תפריט עמוד

הגליל העליון: מסלולי טיול ואטרקציות

טיול רגלי בנחלים, תצפיות נוף נפלאות, סדנת גלידה וביקור ביקב הם רק כמה מהאטרקציות שתגלו בחלקו המזרחי של הגליל העליון. הצעות לטיולים, אתרים היסטוריים ואטרקציות משפחתיות באזור הרי נפתלי ומרום הגליל, וגם המלצה על מלון מטיילים נעים ונוח, שמשתלב להפליא בטבע מסביב

הרי מרום הגליל והרי נפתלי, בחלקו המזרחי של הגליל התחתון, מציעים נופים, אתרים טבעיים ומעשה ידי אדם ואטרקציות הוא מאזורי הטיול היפים והמעניינים בארץ. יש כאן תצפיות נוף מרהיבות, נחלים, תופעות קרסטיות ייחודיות, אתרים היסטוריים, כרמים ויקבים וגם הרבה אטרקציות לכל המשפחה. הנה המלצות למסלולי טיול וכמה אטרקציות נהדרות באזור:

לטייל בנחלים

מסלול זה עובר בשני נחלים יפהפיים, נחל אביב ונחל דישון, שבתקופת האביב הם מלאים במים ומסביב הכל ירוק ופורח. כיוון שזהו אינו מסלול מעגלי, חשוב להקפיץ רכב אחד לנקודת הסיום (ראו הסבר בהמשך). המסלול, המסומן בסימון שבילים כחול, עובר באפיק של נחל אביב, לאורך כשני ק"מ, עד שהוא נשפך לנחל דישון.

נחל דישון. יפה כאן במיוחד בחורף ובאביב, כשהנחל שופע מים

נחל דישון. יפה כאן במיוחד בחורף ובאביב, כשהנחל שופע מים | הצילומים באדיבות מלון מטיילים מלכיה

אחד הדברים שמאפיינים את נחל אביב הוא הצורות הקרסטיות הייחודיות, שכוללות מערות ועמודי אבן, המכונים "העלמות". בחורף ובאביב פריחה ססגונית מלווה את הדרך, עם כלניות, שמתחלפות בנוריות ופרגים בהמשך העונה, לוטם, סירה קוצנית ועוד. במהלך ההליכה תבחינו בכמה מערות, אל חלקן צריך לטפס. ממשיכים עם סימון השבילים הכחול עד שמגיעים למערות אביב, מערכת מערות טבעיות וחצובות בידי אדם במרכז הצוק, ממנה נשקפת תצפית נהדרת על הנחל. מהמערה השביל יורד לאפיק הנחל ועובר דרך גת עתיקה. לאחר כקילומטר של הליכה מגיעים לנקודה שבה נחל אביב נשפך לנחל דישון. באזור זה יש מבנה בטון ששימש כתחנת שאיבת מים ולידו עץ אלון יפה. כעת ממשיכים ימינה עם סימון השבילים האדום במעלה נחל דישון. בחורף ובתחילת האביב הנחל שופע מים ולכן כדאי להגיע בנעליים מתאימות. לאחר הליכה של כשני קילומטרים, המסלול מסתיים בחניון פיקניקים קטן ובמגרש החניה.

פריחה אביבית בנחל דישון

פריחה אביבית בנחל דישון

איך מגיעים? תחילה יש להקפיץ רכב אחד לנקודת הסיום: נוסעים בכביש 899 ופונים מזרחה לכיוון קיבוץ יראון, חולפים על פני צומת הפנייה לריחניה וממשיכים עוד כמה מאות מטרים עד שרואים מצד ימין שילוט לנחל דישון. בסמוך לשלט יש מגרש חניה, שבו מחנים את הרכב. הגעה לנקודת ההתחלה: עם הרכב השני ממשיכים בכביש 899 לכיוון יראון, תחילת המסלול נמצאת כקילומטר אחרי הפנייה לקיבוץ, בעיקול חד של הכביש. מכיוון שאין איפה להחנות את הרכב בצורה בטוחה, מומלץ להמשיך עוד כקילומטר וחצי עד הכניסה לאביבים, לעשות סיבוב פרסה ולחזור בחזרה לכיוון יראון. כמאה מטר אחרי העיקול הכביש מסתעף ימינה לדרך עפר, באזור זה ניתן להחנות את הרכב בצורה בטוחה יותר, ולהתחיל במסלול.

 לחזור לעבר בתל קדש

הגן הלאומי תל קדש מכיל שני מוקדים עיקריים, הנמצאים משני צדדיו של כביש הצפון: מדרום-מערב לכביש נמצא תל קדש, התל הגדול ביותר בגליל העליון, ומצפון-מזרח לכביש נמצאים שרידיו של מקדש רומי, מהמפוארים ששרדו בארץ. בתל קדש נמצאים בו שרידיה של העיר המקראית קדש, עיר מבוצרת בשטחו של שבט נפתלי. בצדו הצפוני של התל נמצא מאוזוליאום עתיק ולמרגלותיו נובע מעיין – עין קדש.

שביל הליכה בגן לאומי תל קדש

שביל הליכה בגן לאומי תל קדש

המקדש הרומי הגדול, שנמצא מצדו השני של הכביש, הוקדש לאל בעל שמין, אחד האלים החשובים בתקופה הרומית, ובקרבתו פזורים סרקופגים גדולים. מהתל נשקפים נופים יפים של האזור, באביב השדות מסביב מתכסים בפריחה מקסימה.

איך מגיעים? נוסעים על כביש 899, האתר נמצא כשני קילומטרים ממערב לצומת ישע.

שרידי המקדש הרומי בתל קדש

שרידי המקדש הרומי בתל קדש | צילום: שאטרסטוק

להציץ לבטן האדמה בסדקי יפתח

אחד האתרים המעניינים בגליל העליון, שאינו מוכר לרבים, הוא סדקי יפתח. זוהי שמורה טבע ייחודית שבה תופעה גאולוגית יוצאת דופן – מערכת של סדקים בסלע הקשה החודרים למעבה האדמה עד לעומק של עשרים מטר. זהו למעשה קניון קטן, אשר ניתן ללכת בו במסלול קצרצר אך אתגרי הכולל טיפוס על בולדרים  (ניתן להיעזר ביתדות לתמיכה). מי שמעדיף לא לטפס על הסלעים, יכול להתרשם ממערכת הסדקים מלמעלה, במסלול מעגלי העובר בחורשת אלונים. בחורף האזור מתכסה בפריחה יפה.

איך מגיעים? נוסעים בכביש 886 בין יפתח לקיבוץ מנרה, השמורה נמצאת כשני קילומטרים מצפון לקיבוץ יפתח.

להשקיף על הנוף במצפור מלכיה

מצפור מלכיה נמצא באחת הנקודות היפות ביותר בגליל העליון והנוף הנשקף ממנו פשוט נפלא. מהמצפור, שבו יש פרגולה מצלה ופינות ישיבה, ניתן לראות היטב את בקעת קדש המכוסה כרמים, פסגת קרן נפתלי ומצודת ישע,  עמק החולה והרי הגולן, כשמעל מתנוססת פסגת החרמון.

הנוף שנשקף ממצפור מלכיה

הנוף שנשקף ממצפור מלכיה | צילום: ניצנה, cc by sa 3.0

איך מגיעים? בכניסה לקיבוץ מלכיה פונים ימינה עד שמגיעים לרחבת החניה למרגלות גבעת גנדי, בה נמצא המצפור.

לאתגר את עצמכם באתגר בהר

באירופה פארקי חבלים הם אטרקציה נפוצה הרבה יותר מאשר אצלנו, ולכן פארק החבלים "אתגר בהר" מהווה הפתעה נעימה למשפחות חובבות אתגרים. הפארק ממוקם בתוך חורשת אורנים בקיבוץ סאסא, ויש בו שלושה מסלולי טיפוס: מסלול גבוה עם 16 גשרים בגובה שלושה עד עשרה מטרים, המתאים לבני תשע ומעלה; מסלול בינוני עם עשרה גשרים בגובה 1.70 מ', המתאים לילדים בני שבע עד תשע, ומסלול נמוך לילדים מגיל שנתיים עד שש. המסלול הנמוך מהווה העתק של המסלול הגבוה, אלא שהוא נמצא רק 80 ס"מ מעל הקרקע, כך שההורים יכולים ללוות את הילדים מהצד. המטפסים בכל המסלולים מאובטחים ברתמות.

מסלולי טיפוס בין העצים באתגר בהר

מסלולי טיפוס בין העצים באתגר בהר

בנוסף, בפארק יש מתקני טיפוס שונים – קיר טיפוס, סולם חבלים, חבל טיפוס עבה ועוד, ואומגה שיורדת מגובה 11 מטר.

איפה? קיבוץ סאסא, טלפון: 050-3069922

לעצור להפסקה מתוקה

עם כל הכבוד לאתגרים ומסלולים, איך אפשר בלי משהו מתוק באמצע הטיול? גלידה בוז'ה, יצירתם של אדם זיו מקיבוץ סאסא ועלאא סוויטאת מתרשיחא, כבשה בשנים האחרונות את אזור הצפון, הגיעה לתל אביב והפכה בזמן קצר יחסית לאחת הגלידריות המוערכות בארץ. אם אתם רוצים ליהנות מהגלידה ואולי גם לנסות לשחזר את הטעם בבית, תוכלו לבקר בבית בוז'ה שבקיבוץ סאסא. במקום נמצאת מעבדת הגלידה של בוז'ה, שבה מתנסים ברקיחת טעמים חדשים, וחנות קונספט, בה נמכרות גלידות, ערכות להכנת גלידה, מכונות גלידה ביתיות ומגוון אקססוריז הקשורים לתחום. משפחות ויחידים יכולים להצטרף לסיור טעימות, הכולל סרט, הסברים, סיור במפעל, הדגמה של דרכים שונות להכנת גלידה וכמובן – טעימות.

סדנת מדענים צעירים בגלידה בוז'ה

סדנת מדענים צעירים בגלידה בוז'ה

גולת הכותרת, המתאימה רק לילדים בגיל 12-6 (ולמבוגר מלווה) היא סדנת גלידה הנקראת "המדענים הצעירים", במהלכה המשתתפים לומדים את התהליך המדעי של הכנת הגלידה, מערבבים טעמים ומכינים גלידה בשיטות שונות. הסדנה נמשכת כשעה.

איפה? קיבוץ סאסא, טלפון: 04-6918880

לשוט בין ברווזים באגם חי

אחת האטרקציות הגליליות הכי מהנות לילדים היא אגם חי בקיבוץ יראון. בלב האתר יש אגם מוקף במדשאות מטופחות עם פינות ישיבה. אפשר לשוט בסירת פדלים באגם, בין הברווזים ועופות המים האחרים, מחוץ לאגם תוכלו לפגוש איילים נקודים, ארנבונים, חוטמנים, עזים, צבים ענקיים ועוד. בנוסף, יש כאן מתקני שעשועים, מתקן חבלים לילדים, גינת מאכל אקולוגית, ואם אתם רעבים, תשמחו לגלות שבמקום פועלת פיצרייה ויוגורטייה. מעבר לבילוי וההנאה, חשוב לדעת שאגם חי הוא גם מקום שיקומי-טיפולי. בעלי חיים שזקוקים לטיפול ושיקום מתקבלים באהבה, בתום הטיפול מי שיכול משתחרר לטבע, ומי שלא יכול לחיות בטבע בכוחות עצמו – נשאר להתגורר במקום.  הצוות העובד במקום כולל גם אנשים בעלי מוגבלויות וכן מוענקים כאן טיפולים באמצעות בעלי חיים ועוד.

סירות פדלים באגם חי יראון

סירות פדלים באגם חי יראון

איפה? קיבוץ יראון, טלפון: 04-686-8304

להרים כוסית ביקב הרי גליל

אחרי שהילדים למדו להכין גלידה והתיידו עם ארנבון, גם למבוגרים מגיעה הפסקה נעימה. ביקור ביקב הרי גליל, אחד היקבים הנחשבים בארץ, יפגיש אתכם עם יינות משובחים (רוזה, מרלו, קברנה סוביניון, סירה, סובניון בלאן, גוורצטרמיינר ובלנדים), מרכז מבקרים חדשני ונוף מקסים. היקב, המוקף כרמים, שוכן במבנה יוצא דופן של עץ ונירוסטה עם צמחיית בר אורגנית על הגג – זהו מבנה בר קיימא הפועל על פי עקרונות ירוקים. מרכז המבקרים מזמין לסיורים מודרכים ולטעימות, וכן לפעילויות מיוחדות לקבוצות, הכוללות ארוחות שף, סיורי אופניים בין הכרמים ועוד.

בקבוקי יין של יקב הרי הגליל. יין איכותי לצד נופים גליליים, היש טוב מזה?

בקבוקי יין של יקב הרי הגליל. יין איכותי לצד נופים גליליים, היש טוב מזה?

איפה? קיבוץ יראון, טלפון: 04-6868748

איפה ישנים?

מלון מטיילים מלכיה הוא המקום המושלם למטיילים בגליל העליון, וכל המקומות המוזכרים כאן נמצאים במרחק נסיעה קצרה. המלון ממוקם בקיבוץ מלכיה, בגובה של 700 מטר מעל פני הים, כך שגם בקיץ מזג האוויר פה נעים וקריר (אפילו באוגוסט!), ותצפית נפלאה על בקעת קדש, הגולן והחרמון. במלון יש 32 חדרים – 22 חדרי סטודיו ועשר דירות נופש – כולם צמודי קרקע ופזורים בין מדשאות מטופחות עם נדנדות, פינות ישיבה ועמדות מנגל, מרחב נהדר לבילוי משפחתי, וגם חיות המחמד שלכם מתקבלות כאן בשמחה ואהבה. יחידות האירוח מרווחות ומתאימות למשפחות, עם עיצוב נעים ומודרני, רצפת פרקט, מטבחון עם מיקרוגל, מיני בר וקומקום חשמלי, יציאה ישירה לגינה ופינת ברביקיו צמודה.

חדר במלון מטיילים מלכיה. מקום מושלם בלב אזור הטיולים של הגליל העליון

חדר במלון מטיילים מלכיה. מקום מושלם בלב אזור הטיולים של הגליל העליון

בחדר האוכל, שבו אח מבוערת בחורף, מוגשת ארוחת בוקר עשירה. בחגים ובאוגוסט מתקיימים סיורי עששיות היוצאים מהמלון, עוברים דרך נקודות ציון מיוחדות בקיבוץ ומסתיים במצפור מלכיה, בהדרכת כוכבים וקומזיץ. בקיץ אורחי המלון יכולים להיכנס ללא תשלום לבריכת השחייה של הקיבוץ. צוות המלון ישמח לספק לכם מידע נוסף על האזור ולהמליץ על מסלולי טיול ואתרים מיוחדים.

פסטורליה גלילית במלון מטיילים מלכיה

פסטורליה גלילית במלון מטיילים מלכיה

איפה? קיבוץ מלכיה, טלפון: 04-6883040, אתר אינטרנט

מדוע איזור השרון מוצף כל שנה בחורף?

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מגליל עליון ועמק החולה

מעלה קורצ'אק: טיול מעורר השראה
מעלה קורצ'אק: טיול מעורר השראה

"מעלה קורצ'אק" בגליל העליון הוא יוזמה חדשה של סופרת הילדים מיריק שניר, ואיש החינוך ומדריך טיולים יואב יעקובי. מעלה קורצ'אק הוא הדרך להזכיר את העשייה האצילית של יאנוש קורצ'אק ולהמשיך את מסעו החינוכי הנועז בארץ ישראל אשר נקטע ...

לטייל בגשם בגליל העליון
לטייל בגשם בגליל העליון

החורף מתחיל וזה בדיוק הזמן לתכנן טיול אחר, מאתגר, רטוב, בוצי ומרגש. באירופה לטייל ביום גשום זה אירוע שיגרתי ופשוט. מתלבשים חם כולל נעלים/מגפיים, מעיל גשם, כובע וכפפות ויוצאים לדרך. הגשם הוא לא גורם שמבטל טיול, ההפך הוא ...

הכביש הנסתר בעמק החולה: טיול בכביש 918
הכביש הנסתר בעמק החולה: טיול בכביש 918

טיול בכביש מס' 918 במזרח עמק החולה, שלמרות יופיו אינו מוכר דיו (זהו כמובן חלק מקסמו). יואב יעקובי מספר לנו על נקודות עניין רבות לאורך הדרך, היסטוריה ומורשת, טבע ונופים, מעיינות ונחלים. רוד טריפ ישראלי נפלא.