תפריט עמוד

טיול בצפון הנגב

יום של חוויות מפתיעות בצפון הנגב: מצפור נביה מרעי, מוזיאון המים והבטחון בקיבוץ ניר-עם, קקטוסים בקיבוץ סעד ומטוסי קרב בנתיבות

שני מגדלים ניצבים מטרים ספורים זה מזה, מול רצועת עזה. האחד הוקם עבור התיירים שבאו לבקר במצפור נביה מרעי. הוא עשוי אלומיניום וכל העומד בו חשוף לחלוטין. כמה מטרים מדרום לו ניצב מגדל צבאי שכולו בטון מזוין, עם ביצורים של בטון שמקיפים אותו והחלון היחיד שבראשו צר להפליא. תייר המוזרות מתמוגג: איפה ההיגיון? איך ייתכן שחושפים אותי, את מכנסי הקצרים ואת המצלמה שלי בצריח בעוד האחרים שעומדים כאן חובשים קסדות וחמושים עד לשיניים? וחוץ מזה, איך אני אמור לקרוא את מפת האזור? היא אמנם מודפסת על שישה-עשר ריבועי בטון למרגלות מגדל התצפית, אבל אלה מופרדים זה מזה בשובבות ולא יוצרים רצף מובן. 

מקום יפה ומעניין הוא מצפור נביה מרעי, למרות היותו אחד המצפורים הנמוכים בארץ (130 מטר מעל פני הים). הוא מקדם באופן מושלם את פניהם של המבקרים באזור קו התפר הדרומי. ברוכים הבאים לחבל ארץ מתוח שסודותיו רבים. לנו המבקרים נותר לראות רק הבלחים מן המציאות הביטחונית באזור.
קחו לדוגמה את "מוזיאון המים והביטחון" שבקיבוץ ניר-עם. המוזיאון הוקם בתוך מאגר מים סגור מבטון ושורר בו ריח עז של טחב. המבקרים אמורים ללמוד את סיפורה של ראשית ההתיישבות היהודית בשער הנגב, שהחלה בסוף שנות הארבעים בעקבות גילוי מים באדמתו, אבל למעשה הם חשים כמי שביקרו במרכז הבקרה של תוכנית החלל האמריקאית ביוסטון. לאורך קירות הבטון קבועות מפות שאורות מהבהבים על פניהן בלי הרף, לוחיות הסבר סופר-מודרניות, ותצלומים הממלאים את מקום מסכי המכ"ם. המדריך מתבל את הסבריו ביידיש שמבטאה ארגנטינאי ומוסיף בכך תבלין יקר ערך לאווירת המדע הבדיוני. 

קצת דרום משם?, בקיבוץ סעד, מעבר לסוללת עפר איתנה המגינה עליו מפני עיניהם של החולפים בכביש, נמצא אתר ביטחוני מרהיב אחר. הפעם מדובר בצמחים המגינים על עצמם מפני אלה הבאים לאוכלם: חבר הקיבוץ יהודה אל-עמי נטע כאן קקטוסים מעשרות זנים שונים, שחלקם מתנשאים לגובה של יותר משמונה מטרים. אל עמי הציב גם שלט אזהרה: "הצמחים אכן יפים וחמודים, אך לעתים דוקרניים, שמור מרחק!" מי זקוק לעצה כזאת בפני קוצים שאורכם שבעה סנטימטרים? 

בשביל לחוות את פסגתו של צפון הנגב הביטחוני כדאי דווקא להפנות את הגב לרצועה ולהתקדם אל פנים הארץ. ברחוב החזון איש בנתיבות יצר אמן צנוע בשם נסים כהן את בסיס חיל האוויר המרשים ביותר בישראל. חונים בו מטוסי קרב מכל סוג ודגם, לצד מעבורת חלל שחרטומה פונה השמיימה. כהן יצר מודלים בעץ, צבע אותם בכחול ולבן פטריוטיים ומילא בהם את חצר שיכון הבטון בו הוא חי. 

מבט שני מגלה שהגשר של אחד הסטי"לים עשוי מרדיוטייפ מיושן. בתי מנורה ואבנים קטנות משובצים בג'יפ מטכ"לי, ומתא הטייס של אחד המטוסים מציץ ראשה של בובה-טייסת. כהן לא צמצם את יצירתיותו רקלעולם כלי המשחית. בגב הבית מונח דגם של בית הבבא ברוך שמעבר לרחוב, ועוד דגם – של בית הרבי מלובביץ' בניו יורק. את מגדלי התצפית של מצפור מרעי עדיין לא שחזר האמן בעץ, אבל יש לו ספינה רחבת מפרשים שאפשר לנצח בה קרב ימי מול חופי עזה, ומי באמת צריך יותר מזה?

איפה היינו?
אתר המים והביטחון מצויים בשולי קיבוץ ניר-עם, מדרום לעיירה שדרות. מצפור נביה מרעי סמוך יותר לקיבוץ מפלסים המצוי כשני קילומטרים, במורד כביש 232. אותו הכביש מוליך גם לגן הקקטוסים של קיבוץ סעד. יצירות האמנות של נסים כהן מותקנות בחצר ביתו שברחוב החזון איש בנתיבות, מול ביתו ובית מדרשו של הבבא ברוך.

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 2

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

לטייל עם אופניים בנגב

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.

  כתבות מנגב צפוני ומערבי

  דרום אדום: הכלניות חוזרות לצפון הנגב
  דרום אדום: הכלניות חוזרות לצפון הנגב

  פסטיבל דרום אדום, שחוגג את פריחת הכלניות המרהיבה בצפון הנגב, מהווה הזדמנות מצוינת להגיע לאזור המקסים הזה וליהנות מחוויות קולינריות, אטרקציות משפחתיות ואתרים היסטוריים שנמצאים כאן כל השנה, לצד פעילויות ואירועים מיוחדים המתקיימים במהלך הפסטיבל

  עדויות לישוב יהודי בנגב מסוף בית שני
  עדויות לישוב יהודי בנגב מסוף בית שני

  שרידים של מגדל תצפית, מתקני אפייה, מחילות מסתור ונר נדיר שעליו ציור של מנורה בעלת תשעה קנים התגלו בעת חפירות ארכאולוגיות סמוך לכניסה הצפונית לבאר שבע. עדויות אלו מראות על התיישבות יהודית בבאר שבע בסוף תקופת בית שני, ...

  שמורת חולות משאבים בסכנה
  שמורת חולות משאבים בסכנה

  שמורות חולות משאבים שבנגב נמצאת בסכנה עקב תכניות להפקיע 400 דונם משטחה לצורך הקמת אזור תעשייה. אם התכנית תצא לפועל, לא רק הנופים הבתוליים ייפגעו, גם מגוון בעלי החיים והצמחים שבשמורה יימצאו בסכנה. הצטרפו למסע אחר אונליין למאבק