תפריט עמוד

מצרים: רופאי השיניים של הפרעונים

מצרים: רופאי השיניים של הפרעונים

שודדי עתיקות מצרים שנתפסו על חם הובילו ארכיאולוגים לגילוי כמה קברים סמוך לפירמידה בסאקארה, בהם נטמנו רופאי שיניים שכנראה טיפלו במשפחת המלוכה

שודדי עתיקות שחיפשו פרנסה סמוך לפירמידת המדרגות בסאקארה שמדרום לקהיר, הפירמידה העתיקה ביותר במצרים, סייעו לאחרונה לארכיאולוגים לחשוף את קבריהם של שלושה רופאי שיניים, שייתכן כי טיפלו בבני המשפחה המלכותית לפני יותר מ-4,000 שנה.
ארכיאולוגים המשיכו את החפירות שביצעו השודדים, שנעצרו מיד כשמעלליהם נחשפו, וגילו מבני קבורה שהיו שייכים לשלושה גברים. בכתובות שעל דלתות מבני הקבורה הופיע בתדירות גבוהה סימן כתב, שבו מצוירת עין מעל שן (ראו בתמונה למעלה). על פי הסימן הגיעו הארכיאולוגים למסקנה כי הנקברים היו רופאי שיניים. משמעות הסימן, אומרת ד"ר דבורה סוויני מהמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב, היא "ממונה על השיניים", או בתרגום חופשי רופא שיניים.
זאהי הוואס, ראש מועצת העתיקות של מצרים, אמר לעיתונאים שהוזמנו לאתר כי מיקומם של שלושת הקברים סמוך לפירמידת סאקארה מצביע על הכבוד שרחשו שליטי מצרים העתיקה לרופאי השיניים. מסמיכות הקברים לפירמידה המלכותית אפשר לשער, כי הנקברים טיפלו בבני המשפחה המלכותית. רופאי השיניים לא היו אנשים עשירים ככל הנראה. על כך מעידים מבני הקבורה שלהם, שנבנו מלבני בוץ ומאבני גיר.
שמו של רופא השיניים הראשי היה איי מרי (Iy Mry). על מעמדו הבכיר מצביעים סימני כתב שפירושם המילולי, לדברי סוויני, הוא "גדול שיניים". איי מריי טרח להגן על קברו באמצעות קללה, אך השודדים כנראה לא הבחינו בה. בכניסה לקבר התנוססו מלות אזהרה, שאיימו כי כל מי שיגרום נזק לקבר ייטרף על ידי תנין ונחש.
על קירות קברו של הרופא הראשי ועל עמודי המבנה מתנוססים ציורים מרהיבים, שמהם אפשר לשאוב מידע רב על חיי היום-יום שלו. בציורים מתוארים הרופא ובני משפחתו כשהם מקיימים טקסים דתיים, כמו הקרבת בעלי חיים לאלים והגשת מנחות למתים. כן מתועדים בציורים משחקים שונים.
הוואס אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי שני הרופאים הנוספים, שנקראו כם מסו (Kem Msw) וסחם כא Sekhem Ka)), היו ככל הנראה עמיתיו של איי מרי, אחרת לא היו נקברים לצדו.
איי מרי ועמיתיו אינם רופאי השיניים הראשונים המוכרים ממצרים העתיקה, אומרת סוויני. ידועים לפחות שישה רופאי שיניים אחרים. קברו של אחד מהם תוארך לתקופה מוקדמת יותר מזו שבה חיו שלושת הרופאים מסאקארה. האתר, השוכן כ-18 קילומטרים מדרום לקהיר, מאכלס מקדשים ומבני קבורה רבים.
הפירמידה של סאקארה נבנתה על ידי הארכיטקט המפורסם אימחוטפ לפרעה ג'וזר מהשושלת השלישית, שמלך בשנים 2649-2668 לפני הספירה.

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *