תפריט עמוד

נחל משושים הוא הנחל הארוך ביותר בגולן: הוא מתחיל ליד קיבוץ עין זיוון בצפון הגולן ונשפך כעבור 35 ק"מ אל הבטיחה (בקעת בית ציידא) שבצפון-מזרח הכנרת, מקום שבו נובעים מעיינות רבים. עמודי בזלת משושים בקירות הערוץ הם שהעניקו לו את שמו. יש כמה מסלולי טיול באזור, המסלול המוצע כאן עובר בקטע הקניוני ויורד אל בריכת המשושים. זהו מסלול קצר יחסית, שאורכו כשני קילומטרים והוא מתאים למשפחות. אפשר להוסיף לו כמה סטיות קצרות שמעשירות את חווית הטיול. כיוון שאין מים לאורך הדרך, חשוב להצטייד בכמות מים מספיקה לכל מטיילים.

עוד טיולים בגולן

אורך המסלול: 2 ק"מ

משך הטיול: כשעתיים

למי מתאים? למשפחות עם ילדים שאוהבים ללכת

נקודת התחלה וסיום: חניון שמורת נחל משושים

מפה: מפת סימון שבילים מס' 1 – החרמון הגולן ואצבע הגליל

איך מגיעים? נוסעים בכביש 888 ואחרי הפנייה לחד נס ופונים מזרחה לדרך מסומנת בשחור, שתחילתה סלולה, ובהמשך היא דרך עפר עבירה לכל כלי רכב. ממשיכים בנסיעה עד הכניסה לשמורת נחל משושים, כאן משאירים את הרכב.

שימו לב: המסלול המתואר כאן נמצא בשטחה של שמורת נחל משושים, שהכניסה אליה כרוכה בתשלום. השמורה פתוחה בין השעות 17:00-8:00 בקיץ ו-16:00-8:00 בחורף. הכניסה מותרת עד שעתיים לפני הסגירה.

בכניסה לשמורת נחל משושים יש תחנת מידע, ומומלץ לעצור בה ולהצטייד בחומרי עזר. מתחנת המידע אפשר ללכת ישירות אל עבר בריכת המשושים: יורדים בשביל מסומן שחור, שחוצה דרך ג'יפים ומתחבר לשביל מסומן אדום. השביל האדום ממשיך לרדת במדרגות אל בריכת המשושים, מצדו השני של הנחל. חוזרים באותה הדרך, וכצפוי, העלייה קשה מהירידה, אבל אפשר לעשות הפסקות למנוחה על ספסלי העץ לאורך הדרך.

אבל מומלץ להתאפק ולא למהר לרדת ישר אל הבריכה, אלא להתחיל בסטייה קלה מהמסלול כדי לצעוד בשביל חדש יחסית שהוכשר בשמורה – שביל הדולמן. השביל, שאורכו כ-700 מטר (כעשרים דקות הליכה), מוביל במסלול מעגלי מתחנת המידע אל עבר דולמן, מצבת אבנים קדומה מתקופת הברונזה, ומשם הוא ממשיך לתצפית נוף מרהיבה על הנחל ועל הדרך שבה נלך עוד מעט. מעניין לציין, כי זוהי אחת התצפיות הבודדות בגולן שפונות לכיוון מזרח. בסופו, שביל הדולמן מחזיר אותנו לנקודת ההתחלה, ומכאן ממשיכים אל בריכת המשושים כמתואר למעלה.

מי שרוצה לגוון ולהאריך את הדרך אל הבריכה יכול, בהתפצלות שבילים, לעזוב את השביל האדום לטובת "שביל הנחל" המסומן בכחול. השביל הכחול עובר לאורך גדת הנחל וחוצה את הנחל לעברו השני. החצייה מתבצעת על אבנים (היזהרו לא להחליק) ובעזרת יתדות הנעוצים בסלע. השביל הכחול מתחבר אל השביל האדום מעברו השני של הנחל, ומשם ממשיכים כמתואר למעלה אל עבר בריכת המשושים.

נחל משושים נשפך במפל לתוך בריכה גדולה ועמוקה, הלא היא בריכת המשושים. קירות הבריכה בנויים מעמודי בזלת מצולעים – חלקם משושים, אחרים מחומשים ומרובעים. קשה להישאר אדישים למראה היצירה המפוסלת הנפלאה הזאת של הטבע. בנוסף ליופי הבזלתי, הבריכה, שנמצאת בתוך יער יהודיה, מוקפת בצמחייה נהדרת, ובחורף יש כאן פריחה יפה במיוחד. לפני שאתם מזנקים אל המים, חשוב לדעת: אסור בשום אופן לקפוץ אל הבריכה, שבמימיה הכהים חבויים סלעים מסוכנים. מי הבריכה עמוקים מאוד ואינם מתאימים לילדים צעירים ולמי שאינו יודע לשחות.

אחרי הרחצה המהנה חוזרים לאט ובמתינות בשביל המתפתל בעלייה אל הכניסה לשמורה ואל הרכב שהשארנו בחניון.

מפת אזור בריכת המשושים

מפת אזור בריכת המשושים, באדיבות עמוד ענן והמרכז למיפוי

מפת אזור בריכת המשושים, באדיבות עמוד ענן והמרכז למיפוי

עוד מסלול באזור:

טיול בנחל זוויתן התחתון
טיול מעגלי בחלקו התחתון של נחל זוויתן, עם תצפיות נוף יפות, סלעי בזלת, צמחיית נחלים, בריכות מים עמוקות ומעין רסיסים מקסים. מתאים למשפחות מיטיבות לכת

תמונות: בריכת המשושים | שאטרסטוק

 

מדוע איזור השרון מוצף כל שנה בחורף?

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מגולן וחרמון

ע'ג'ר: הכפר שמעבר לגדר
ע'ג'ר: הכפר שמעבר לגדר

טיול לכפר עג'ר: הכפר היחידי בישראל המאכלס תושבים עלאווים, אנשים חמים ומיוחדים, שנקלעו שלא מרצונם להיות בתווך, בגומחה טריטוריאלית זעירה. זוהי תוצאה של פשרה ואילוצים שנתקבעו עם הזמן, במשחק של הגדולים: ישראל, סוריה, לבנון, האו"ם ומעצמות העל. ובאופן ...

שביל אורי אילן – בעקבות פרשיות מודיעין נעלמות בגולן
שביל אורי אילן – בעקבות פרשיות מודיעין נעלמות בגולן

טיול בצפון רמת הגולן העובר בנקודות על שביל אורי אילן, שיצא כחייל עם ארבעת חבריו בשנות ה-50 למשימה מודיעינית קשה מעבר לגבול עם סוריה. המשימה השתבשה והחוליה נלקחה בשבי. בפתקים על גופתו שהוחזרה לארץ בהמשך נמצאה הכתובת: "לא ...

פורשים כנף: ביקור במושב כנף בגולן
פורשים כנף: ביקור במושב כנף בגולן

במושב כנף שבדרום רמת הגולן יש ריכוז מדהים של אנשים יוצרים ויצירתיים, שעוסקים במגוון מסחרר של תחומים. יצאנו למסע של קולינריה, אמנות, טבע, אתרים היסטוריים ותצפיות מרהיבות על הגולן, הכנרת והרי הגליל. ויש גם המלצה לעצירה מיוחדת בדרך ...