תפריט עמוד

טיפוס צוקים בגליל

החיבור לטבע מזווית לא שגרתית וריבוי מסלולי טיפוס קלים ומהנים תורמים לפופולריות של ענף הטיפוס, שהולך ומתפתח בשנים האחרונות בישראל. אלון הוד, מדריך טיפוס צוקים, מסביר מהו סוד הקסם

גיא מעלה את רגל שמאל לבליטה קטנה בסלע ואוחז בידו השמאלית בחור קטן שאפילו נמלים לא היו מוצאות בו עניין. הוא ממשיך לנוע בצעדים שנראים כריקוד מרוכז. יד ימין מתרוממת למדף סלע דקיק המאפשר אחיזה של כריות שתי אצבעות בלבד, וברך שמאל יוצרת עיוות מוזר המאפשר לגיא להפיק ממנה כוח רב עם יישורה. גופו דרוך ומפוקס כאילו הוא מנגן מנגינה חדשה. כל צליל מופק ביד אמן, לעתים הוא רך וחסכוני, לעתים אנרגטי, לעתים רועש ומצמרר כשהוא קרוב לגבולות היכולת. הוא מחבר את חבל האבטחה לראנר השלישי ושולח את ידו לחור שמתאים רק לאצבע אחת. גיא מפעיל עליו כוח רב, מנסה להתרומם ו… קנאק, הסלע נשבר סביב אצבעותיו, והוא עף ונופל שני מטרים עד שחבל האבטחה עוצר אותו. לפחות נשאר הנוף המרשים של צפון הארץ. גבוה במצוק החשיפה האדירה לטבע מעניקה תחושת רוממות. אנו נמצאים ממזרח לקו עכו־נהריה, בפינת חמד מדהימה ולא מוכרת: מצוק נחל גִיתָה. זהו אחד המצוקים הטובים ביותר לטיפוס בישראל. רובו בגובה של כשלושים מטר, יש בו מגוון מסלולי טיפוס בכמה דרגות של קושי ושיפוע, והם נחים בטבעיות בסלע גיר יציב בעל תצורות מרהיבות.  עופר בלוטריך, מבכירי המטפסים בארץ, היה הראשון שניסה לטפס את המסלול הזה, ובהתחלה ניטעה בו ההרגשה שזו מפלצת שלא תטופס. בניסיונות הבאים כבר נמצאו פתרונות לקשיי המסלול עד שהוא נעשה אפשרי, ועל כן קרא לו בלוטריך "ד"ר ג'קיל ומיסטר הייד". ד"ר ג'קיל נחשב אחד הקשים בארץ (דירוג קושי של +8a): הוא שלילי, ומלבד כמה כתמים שחורים שהשאירו מדורות רועי הצאן, הוא גם נראה חלק. גיא שפיר בן ה־23 היה אלוף ישראל בטיפוס במשך חמש שנים רצופות, השתתף באליפות עולם אחת, ועכשיו הוא חוזר מפציעה באצבעות ומתאמן לקראת השנייה. אם יצליח לטפס את ד"ר ג'קיל, הוא יהיה המטפס הישראלי השלישי שעושה זאת.

מטפסים חופשי
מקור הטיפוס הספורטיבי הוא בטיפוס הרים. מי שביקש לטפס על הר תלול היה מתאמן לפני כן על צוקים נמוכים קרובים לביתו, ועם הזמן הפך האימון למטרה כשלעצמה וכונה טיפוס צוקים. ממנו התפתח לאט לאט ענף חדש שדורש פחות ידע מקצועי בציוד, וכך ממקד את החוויה במאמצי הטיפוס. זהו טיפוס הצוקים הספורטיבי שסוחף היום מיליוני אנשים ברחבי העולם.
בישראל יש כיום כ־4,000 מטפסים, וזהו אחד הענפים המתפתחים ביותר, הן בגרסתו האקסטרימית והן בגרסתו העממית. החיבור לטבע מזווית לא שגרתית, טיול אנכי שבו הגוף מחזיק את עצמו ולא תלוי כמו בסנפלינג, וגם הריבוי המהיר של מסלולי טיפוס קלים, כל אלה הופכים את הענף עממי יותר.

לנשים יש יתרונות בענף הטיפוס: משקל גופן נמוך מזה של גברים, וגמישותן מאפשרת תנועות רגליים שגברים שריריים יכולים רק לחלום עליהן

מלבד צוקי גיתה יש בארץ עוד כמה וכמה מצוקים עם מסלולי טיפוס טובים, בהם מצוק רמים שליד קריית שמונה, שכולל בין היתר את מצוק הסנפלינג שמעל העיר ואת המצוק הנעלם החבוי ביער. מצוק פופולרי אחר ממוקם מתחת ליישוב שילת שליד מודיעין, מעל לנחל מודיעין, ולולא היה הנחל כה מזוהם – הוא היה אחד המקומות היפים בקרבת תל אביב (ראו צוקי טיפוס נוספים במדריך המהיר). כמה מהמצוקים מצוידים כמו קירות הטיפוס ומאפשרים טיפוס חופשי בסביבה בטוחה למדי. בכל הנוגע לשמירה על הטבע, קוד המטפסים ברור מאוד ולעתים מחמיר מזה של רשות הטבע והגנים. אם למשל עולה חשד לקינון במסלול טיפוס, תעבור הודעה בין המטפסים, והם לא יעלו עליו. את הצעדים הראשונים בתחום אפשר לעשות על קירות טיפוס המדמים מצוקי סלע (רשימה של קירות טיפוס מובילים ראו במדריך המהיר). קירות אלה, שעליהם נערכות גם כל התחרויות בארץ, יוצרים סביבה בטוחה שבה אפשר ללמוד את הבסיס וגם להכיר שותפים לדרך. מי שרוצה לעשות את צעדיו הראשונים בצוקים טבעיים יוכל לעשות זאת במסגרת קורס טיפוס או בליווי מטפסים מיומנים. לא חייבים להכיר מישהו מהענף; האווירה הידידותית האופיינית למטפסים מאפשרת להכיר מהר מאוד שותפים לעניין.
רוב המטפסים עוסקים בענף להנאתם, ולכן אינם מותחים את גבולות היכולת שלהם ואינם נחשפים לפציעות מאמץ. מטפסים בתחרויות, לעומת זאת, עלולים לא פעם להיפצע, בייחוד באצבעותיהם, ולכן חשוב לחזק אותן בהדרגה ובאופן מבוקר. לנשים יש יתרונות בענף הזה: משקל גופן נמוך בדרך כלל מזה של גברים, וגמישותן מאפשרת תנועות רגליים שגברים שריריים יכולים רק לחלום עליהן.

מקום בפסגה
הניסיון הראשון של גיא על ד"ר ג'קיל היה On Sight: בשלב הראשון, כמו שנהוג בתחרויות, המטפס בוחן את המסלול מן הקרקע במשך זמן קצר בלבד ומתחיל לטפס בלי שיקבל עליו מידע מוקדם נוסף. שלב זה מעמת את המטפס עם סדרת קשיים לא צפויים. דמיון וניסיון יעזרו כאן מאוד, אך בדיוק כמו במצבי לחץ בחיים, צריך להישאר רגועים ולהיות יצירתיים ופתוחים לאלתורים.
הניסיון השני, כשהמטפס כבר מכיר את חלקו הראשון של המסלול, נקרא Red Point. גיא מתכנן פתרון אחר במקום החור הקטן שהתרסק ויוצא לדרך. הטיפוס זורם יפה, והוא מגיע לאזור שנפל בו בפעם הקודמת. גיא יודע שהסחות מיותרות יכולות לפגוע בהצלחתו, ולכן הוא מתרכז בתנועה ומתאים אליה את נשימותיו. בחלק האחרון של המצוק גבו של גיא פונה לקרקע, אך האחיזות ג'אגיות יחסית. הוא מנער את ידיו וטובל אותן בשק המגנזיום סופח הזיעה המחובר מאחוריו. עוד כמה תנועות עדינות מביאות את גיא אל הצעד האגרסיבי האחרון ולחיבור החבל הסופי. ידיו מונפות לאוויר, על פניו נמתח חיוך גדול של אושר, והוא כבר חושב על האתגר הבא.

האם היית ביעד הזה?

 • 1

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 1

  לא מעוניין

צמחי המדבר - הצמחים הכי מתוחכמים בארץ

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *