תפריט עמוד

מסלול אופניים ממיתר ליער יתיר

מסלול אופניים ממיתר ליער יתיר

השבוע נצא לקצה הדרומי של שדרת ההר המרכזית, אזור רב הוד שמשום מה נותר ריק ממטיילים. המסלול המוצע מותאם במיוחד לאופניים, אולם ניתן לבצעו גם בכל סוגי הרכב, לעצור לתצפיות ולהליכות רגליות קצרות

• עונה מומלצת: סתיו, חורף ואביב. 

• התאמת המסלול: לכל המשפחה. 

• קושי המסלול: בינוני. הדרך טובה, אך יש בה עליות וירידות. 

• אורך המסלול: כעשרה קילומטרים. 

• משך המסלול: כשלוש שעות וחצי. 

• מפה: מפת סימון שבילים מס' 12, "דרום השפלה ושולי הר חברון".

• הגעה מצומת שוקת: מצומת שוקת ממשיכים בכביש 60 צפונה לעבר מיתר. חולפים על פני היישוב עצמו, וכעבור כשני קילומטרים פונים (בעיקול החד של הכביש לפני המחסום) ימינה אל יער מיתר. 

• המסלול אינו מעגלי, נדרשת הקפצת רכבים. 

• הקפצת רכב לנקודת הסיום: בצומת שוקת פונים ימינה ומיד שמאלה, אל כביש מס' 31 לעבר ערד. כעבור שישה קילומטרים, לאחר שחולפים על פני הכפר הגדול חורה משמאל, פונים שמאלה בביש מס' 316 המשולט בשלט בצבע חום לכיוון יער יתיר. כעבור 11 קילומטר מגיעים אל פנייה שמאלה לדרך עפר שמסומנת בצבע כחול. זוהי נקודת הסיום. 

ראשיתה של הדרך עוברת בנוף פתוח שבאביב מתהדר בפריחה נפלאה | הצילומים בכתבה: יותם יעקבסון

ראשיתה של הדרך הייתה בעבר בנקודה צפונית יותר, בה עובר כיום כביש המערכת של גדר ההפרדה. מסיבה זו, נפתחת ראשיתה באיגוף קטן של מיתר ומשם היא מתחברת אל הדרך הנופית, שמסומנת בסימון שבילים בצבע כחול.

ראשיתה של הדרך עוברת בנוף פתוח. בחורף מוריק האזור ובאביב מתהדר בפריחה נפלאה של פרחי בר, ביניהם שפע גדול של נוריות וצבעונים. בהמשך הדרך נכנס אל תחום נטיעות ואז גם מובטח יותר צל, שילווה אותנו עד סוף המסלול.

כעבור כמה קילומטרים מגיעה הדרך אל ערוצו של נחל אשתמוע וממנו מעפילה אל המורדות הצפוניים של הר חירן. אומנם הדרך עצמה אינה חולפת בשיא הגובה, אך ניתן בקלות להעפיל לפסגת ההר ולצפות ממנה צפונה, לעבר דרום הר חברון. נוף הגבעות הרכות, נופי הטרשים והכפרים הפזורים ביניהם מעורר צער רב על כך שבאזורים האלו כבר לא מטיילים היום. בתווך נמצא תוואי גדר ההפרדה, מודגש על ידי צירי טשטוש וגדרות. מבט דרומה ומערבה מאפשר תצפית לעבר פתחת באר שבע.

תחנה נוספת שכדאי לעצור ולסייר בה היא חורבת יתיר, הניצבת על גבעה שאותה מקיפה הדרך משלושת עבריה. יתיר מוזכרת אומנם כבר בספר יהושע כעיר כוהנים בדרום יהודה, אך רוב הממצאים בשטח מתוארכים לתקופה הביזנטית ומעליהם שרידים ערביים מאוחרים יותר. במרומי הגבעה נמצאים קברי שיח'ים ערביים, שיח' אצבע ושיח' עתירי, שעל שמו נקרא היער כולו. חלק מסורג האבן ששימש בעבר כחיץ בין הנאוס, אולם התפילה בכנסייה לבין האפסיס, מקום המזבח, משמש היום כמשקוף הכניסה לקברו של שיח' אצבע. מבין השרידים הביזנטיים בולטים בריכת מים, שרידי כנסייה, חלקי בית בד ושאר מבנים שביניהם פזורות לא מעט אבנים מגולפות.

מזרחית לחורבת יתיר ישנה פנייה שמאלה אל דרך הפטרולים הישנה, שמסומנת בצבע אדום. אנו לא נפנה בה ונמשיך בעקבות הדרך שמסומנת בצבע כחול, המתפתלת בין הגבעות המיוערות לעבר נקודת הסיום.

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 1

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

מערות לוזית

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  כתבות משפלת יהודה ומישור החוף הדרומי

  אשדוד מתחדשת: נחל, מצודה ופארק אקולוגי
  אשדוד מתחדשת: נחל, מצודה ופארק אקולוגי

  איפה תוכלו לשוט בנחל רגוע, להשקיף על הים משרידי מצודה בת אלפי שנים, לצעוד בשבילי צבאים ולקנח בארוחת דגים טובה? אם לא ניחשתם, סימן שהגיע הזמן לקפוץ לביקור באשדוד

  מטה יהודה: לטייל, לאכול, לשוחח
  מטה יהודה: לטייל, לאכול, לשוחח

  פסטיבל האוכל הכפרי של מטה יהודה חוגג 20 שנה, והפעם, בעקבות הקורונה, במתכונת מעט שונה. במהלך שלושה שבועות בחודש אוגוסט, לפנות ערב, כשהחום הגדול מתפוגג, אפשר יהיה ליהנות מאוכל מצוין ומפגשים עם בשלניות ובשלנים ובעיקר לחגוג את המגוון ...

  הטעמים של אשדוד
  הטעמים של אשדוד

  כעיר השוכנת על חוף הים התיכון, עם תושבים שהגיעו מכל קצות תבל, אשדוד מציעה מגוון קולינרי כמעט אינסופי. פסטיבל "עמים וטעמים", שמתקיים בסוף חודש מאי, מאפשר לטעום מנות מקומיות ממטבחים שונים ומגוונים - גיאורגי, בוכרי, מרוקאי ואפילו סיני, ...