תפריט עמוד
הכתבה שהתפרסמה ב"מסע אחר" בנושא מיחזור מי הגשמים כמו חלצה שד מבקבוק ושחררה מועקה ותסכול של רבים נוכח המרזבים השוצפים בימי הגשם. מאות טלפונים והודעות בדואר האלקטרוני שלי חזרו בנוסח זה או אחר על המשפט: "קראנו וירד לנו האסימון". בתי ספר נוספים התעניינו בהפעלת פרויקט מחזור מים כמו זה בבית הספר רמת שרת בירושלים. שלושה בתי ספר ירושלמיים משתחררים השנה מהתלות במקורות בזכות קרן דבורה ובסיוע הקרן החדשה לירושלים. גורמים במחלקת החינוך של עיריית תל אביב שואפים לאמץ את המודל הירושלמי וליישמו בשנים הקרובות בכל בתי הספר שלהם, וגם מועצות אזוריות בגליל מתעניינות בפרויקט.
הנחת העבודה היא שבכל בית ספר במרכז הארץ וצפונה ניתן לאסוף די מי גשמים מהגג על מנת לספק את רוב צריכת המים במשך חמישה מתוך תשעה חודשי לימודים. כך יכולים להיחסך עד עשרות אלפי שקלים לבית הספר ועשרות אלפי מטרים מעוקבים למאגרי המדינה. מעבר לחיסכון במים ובכסף, פרויקט מחזור מים בבתי הספר יוצר הזדמנות לעיצוב תודעתי עמוק בנושאי ניצול/בזבוז משאבים ולהעמיק בשאלות עקרוניות וערכיות של יחסים בין האדם לסביבתו.  
בדיון מסכם בקרב התלמידים ברמת שרת הועלו הנקודות הבאות: ניתן להוזיל משמעותית את עלות הקמת הפרויקט אם מביאים בחשבון את שאלת ניצול המים בשלב תכנון בית הספר; בשנה הבאה יכינו התלמידים תוכנית להקמה נכונה יותר של בית הספר, והמודל שיציעו יהיה נר לרגליהם של מתכנני בתי ספר חדשים; יש להמליץ על ביצוע מיידי של הפרויקט בכל בית ספר (בתוך שנתיים־שלוש הוא עשוי להחזיר את העלות). כמו כן רבים מהתלמידים לקחו על עצמם ליזום בביתם או בבתי ספר שבהם ימשיכו פרויקט דומה בשנים הבאות.

להפריד ולאגור
מיליוני אירופים אוספים וממחזרים מי גשמים בביתם. ראוי לקדם יוזמה זו גם בארץ. בשנתיים האחרונות הופתעתי לגלות שאין אירוע גשם אחד דומה למשנהו, ורק אירועים בודדים במהלך החורף עשויים לספק מי שתייה באיכות טובה. את גשמי הבוץ בעקבות סופות האבק ניתן לפסול באופן אוטומטי כמקור למי שתייה. תכולתם הכימית ומספר החיידקים שהם נושאים פוגעים קשה בטעמם ובאיכותם. רוב סופות הגשם מכילות חלקיקים אלו, אם כי בכמויות קטנות יותר. למרות תכולתם, מספקים לנו גשמי החורף הרגילים מים באיכות טובה לכלל שימושי הבית, כולל שתייה, אך אינם טובים דיים לטווחי אגירה ארוכים.
במערכת ביתית אופטימלית לאיסוף גשם יש להפריד בין מי השתייה שאותם אוגרים ממספר מצומצם של אירועי גשם נקיים ובין יתר המים הנאספים בכמויות גדולות בהרבה לכל השימושים האחרים.  את מכלי השתייה יש למלא בעזרת מסנן לפחות 24 שעות אחרי שקיעת המרחפים במכלי האיסוף. איטום יעיל מאור ומחרקים מאפשר לשתות את המים לאורך זמן ללא הכלרה ומבלי שייפגע טעמם.

האם היית ביעד הזה?

 • 1

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

צמחי המדבר - הצמחים הכי מתוחכמים בארץ

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  כתבות מירושלים

  מסביב לעולם בירושלים: הפנים הפחות מוכרות של ירושלים
  מסביב לעולם בירושלים: הפנים הפחות מוכרות של ירושלים

  היא ענקית, מורכבת, מגוונת ומסובכת, וגם אם הייתם בה עשרות פעמים, ירושלים תמיד מפתיעה. רשמים מטיול בן כמה ימים בירושלים, דרך שכונות חילוניות וחרדיות, בין דוכני שוק ומסעדות שף, בבתים של נשים מקומיות, על חומות העיר העתיקה ובטחנת ...

  טיול בשכונות ירושלמיות
  טיול בשכונות ירושלמיות

  הצעה לטיולים רגליים בשתי שכונות ירושלמיות קסומות, טלביה והמושבה הגרמנית. בשתיהן תגלו שפע של בתים היסטוריים, מוסדות תרבות, בתי קפה נעימים ואווירה מיוחדת. ואחרי שטיילתם ברגל ברחובות העיר, למה שלא תבחרו מקום לינה נעים ומרכזי במחיר מצוין? יש ...

  התגלה היישוב הפרהיסטורי הגדול בישראל
  התגלה היישוב הפרהיסטורי הגדול בישראל

  לא רק פקקים: במהלך ההכנות להקמת כביש כניסה חדש לירושלים נחשף יישוב פרהיסטורי ענק בן 9,000 שנה. זהו היישוב הגדול מסוגו בישראל ואחד הגדולים בעולם