תפריט עמוד

טיול לאיסלנד – עוצמת הטבע

הדבר המייחד טיול באיסלנד הוא החשיפה לעוצמות של איתני הטבע: הרי געש פעילים, אינספור מפלים, דיונות טוף אדומות, שחורות וזהובות, אגמים תכולים בלועות של הרי געש, כיפות קרח אדירות

לפעמים, בשיא הקיץ, אנו משועים לאיזה משב צפוני צונן ורחוק. טיול לאיסלנד בשלהי הקיץ יכול לספק תשובה הולמת לרוצים לשרוד את הקיץ הארץ ישראלי הקשוח עם אתנחתא קלה. איסלנד היא מקום מופלא ומיוחד במינו. אי גדול בלב האוקיינוס האטלנטי הצפוני הטומן בחובו תופעות טבע מעוררות התפעלות ונופים פראיים. זהו גן עדן לחובבי טבע עם תרבות אנושית יוצאת דופן. באשר לשם שיצא לאיסלנד, כיעד יקר מאוד למטיילים, זה כבר אינו נכון כיום. לאחר המשבר הכלכלי שפקד את האי ב-2009-2008, מחירם של שירותי התיירות ירד לרמה סבירה ועכשיו כל אחד – ממשפחות ועד לתרמילאים יכול ליהנות מנפלאות האי. 

בין אירופה לאמריקה
איסלנד ממוקמת בין האוקיינוס האטלנטי לאוקיינוס הארקטי, כשעתים טיסה מרוב בירות מערב אירופה וכחמש שעות טיסה מבוסטון, ארצות הברית. היא יושבת על הרכס המרכז אוקיאני, שרשרת הרי געש אשר רובם נמצאים ופעילים מתחת למים, במעמקי האוקיינוס האטלנטי. רכס זה מהווה את קו המגע הטקטוני בין לוח היבשת של צפון אמריקה עם לוח היבשת של אירופה (לוח "ארואסיה") – היבשות נמצאות במגמת התרחקות מתמדת זו מזו. על פי הגיאולוגים, חצי איסלנד שייכת לאמריקה והחצי השני לאירופה…

נהר הקרחונים הצפוני (Jokulsa a' Fjollum), המנקז את כיפת הקרח הגדולה וטנה-יוקול לאוקיינוס הארקטי

איסלנד נוצרה לפני כ-18 מיליון שנים (צעירה מאוד במונחים גאולוגיים) ועלתה מעל לפני האוקיינוס. היא נהנית מזרם הגולף החמים, הממזג את החופים וממתן את החורף הארקטי, אך גם מפעילות וולקנית קבועה. פעילות זו מנוצלת על ידי תושבי האי ליצירת חשמל מאנרגית קיטור טבעית, המשמשת לחימום הבתים בחורף ועבור התחביב הלאומי – טבילה באינספור מעיינות חמים וג'קוזים טבעיים שברחבי האי. המפורסמת מכולם היא הלגונה הכחולה (Blue Lagoon), בריכת ענק פתוחה שאת מימייה מחמם קידוח קיטור טבעי המספק אנרגיה טבעית וירוקה לעיר הבירה רייקיאוויק.

זרם הגולף החמים, המאפשר קיום חיים וחקלאות לאורך החופים ומעשיר את מאוד הדגה, משך לאי בסוף האלף הראשון לספירה משפחות מהגרים של יורדי ים ויקינגים מסקנדינביה. אלו יסדו באי מושבות מסחר ודייג, חוות חקלאיות ותרבות ייחודית המתבססת על שפה, ספרות ודמוקרטיה פרלמנטרית מהעתיקות שידעה אירופה. כיום חיים באי כ- 310,000 איסלנדים, מהם 60% גרים בבירה רייקיאוויק.


גייזר מתפרץ. טיול באיסלנד מפגיש עם תופעות טבע מגוונות ומרתקות 

לגעת באיתני הטבע
הדבר המייחד טיול באיסלנד הוא החשיפה לעוצמות איתני הטבע. 12% משטחי האי מכוסים כיפות קרח עתיקות ורחבות ממדים. כיפות אלו מכסות הרי געש פעילים, הפולטים חום ומעת לעת גם לבה רותחת, ובכך מחממים ומפשירים נקודות בכיפת הקרח. תופעה זו של המסת קרחונים מהירה על ידי לבה רותחת יוצרת זרימת נהרות רבת עוצמה. הנהרות מפלסים דרכם לים דרך שכבות סלע מגמתי קשה וצעיר, כאשר המפגש בין עצמות הזרימה האדירות והמסלע הקשה יוצר נוף פראי של אינספור מפלי מים, כמה מהם נחשבים העוצמתיים באירופה.

מפלים בעוצמות ובגבהים שונים פזורים בכל רחבי האי, אך אחת מגולות הכותרת של ביקור באיסלנד היא הליכה רגלית לאורך מפלי דטיפוס (Dettifoss). זוהי סדרת מפלים גבוהים ועוצמתיים על נהר הקרחונים הצפוני (Jokulsa a' Fjollum), נהר המנקז את כיפת הקרח הגדולה וטנה-יוקול לאוקיינוס הארקטי. שביל הליכה מוכה רסס מים לבנים מזגזג בין המפלים המכונים בפי האיסלנדים "מפלי הניאגרה של אירופה". באופן מפתיע, לעומת ספיקות המים האדירות הבוקעות מכיפות הקרח, חלקים ניכרים מאיסלנד הם מדבר. אזור ההיילנד שבמרכז האי נחשב בחלקו הצפוני-מזרחי למדבר ארקטי צחיח, עם תופעות וולקניות וגיאולוגיות ייחודיות ומרשימות.


מפלי דטיפוס. אחת מגולות הכותרת בטיול באיסלנד היא הליכה לאורך המפלים העוצמתיים

לאחר נהיגת שטח בלב אחד המדבריות הצפוניים בעולם, בדרך עפר מאתגרת, בנופים אשר נדמה כאילו נלקחו מכוכב מאדים, בין דיונות טוף אדומות, זהובות ושחורות, חציית נהרות קרחונים שוצפים ומעבר בין פרצי לבה קרושה, הגענו למכתש הר הגעש הגבוה אסקיה (Askja). זהו מכתש וולקני ענק, שבלועו חבוי אגם Oskjuvatn הצלול, שקוטרו חמישה קילומטרים. הליכה של שני קילומטרים המובילה לאגם המכתש הנידח נדמת כמו הליכה על המאדים. ואכן, נאס"א, סוכנות החלל האמריקאית, ערכה באזור סימולציה לנחיתה על המאדים בגלל תנאי שטח דומים. במהלך ההליכה ניתן לרדת לשחייה באגם התכלת ויטי, שהוא אחד מלועות המשנה של הר הגעש, בו המים מבעבעים בטמפרטורה של כ- 25 מעלות.


הליכה אל האגמים במכתשי הר הגעש אסקיה עוברת דרך נופים שכמו נלקחו מכוכב מאדים

טיולי שטח באיסלנד
איסלנד היא יעד מובהק לאוהבי טבע. חלק נכבד מהאטרקציות, כגון הגייזר המפורסם, מפלי גולפוס, כיפת הקרח וטנהיוקול עם לגונת הקרחונים יוקולסרון ואתרי קינון תוכוני הים (Puffins) על צוקי דרהוליי, נגישות לרכבים פרטיים ונמצאות בקרבת כביש מס' 1, כביש הטבעת הראשי המקיף את האי. כך גם רוב נקודות הלינה, הפזורות בין כפרי הדייגים שבפיורדים, בעיירות מישור החוף ובחוות הבודדים. אבל כדי להעצים את החוויה איסלנדית ולהגיע לאתרי הטבע היפים ביותר, כדאי מאוד לטייל ברכבי שטח – בין אם בג'יפים בנהיגה עצמית או באוטובוס. בשונה מכל מקום אחר במערב אירופה, באיסלנד דרכים מרכזיות וארוכות אינן סלולות, בייחוד באזור ההיילנד, שם נדרשים הנהגים להתמודד כעניין שבשגרה עם חצית נהרות, חציית "חמאדות" – מישורים של חצץ בזלתי ודיונות רכות של טוף ועפר ולקני מסוגים וצבעים שונים – ואף בנהיגה על קרחונים. נהיגה בהיילנד היא בהחלט חווית נהיגה מאתגרת, המזכירה במשהו נהיגת שטח ביום שיטפונות בהר הנגב. דרכים אלו מובילות לכמה משכיות החמדה באי, בהן מכתש אסקיה והאגמים שבתוכו – בעיני, האתר היפה באי – ולשמורת הטבע היפה fjallabak, שפירוש שמה באיסלנדית הוא "שמורת גב ההר", ובה עוברות כמה מדרכי ההרים היפות של איסלנד, בין אגמים, שדות גיאותרמיים מעשנים, דיונות טוף ויערות זרחניים של חזזיות. כמה מדרכים אלה מובילות לבקתת ההרים לנדמנהלאוגר ולנהר החם (40 מעלות צלסיוס!) הזורם לצידה.

באיסלנד יש עופות מים רבים, אך המזוהים עם האי במיוחד הם תוכוני הים הנראים כאן על מצוק מעל האוקיינוס  

בעזרת רכבי 4X4 ניתן להגיע לנקודות המוצא של כמה ממסלולי ההליכה הטובים ביותר באי, כגון הטרק בין לנדמנהלאוגר לעמק תורסמוק (Landmannalaugar – Porsmork Trek). לפני שנכנסים לשטח רצוי לרכוש אספקה לדרך בסופרים הגדולים באחת מעירות החוף ולהצטייד במפות טופוגרפיות מפורטות של מסלול הנהיגה וההליכה. חשוב לברר מידע עדכני על יכולת חציית הנהרות שלאורך הציר ולהיכנס לשטח עם טנק דלק מלא. באזורי ההיילנד יש רשת של בקתות הרים המאפשרת שרותי לינה בסיסיים לטיולי יום בסגנון כוכב, חניוני לילה לג'יפאים ושירותי קמפינג ובסיס לטרקים הנודדים מבקתה לבקתה.

שמורת הטבע fjallabak, שהטיול בה עובר דרך אגמים, שדות גיאותרמיים מעשנים, דיונות טוף ויערות זרחניים של חזזיות

עונת טיולי הקיץ באיסלנד מתחילה באמצע יוני ומסתיימת לקראת סוף ספטמבר, בדומה לאזורים אלפיניים אחרים בעולם. מגוון פעילויות הקיץ האפשריות באיסלנד עשיר מאוד, עם ניסיון תפעולי של שנים. מעבר לאינספור מסלולי ההליכה, ומסלולי 4X4, רצוי מאוד לשלב גם כמה שעות של רפטינג סוער באחד מנהרות הקרח – מסלולי הרפטינג המפורסמים והמומלצים נמצאים בצפון האי ובדרומו, חלקם כשעה נסיעה מרייקיאוויק. עוד חוויה ייחודית לאיסלנד היא רכיבת קיץ באופנועי שלג על ראש כיפות הקרח. לאוהבי טיפוס והליכות אתגר מומלץ להצטרף לסיור מאורגן בהדרכת מדריך מקצועי, המספק גרזן וסנדלי קרח, ולצאת לטיול של כמה שעות בין סדקי הקרחונים. כמו כן קיימים מסלולי הליכה מרהיבים ומסומנים בכל רחבי האי, המתאימים לכל דרגות הקושי. עוד פעילויות מומלצות מאוד הן שייט לצפייה בלווייתנים ושייט בעקבות תוכוני הים ועופות מים אחרים, טיולי רכיבה על גבי סוסים איסלנדיים חסונים ורכיבת אופני הרים בתנאי שטח אידיאליים.

קרחונים בלגונת Jokulsarlon

סרטון המראה את ייחוד נפלאות איסלנד (באדיבות איילה גאוגרפית):

אשחר יופה – מדריך טיולים בחברת איילה גאוגרפית

עוד על טיול לאיסלנד

 

הרצאת וידאו: איסלנד - קרח ותמרות עשן

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.