תפריט עמוד

נחל חווארים – מבט למדבר

מסלול טיול משפחתי בנחל חווארים עובר דרך בור מים נבטי וממשיך לאורכו של קניון צר עם תצורות נוף מיוחדות. בדרך רואים יעלים וחיות מדבריות נוספות ובימי חורף גשומים אפשר לצפות כאן (בזהירות!) בשיטפונות

• עונה מומלצת: סתיו, חורף ואביב

• התאמת המסלול: כל המשפחה

• קושי המסלול: קל

• אורך המסלול: כשלושה קילומטרים

• משך המסלול: כשלוש שעות

• מפה: מפת סימון שבילים מס' 15, הנגב התיכון.

• הגעה מהמרכז: נוסעים דרומה בכביש מספר 40, עוברים את צומת משאבי שדה, צומת טללים וצומת חלוקים וחולפים על פני שדה בוקר ומדרשת בן גוריון. כשלושה קילומטרים דרומית משם פונים שמאלה, בראשיתו של עיקול רחב שמאלה, בעקבות השילוט אל בור חווארים.

• הקפצת רכבים: המסלול אינו מעגלי ויש להקפיץ רכב אחד לסופו. מבור חווארים שבים צפונה בכביש 40. בפנייה למדרשת בן גוריון פונים ימינה, בכיכר פונים ימינה לכיוון הגן הלאומי עין עבדת. ירידה מתפתלת מביאה אל ערוץ נחל צין. מיד לאחר ערוץ הנחל חונים ברחבת העפר.

 

בחורף, לאחר השיטפונות, גבי המים מתמלאים – תוספת מרנינה לטיול

בכל נסיעה דרומה, לעבר מצפה רמון והלאה אנו חולפים כאן, משקיפים מחלונות המכונית הדוהרת, ממלמלים לעצמנו "כמה יפה" וממשיכים הלאה. הפעם נעצור את הרכב ונצא להליכה רגלית בין הגבעות הרכות. נגלה שרק חלק קטן מיופיין נראה למי שנוסע בכביש שמעל.

 
התחנה הראשונה שלנו היא בור חווארים. הוא נמצא במרחק הליכה קצרצר מהחנייה וניתן לזהות בקלות את מקומו לפי הצמחייה הגדלה על שפתו. הבור נחצב בצלע ההר לפני כאלפיים שנה בערך ונועד לאגירת מי הגשמים המועטים שיורדים כאן. במבט ראשון עשוי הבור להראות פשוט, אך הוא מתוחכם למדי. ראשית, הוא בנוי בסמוך לראשית הערוץ כדי לא להיות חשוף לשיטפונות המתחזקים במורד, הוא בנוי מעט מעל לערוץ עצמו ותעלה, שבה בור שיקוע לסחף, מטה את המים אליו. בתוך הבור עצמו הותירו עמוד סלע, שנועד לתמוך בתקרה, המונעת מהמים להתאדות בשמש המדברית או להפוך מעופשים. הנבטים, בוני הבור, נהגו להסוות את פתחי בורות המים באופנים שונים, כדי שרק הם יוכלו להשתמש במים היקרים.

 

בור חווארים. הנבטים חצבו אותו כדי לאגור את מי הגשמים

מבור חווארים ממשיך המסלול במורד ערוץ צר. לאחר הליכה קצרה נגיע אל אזור צר במיוחד בנחל. משני העברים מזדקרים סלעים כהה וקשה יותר. הנקודה הזו נקראת שער הצור, ודרכה אנו ממשיכים. נטיית שכבות הצור על צדן בולטת כאן מאוד ומהווה עדות חיה לתזוזות האדמה הדרמטיות שהביאו להיווצרות הנוף.

זמן קצר לאחר שנעבור דרך שער הצור נגיע אל הערוץ הראשי של נחל חווארים, הזורם מזרחה. שם הנחל ניתן לו על שום החוואר – הסלע הרך והמתפורר ממנו בנויות גדותיו. בדרך כלל הסלע הזה שוקע במקווי מים רדודים, עשירים בחומר אורגני.

 
הערוץ עצמו מרשים מאוד. הוא מתפתל בתוך הסלע הרך וככל שנרד בו הוא ילך ויתרחב ובאפיקו תתרבה הצמחייה. מעניין לשים לב ולראות שהצמחייה המדברית מתרכזת בעיקר בערוצי הנחלים, המקומות היחידים אליהם מתנקזים די מים המאפשרים את צמיחתם. עם זאת, בערוצים בהם הזרימה חזקה, צמחייה לא יכולה להיאחז, ולכן היא צומחת בשולי הערוץ ולא במרכזו.
 

נופי רמת עבדת כפי שנשקפים מחוד עקב | צילום: יותם יעקבסון


מלבד צמחייה יש סיכוי שנזכה לראות בעלי חיים. לא אחת נתקלים כאן ביעלים ובמכרסמים שונים, בהם הפסמון, מכרסם מדברי הפעיל ביום. סביר מאוד שנראה לפחות נשר אחד דואה מעלינו ואם נהיה ערניים יתכן שנראה ארנבת חומקת בריצה או נחש מסתתר תחת שיח. המסלול מסתיים בכביש הגישה לפארק הלאומי עבדת. מעבר לו ממתין לנו הרכב שהעברנו לנקודת הסיום. אם תתקשו להיפרד מהנופים המופלאים, תוכלו לנסוע אל סוף העלייה, לחנות וללכת דרך הגן היפה אל קבר דוד ופולה בן גוריון. ממרפסת הקבר נשקף אחד המראות היפים ביותר באזור.
 

יעלים בנחל חווארים. אם תהיו עירניים, תוכלו להבחין בבעלי חיים נוספים
 
לראות ולהתפעם – שיטפון בנחל חווארים:
 
 
הצילומים של יוסף מלר מופיעים בפליקר

האם היית ביעד הזה?

 • 8

  כן הייתי

 • 4

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.