תפריט עמוד

מערת נטיפים חדשה

מערת נטיפים חדשה

שנה לאחר גילויה של מערת הנטיפים ברמת זרעית מדווחים עתה על גילויה של מערה חדשה נוספת, ענקית וייחודית, בגליל המערבי. לפי עדויות מדובר במערה מרשימה מאוד בה יש גם ממצאים ארכיאולוגיים.

לפני עשרה ימים (באמצע חודש מאי 2008) חפר טרקטור באתר עבודות בגליל המערבי ולפתע התגלה פתח מערה לא מוכרת. על פי דיווח של אלי אשכנזי בעיתון "הארץ" הראשונים שירדו למערה היו מתנדבי יחידת החילוץ המקומית שנדהמו לגלות מערה ענקית שאורכה 85 מטר ורוחבה 40 מטר וגובהה כ-30 מטר. לדברי ינון שבטיאל, חוקר המערות שמלמד במכללה האקדמית בצפת זה החלל הגדול ביותר מסוג זה שנראה בארץ. 
בימים אלה מתחיל מחקר הממצאים במערה וההערכות הן שמדובר בממצאים מתקופת האבן הקדומה. במקום נמצאו גולגלות אדם ועצמות בעלי חיים. ההערכה הראשונית היא שמדובר בממצאים בני מאות אלפי שנים, בהן היה פתח המערה סגור. 
עד כה לא נפתחו המערות שנמצאו בגליל המערבי לקהל הרחב ואפילו מיקומן המדויק נשמר בסוד כדי למנוע פגיעה בהן בידי מבקרים לא זהירים. יחד עם זאת יש הערכה שלמערות הנטיפים בגליל המערבי, בייחוד עם מציאתה של המערה החדשה ועם המשך המחקר במערה שנמצאה לפני שנה, יש פוטנציאל תיירותי עצום, שכלל אינו מנוצל עדיין. 
בעתיד מעריכים יהפכו מערות אלה לאטרקציה תיירותית מושכת ברמה בינלאומית. 

לפני כשנה, עם מציאתה של המערה ברמת זרעית, פורסמה כאן כתבתו של חוקר המערות ינון שבטיאל על החוויית הגילוי – אנו שבים ומביאים אותה כאן:

 
אני גולש על החבל אל תוך המערה וקרן הפנס שלי משוטטת ומטילה אלומה ראשונית על מסך של נטיפים ומבני פגודות, הנשימה נעתקת. כמו מאליה חובקת היד את החבל בחוזקה, הגוף נעצר, וקרן הפנס ממשיכה לשוטט ולחשוף עוד ועוד מראות בראשית. אני מהופנט. כמו מתוך חלום נשמעות קריאות זירוז של החברים שנותרו למעלה, שאניח לגולש הבא לרדת, אבל המוח אינו מצליח להורות לגוף להמשיך את הגלישה למעמקי חלל המערה שנראה שאין לו סוף. 

אני ממשיך לגלוש, ומול אלומת האור מתעוררות אלפי צורות, כמו אלפי נסיכים ונסיכות מתעוררים, גיבורי עולם קסום שנוספו לסיפור היפהפייה הנרדמת, וטיפות מים מנצנצות מהם כאילו היו אלה דמעות אושר. אני מגיע למטה. מקיף במבטי את חלל המערה, מתיישב בחרדת קודש על אחד הסלעים שטרם זכה לכיסוי הלבנוּני של משקעי הגיר, ונותן לכל נופי ארץ הפלאות להתמוסס בדמי.

העולם התחתון של הגליל העליון
את השורות האלה כתבתי ביומני כשישבתי על אותו סלע, דקות ספורות אחרי שנכנסתי בפעם הראשונה למערה, שאת מיקומה אנו נאלצים לשמור בסוד עד להכרזתה כערך טבע מוגן. היא לא רק אחת המערות היפות ביותר שהתגלו, היא גם המערה הגדולה ביותר שהתגלתה בגליל – אורכה כ-500 מטרים ועומקה 63 מטרים, ויש בה מחילות מסועפות שצריך לזחול בתוכן כדי להגיע לאולמות הנטיפים המרשימים. 

המערה הזאת היא אחת מעשרות שהתגלו בסקר מערות שנערך בחודשים האחרונים באזור רמת שתולה-זרעית.

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 1

  לא מעוניין

צמחי המדבר - הצמחים הכי מתוחכמים בארץ

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *