תפריט עמוד

לטרון – סטייה נעימה מהדרך הראשית

לטרון – סטייה נעימה מהדרך הראשית

לטרון ו"מנזר השתקנים" מסמנות עבור אנשים רבים פשוט את הדרך לירושלים. אבל יש לאיזור מה להציע ליום טיול

הפעם נצא להכיר נקודה שעל פניה אנו נוהגים לחלוף לא אחת. חולפים, אבל מבלי שנתעכב. בואו נחרוג ממנהגנו ונעצור לזמן קצר. אם רק נסטה מהכביש הראשי ירושלים –תל-אביב, נכיר משני עברי המחלף אתרים רבי משמעות היסטורית ודתית.

נתחיל את טיולינו ממזרח למחלף לטרון (כביש 3, פניה לעבר מודיעין, מכבים רעות, מבוא חורון). מספר מאות לאחר הפניה נעצור מימין לדרך בסמוך לתחנת אוטובוס ולשער גדול. בעבור תשלום סמלי (3 ש"ח לאדם), נוכל להיכנס אל האתר: שרידים מרשימים של כנסייה ביזאנטית וצלבנית עצומה. מקום זה הנו הזיהוי המוכר ביותר של אמעוס. על-פי הכתוב בברית החדשה, לאחר שישוע הורד מהצלב ונקבר, הוא קם לתחייה ושב והתגלה לראשונה באמעוס. מכאן קדושתו הרבה של המקום למאמינים הנוצרים.

במשך מאות שנים, ובעיקר בתקופות בהן היה בארץ שלטון נוצרי (הביזאנטית והצלבנית), נהגו עולי רגל לסטות מהדרך הראשית דאז לירושלים (מעלה בית- חורון), ולבקר במקום. לציון חשיבות המקום הוקמה כאן הכנסייה. נוכל לראות את שרידי הקירות המאסיביים, את האפסיס (הגומחה העגולה הגדולה הפונה מזרחה, בה ניצב לפנים המזבח), שרידי ריצפת פסיפס ואבן ומשמאל למבנה גם את אגן ההטבלה דמוי הצלב (המתוארך לתקופה מוקדמת מאוד בה התווספו כל העת מאמינים חדשים לנצרות. לכן הוא מתאים בגודלו לגוף אדם מבוגר ולא לרך שאך נולד, כפי שאנחנו מכירים מכנסיות מודרניות). מדרגות העולות משמאל יובילו אותנו אל שירותים מסודרים והלאה אל מוזיאון קטן עם מספר ממצאים מהמקום.

עד למלחמת ששת הימים שכן מעברו האחר של הכביש כפר ערבי גדול שנשא את אותו השם: עמאוויס. שרידיו, הבנויים על חורבות עיר הלניסטית קדומה ממנו, הוסתרו תחת עצים שניטעו במקום. ומה מקור השם אמעוס, עמאוויס? – סבורים שמקור שמו עברי, שיבוש של השם 'חמת', מלשון חם, בדומה לחמת גדר בצפון. ככל הנראה גם כאן, בדומה לאתר הצפוני הנושא שם דומה, היו מעיינות חמים.

נוכל להמשיך בנסיעה קצרה מזרחה, לפנות בפניה הראשונה ימינה (אל פארק קנדה מזרח) ומיד שוב ימינה. נבחין בשילוט צנוע המורה לעבר בית- מרחץ רומי. מסלול הליכה קצר ביותר, הלוך חזור, יוביל אותנו אל בית-מרחץ קטן ושמור להפליא ממסד ועד טפחות! לימים שימש המבנה כקבר שיח' ערבי (שיח' עובייד). המבנה איננו מתוחזק ולכן מומלץ מאוד להסתפק במבט מבחוץ ולא לעבור פנימה דרך אחת מהפרצות הרבות בגדר המקיפה אותו.

עתה נשוב על עקבותינו ונכיר את השטח מהעבר האחר של המחלף. נחלוף מתחת לכביש הראשי ירושלים – תל-אביב אל עבר צומת חטיבה שבע. כקילומטר אחריה נתקל בשילוט חום שמאלה, לעבר מנזר השתקנים. נפנה וניסע עד למגרש חניה שעצי זית פזורים בו. המנזר הוקם בסוף המאה ה- 19 על-ידי נזירי מסדר נזירי מחמיר, המכונה המסדר הטראפיסטי. האדמה נקנתה ממשפחה יהודית מומרת שהחזיקה במקום מלון על אם הדרך לירושלים. כיום אפשרי ביקור בחלקים מסוימים של המנזר בכל יום בין השעות 8:00 – 14:30. אוהבי פרי הגפן מבינינו יוכלו לרכוש יין מתוצרת מקומית.

מהמנזר עצמו ניתן לצאת אל הליכה רגלית קצרה אל ראש הגבעה שמעליו. נוף יפה נשקף משם על הסביבה כולה. ניתן להבין בקלות את היותה של הגבעה נמצאת במיקום אסטרטגי ביותר. שלא במפתיע נמצא כאן שרידי מצודה. אלו שרידי מבצר צלבני שחלש על הדרך לירושלים ושנקרא בצרפתית "טורון דה שבלייה", מבצר הפרשים. לימים השתבש השם בערבית, היה ל"אל-טורון" והפך ללטרון. ויש גם פירוש אחר למקור השם המוזר. על-פי מסורת נוצרית קדומה, בחר ישוע להתגלות דווקא כאן משום שכאן נולד וחי הגנב הטוב שנצלב לצדו. גנב בלטינית הוא "לטרוניס"…

את ביקורינו בלטרון נוכל להשלים בביקור במוזיאון השריון ובפיקניק בפארק קנדה או באחד מיערות הקק"ל באזור קיבוץ נחשון

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 1

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

מערות לוזית

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  כתבות משפלת יהודה ומישור החוף הדרומי

  אשדוד מתחדשת: נחל, מצודה ופארק אקולוגי
  אשדוד מתחדשת: נחל, מצודה ופארק אקולוגי

  איפה תוכלו לשוט בנחל רגוע, להשקיף על הים משרידי מצודה בת אלפי שנים, לצעוד בשבילי צבאים ולקנח בארוחת דגים טובה? אם לא ניחשתם, סימן שהגיע הזמן לקפוץ לביקור באשדוד

  מטה יהודה: לטייל, לאכול, לשוחח
  מטה יהודה: לטייל, לאכול, לשוחח

  פסטיבל האוכל הכפרי של מטה יהודה חוגג 20 שנה, והפעם, בעקבות הקורונה, במתכונת מעט שונה. במהלך שלושה שבועות בחודש אוגוסט, לפנות ערב, כשהחום הגדול מתפוגג, אפשר יהיה ליהנות מאוכל מצוין ומפגשים עם בשלניות ובשלנים ובעיקר לחגוג את המגוון ...

  הטעמים של אשדוד
  הטעמים של אשדוד

  כעיר השוכנת על חוף הים התיכון, עם תושבים שהגיעו מכל קצות תבל, אשדוד מציעה מגוון קולינרי כמעט אינסופי. פסטיבל "עמים וטעמים", שמתקיים בסוף חודש מאי, מאפשר לטעום מנות מקומיות ממטבחים שונים ומגוונים - גיאורגי, בוכרי, מרוקאי ואפילו סיני, ...