תפריט עמוד

מלחת עברונה: טיול

הפעם נצא אל מלחת עברונה, אחד המקומות המעניינים באזור אילת. אל מוקדי העניין העיקריים אפשר להגיע ברכב, בסטייה קטנה מכביש הערבה. מומלץ לבוא אחר הצהריים כשהשמש צובעת את הרי אדום בגוון אדום וורוד עז ונהדר

• עונה מומלצת: חורף, בכל עונה אחרת חם מדי. 

• התאמה: למשפחה 

• קושי מסלול: קשה 

• אורך מסלול: כ- 5 ק"מ. 

• משך מסלול: 4 שעות בניחותא. 

• מפה: מפת סימון שבילים "הרי אילת", מס' 20. 

• הגעה מאילת: כדי להגיע אל מלחת עברונה נוסעים צפונה בכביש הערבה. מעט אחרי הקילומטר ה- 20 של הכביש פונים ימינה (מזרחה) בדרך מסומנת אדום. הדרך חולפת דרך אזור חקלאי, מגיעה אל בריכות אידוי וממשיכה לאורכן צפונה.
ניתן להתחיל את המסלול גם מצפון, בדרך לאילת. אז יש לפנות מכביש הערבה שמאלה (מזרחה) מעט אחרי הקילומטר ה- 26, על פי סימון שבילים שחור והשילוט אל באר עברונה. 

 זהו מסלול שעיקרו דילוג רכוב בין נקודות.

גם מבלי לצאת אל עומק הרי אילת ניתן לטעם ניחוח מדברי אקזוטי גם בדרך הישירה לאילת וממנה. מצפון לאילת משתרעות כמה מלחות; אזורים נמוכים חסרי ניקוז לים. אל אזורים אלו מתנקזים מי השיטפונות ויוצרים כאן לעיתים אגמים עונתיים שמותירים אחריהם מעטה מלח לבנבן לאחר התאדותם. המלחות, שיש בהן כיום גם בריכות אידוי לייצור מלח, נמצאות בתווך שבין הרי אילת ממערב להרי אדום הגבוהים מהעבר הירדני. 

בסטייה קטנה מכביש הערבה נמצאים שפע אתרים מיוחדים שחבל לפסוח עליהם. אל כל התארים הללו ניתן להגיע ברכב ורק אם ממש רוצים אפשר לצאת ולצעוד ברגל. השביל המסומן אדום היוצא מזרחה מכביש הערבה חוצה אזור חקלאי ומגיע במהירה אל בריכות האידוי של מפעל המלח. מראה הבריכות הכחולות שלא אחת הרי אדום משתקפים בהן מרשים תמיד ובמיוחד בזמן שקיעה. בשל הפלנקטון, יצורים מיקרוסקופיים המתפתחים במים, חורפת כאן בקביעות להקה של פלמינגו משובבי מראה הניזונים ממנו. מעט מוזר לראות את הפלמינגו על רקע הנוף המדברי ושדה התעופה של עקבה הנמצא למרגלות הרי אדום, אך נראה כי דווקא להם פחות ופחות מוזר לראות אנשים.

הדרך המסומנת אדום מתעקלת שמאלה (צפונה) וממשיכה בין ולאורך בריכות האידוי. בקצה הצפוני של הדרך נמצא אתר דקלי הדום. דקל הדום, שמקורו באפריקה, הוא הדקל היחיד בעולם שגזעו מתפצל ולכן לכל עץ ישנן כמה שושנות עלים בראשו. נקודה זו מהווה את גבול התפוצה הצפוני העולמי שלו ולכן העצים מוגנים. הדקלים הצליחו לגדול במקום הודות למי התהום הגבוהים, אך עקב ירידת מפלס מי התהום, בשל שאיבת יתר של חברת מקורות בשנים האחרונות, החלו להשקות את הדקלים באופן מלאכותי.

מדקלי הדום ניתן להמשיך מערבה (שמאלה) חזרה לעבר כביש הערבה בשביל שסימונו שחור. מעט לפני ההגעה לכביש הערבה, ניתן לפנות שמאלה בכביש הערבה המסומן ירוק. כעבור קילומטר נראים משמאל שרידי חווה מהתקופה הערבית הקדומה (מאות 7-10 לסה"נ) שבה גם בארות שרשרת, המכונות פוגארות. הפוגארות הן שיטה פרסית קדומה להולכת מים באופן תת קרקעי ממפלס מי תהום אל פני השטח, לצרכי חקלאות. קטע קטן של המתקן שוחזר, וניתן לרדת אליו בפיר אחד ולצאת מאחר. שלטים שהוצבו במקום מסבירים את אופיו של המתקן.

מדקלי הדום ניתן גם להמשיך צפונה, בשביל השחור המגיע לבאר עברונה, אחד ממקורות המים היחידים באזור. קטע זה של הדרך, העשיר יחסית בצמחייה מדברית (בעיקר עצי שיטה ציוריים) מאפשר להתרשם מיופיה הפראי של המלחה. עם קצת מזל אפשר גם לזכות בתצפית על בעלי חיים. הם מתרכזים באזור זה בשל אפשרויות המרעה ובגלל המים שבבאר. מעט מצפון לבאר עברונה פונה דרך העפר המסומנת שחור מערבה, חזרה לכביש הערבה. תוך כמה דקות נוכל להימצא שוב על הכביש בדרך הביתה. במאמץ קטנטן הכרנו פינות לא מוכרות וטעמנו את טעמה של הערבה.

האם היית ביעד הזה?

 • 2

  כן הייתי

 • 1

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

צמחי המדבר - הצמחים הכי מתוחכמים בארץ

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  כתבות מהערבה

  מבוא לנדודים 24: רוח הקודש, חוות התנינים ומה שביניהן
  מבוא לנדודים 24: רוח הקודש, חוות התנינים ומה שביניהן

  רונן רז נודד לצפון הערבה: "ביום בהיר בסוף החורף רתמתי את הקרוואן אל הג'יפ, והמשכתי דרומה אל הערבה. לפני חצבה פניתי ימינה אל כביש מעלה העקרבים ומיד שמאלה אל עיר אובות. התמקמתי במטע דקלים בחוות התנינים קרוקולוקו, גן ...

  צימרים מומלצים בדרום
  צימרים מומלצים בדרום

  רוצים להתנתק מהכל? לא חייבים לקנות כרטיס טיסה, אפשר פשוט לנסוע לדרום. את מרחבי המדבר הפתוחים, הרוגע והשלווה, השקיעות המהפנטות ושמי הלילה המנוקדים באינספור כוכבים לא תמצאו בשום מקום אחר. הוסיפו לזה את הצימרים המצוינים בדרום ותקבלו מתכון ...

  פארק תמנע: יצירת מופת של הטבע
  פארק תמנע: יצירת מופת של הטבע

  על רקע הנופים הקדומים, פארק תמנע לא מפסיק להתחדש. אל הטבע המדברי, הסלעים בשלל צורות והאטרקציות המשפחתיות הנהדרות, נוספו לאחרונה מסלולי אופניים חדשים ומתחם קרוואנים. השקיעות המופלאות והזריחות הכי יפות הן בונוס שאין לו מחיר למי שיישאר ללון ...