על המציאות הרב ממדית, The Theory of" Multidimensional Reality", עסק בתופעות רבות שהמדע אינו עוסק בהן בדרך כלל, ממגנטים ועד קריסטלים (ראו מסגרת).

> זה הזמן להרים את הראש ולגלות שהעצים כאן אינם צומחים ישר. עצי הסקוויה הקטנים יותר צומחים בצורת ספירלה בכיוון השעון, סביב מערבולת הסטייה. עצי הסקוויה הגדולים יותר והאקליפטוסים צומחים בצורה מוזרה אף יותר: תחילה הם נשענים לכיוון מרכז הסטייה, אך שני השלישים העליונים של הגזע צומחים זקוף.
ווגט טוען שבאזורי הסטייה עצמים נוטים להישען כלפי מרכז הסטייה. לדעתו, יש בכך כדי להסביר את כיוון צמיחתם של העצים.

> בבקתה מונחים שני כדורים וקרש, ואפשר לערוך בעזרתם הדגמה: עומדים מחוץ לבקתה, שמים את הקרש על אדן החלון כשהקצה הרחוק נוטה לכיוון הרצפה, ומניחים עליו את הכדורים. במצב רגיל, הכדורים היו מחליקים במורד הקרש אל הרצפה. אבל נקודת המסתורין צריכה להצדיק את שמה, והכדורים מתגלגלים במעלה הקרש דווקא, ונופלים לכף ידנו.

>מתקרת הבקתה תלויה משקולת כבדה. לטענת המאמינים בתיאוריית המסתורין, משקלם של עצמים משתנה בהתאם למיקומם ביחס למרכז הסטייה.
לפי טענה זו,  קשה יותר לדחוף עצם דומם כמו משקולת לכיוון מרכז הסטייה מאשר לדחוף אותו בכיוון הנגדי. מדידה שנעשתה במקום הוכיחה, לטענת מפעילי האתר, כי על מנת לדחוף את המשקולת לכיוון מרכז הסטייה (דרום מערב) נדרש כוח הגדול ב־58 אחוז מהכוח הנדרש כדי לדחוף אותה לכיוון הנגדי. הספקנים מוזמנים לנסות בעצמם.

האם היית ביעד הזה?

 • 1

  כן הייתי

 • 4

  לא, אבל מתכנן

 • 1

  לא מעוניין

לאן נעלמו הכוכבים?

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.