תפריט עמוד

פריחת התורמוסים בתל שוכה – טיול

מסלול משפחתי בתל שוכה, לא רחוק מצומת האלה. נטייל בעקבותיו של דוד המלך ונתענג על הפריחה הסגולה של התורמוסים

• עונה מומלצת: חורף או אביב; התורמוסים פורחים בדרך כלל בחודש מרץ

• התאמת המסלול: לכל המשפחה

• קושי המסלול: קל

• אורך המסלול: כארבעה קילומטרים

• משך המסלול: כשלוש שעות

• מפה: מפת סימון שבילים מס' 9, "מבואות ירושלים"

• הגעה מהמרכז: נסיעה בכביש ירושלים- תל-אביב (מס' 1) עד מחלף שער הגיא. פניה דרומה לכיוון בית-שמש בכביש 38. כעשרה קילומטרים דרומה מבית-שמש מגיעים לצומת האלה ובה פונים שמאלה (מזרחה) בכביש 375. כשני קילומטרים לאחר הפניה, באמצע עיקול מתון של הכביש שמאלה, תהיה פניה של דרך עפר ימינה. הדרך מסומנת בסימון שבילים שחור. ניתן התקדם עם הרכב או לחנות וליהנות מהליכה ברגל.

• מסלול מעגלי, אין צורך בהקפצת רכבים. 

• הערה: בהגעה מהכיוון ההפוך אין פנייה לתל שוכה מפאת קו הפרדה רציף על הכביש. יש להמשיך בנסיעה עד צומת האלה ולהסתובב שם. הדבר נכון גם ביציאה מהתל לכיוון המרכז – פונים ימינה, נוסעים עד הפנייה ימינה (דרומה) בצומת עדולם (אל מושב אדרת) ומסתובבים שם.


פריחה בעמק האלה | צילום: אוסי גלבוע

מהנקודה בה חנינו נמשיך בדרך הרכב עד שנגיע להתפצלות שבילים. הדרך בה באנו מתעקלת שמאלה בעוד דרך אחרת, שבה נמשך השביל המסומן שחור, מעפילה ימינה במעלהו של גיא. כדאי להאריך את הדרך ולהמשיך דווקא בה. בראש הגיא נגיע לצומת שבילים נוספת. נמשיך בעקביות בעקבות הסימון השחור הפונה שמאלה ונעפיל עמו אל מרומי גבעה. משיא הגובה נשקף נוף יפה על גבעות השפלה הפנימית המקיפות אותנו מסביב ועל עמק האלה.


סגול עמוק: תקריב של פרח התורמוס | צילום: יותם יעקבסון

בירידה מהגבעה מזרחה נגלוש אל עבר אוכף נוסף שבו מתעקלת דרך הרכב ימינה (דרומה) ושביל צר להולכי רגל, שסימונו כחול, ממשיך מזרחה. נמשיך בו, נקיף שלוחה נוספת ונעפיל אל עבר תל שוכה עצמו.

ננסה לדמיין את דוד הצעיר עושה לכאן את דרכו בגפו. לפי המסופר בשמואל א' פרק י"ז נקבצו פלישתים להילחם בישראל ולכן נאסף כנגדם צבא יהודה. הפלישתים התרכזו בתל עזקה ולכן הצבא התמקם בתל שוכה, התל שנצפה באופן חלקי מערבית לנו, מכוסה בחלקו על ידי נטיעות אורנים של הקק"ל. בין החיילים העבריים היו שלושת בניו הגדולים של ישי מבית לחם. ישי המודאג החליט לשלוח חבילה לבנים שבצבא. הוא ארז איפת קליא, עשרה לחם וחריצי גבינה ושלח את דוד בנו הצעיר שנשא מפיו גם דרישת שלום. המשך הסיפור מוכר לכולנו – דוד הגיע לכאן כשגוליית, הפלישתי הענק, יצא מול צבאו של שאול והזמין גיבור חיל להילחם נגדו. הכל יראו מפניו, והנה דוד הצעיר אזר אומץ ונידב את עצמו. כשניסו להלבישו שריון ולצייד אותו בחרב גדולה, לא יכול היה למוש ממקומו מחמת המשקל. לפיכך יצא דוד אל הקרב חמוש בכלי שהיה מורגל להשתמש בו – הקלע. בערוץ נחל האלה, הזורם למרגלותינו ברר לעצמו חמישה חלוקי נחל ויצא לקרב. המשך הסיפור כמילות השיר של כוורת – "פגע לו בול במצח", ממש כשם שקלענו אנחנו בול והגענו לכאן במועד פריחת התורמוסים.


פריחת התורמוסים מכסה את הגבעות של עמק האלה | צילום: יותם יעקבסון

בתל שוכה התקיימה עיר משך תקופה ממושכת. במאה השלישית לספירה היה כאן מרכז תיאולוגי חשוב שאחת מדמויותיו המפורסמות היא אנטיגנוס, הידוע בכינויו 'איש שוכה', הוגה דעות חשוב מתקופת התלמוד. כיום, מועטים שרידי העיר הנראים על פני השטח, אך עקב היותה של הקרקע במקום עשירה בריבודים של חומר אורגני, שריד להתיישבות הקדומה, היא עשירה בחנקן. מסיבה זו צומחים כאן מדי שנה אלפי התורמוסים, הידועים כחובבים את החנקן במיוחד. התורמוס, בן למשפחת הפרפרניים, הוא צמח חד שנתי המתהדר בעלים רכים דמויי כף יד ושרביטי פריחה צפופים, אבל אין צורך לתאר זאת כשתורמוסים רבים מקיפים אותנו מכל עבר.

עוד טיולים באזור השפלה 


לחצו להגדלה

 

האם היית ביעד הזה?

 • 5

  כן הייתי

 • 6

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

אליפות ישראל באופני כביש

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  כתבות משפלת יהודה ומישור החוף הדרומי

  טיול קולינרי במטה יהודה: לאכול, לטייל, לאהוב
  טיול קולינרי במטה יהודה: לאכול, לטייל, לאהוב

  פסטיבל האוכל הכפרי שיתקיים זו השנה ה-21 במטה יהודה הוא הזדמנות מצוינת להיחשף לחבל הארץ המקסים שבקרבת ירושלים, העשיר בכרמים ויקבים, מבשלות בירה, מחלבות, מאפיות והמון בשלנים שפותחים את ביתם ולבם בפני המבקרים

  בזיליקה מפוארת מלפני 2,000 שנה נחשפה בתל אשקלון
  בזיליקה מפוארת מלפני 2,000 שנה נחשפה בתל אשקלון

  מתחם מבנה הבזיליקה מהתקופה הרומית, שהינו הגדול ביותר בארץ, נחשף בחפירה ארכיאולוגית של רשות העתיקות כחלק מפרויקט פיתוח נרחב בגן הלאומי בהובלת רשות הטבע והגנים, עיריית אשקלון וקרן "ליאון לוי". לאחר השלמת עבודות השימור והשחזור, המתחם יוכשר למבקרים. עבודות ...

  מבוא לנדודים 28: גבינות ומחילות בשפלה הדרומית
  מבוא לנדודים 28: גבינות ומחילות בשפלה הדרומית

  רונן רז נודד לדרום השפלה: מקיצור תולדות גבינות העיזים בישראל שאפשר ללמוד בחוות אלה של צדק, דרך זחילות במערות מסתור, ועד לקינוח בהתרעננות בבאר עתיקה עם שם טוב