תפריט עמוד

יער חניתה פרוס על מורדות רכס סולם צור במורדות הרי הגליל המערבי, בין קיבוץ חניתה לשלומי. חניתה נוסדה במבצע נועז במסגרת "חומה ומיגדל", כמענה למאמצי הערבים לסכל את ההתיישבות היהודית. ב- 20 במרץ 1938 עלו ראשוני המתיישבים על הר חניתה. בלילה הראשון הם הקימו במקום את מחנה "חניתה תחתית" (כיום אתר "חומה ומגדל" ביער חניתה). הערבים תקפו את חניתה כבר בלילה הראשון להקמתה, ומאז עוד פעמים רבות, אך היישוב החזיק מעמד. לאחר פריצת הדרך ל"חניתא עילית" (נזכר במקורות כשמם של שני יישובים בתחום צור) עבר היישוב למקום הקבע שלו.

מסביב לחניתה תחתית נטעה קק"ל את היער, שרובו עצי אורן, המשתרע לכל אורכו של המדרון מחניתה ועד לעיירה שלומי. בחלקו העליון של היער ניצב דגם משוחזר של אתר חומה ומגדל, ולידו חניון לבילוי ביער (מותאם גם לאוכלוסיית מוגבלי תנועה). חניון פיקניק נוסף נמצא בקצה התחתון של היער, סמוך לשלומי.

מדרונות חניתה מיוערים כיום במגוון עצים מחטניים, עצי חורש ובוסתן. למרות שטחו הקטן, מהווה יער חניתה דוגמא מצויינת ליער מגוון עם חורש טבעי שמתפתח בצל האורנים. לאורך השנה פורחים מגוון צמחים בקרקעית היער: גיאופיטים שונים, סחלבים וחד שנתיים. ביער, הנושם ניחוחות עבר, מגוון אתרים היסטוריים, בוטניים ועוד. שבילי היער מובילים את המטיילים ברכב או ברגל לפינות חמד רבות.

מדרונות חניתה מיוערים כיום במגוון עצים מחטניים, עצי חורש ובוסתן

אתרי היער
מצפה חניתההמצפה, הממוקם בסמוך לגדר הגבול עם לבנון, נקרא על שם קיבוץ חניתה שמדרום-מערב לו. על ההר נמצאים שרידי יישוב קדום (תל אל-מרד), ומפיסגתו יש תצפית יפה על כפרי דרום לבנון ובקעת העיר צור. במידרון הצפוני של ההר מערת המסה ושמה מערת חניתה (מערת סולם) שסגורה למבקרים בשל בעיות בטיחות! מערה זו שימשה מיסתור לאנשי הפלמ"ח שהשתתפו בניסיון לפוצץ את גשר א-זיב. במערה התגלו כלים וחרסים מהתקופה ההלינסטית ואולי גל הכלקוליתית. אל המצפה חניתה עולה שביל משלוט שיוצא מהשער הצפוני של הקיבוץ.

חניון חומה ומגדלבחניון שולחנות פיקניק, שירותים ביולוגיים, מתקני משחק, מתקני מנגל ושיחזור דגם חומה ומגדל. החניון מותאם ונגיש למוגבלי תנועה.

חניון שלומי סמוך לצומת שלומי, חניון ובו שולחנות פיקניק וברזי מים (אינו נגיש למוגבלי תנועה), מצפור שלומי ומצפור יער חניתה. ביער שביל טיול "שביל נחל באר" המתאים לכל המשפחה.

מוזיאון חניתה – נמצא בקיבוץ חניתה, במבנה הישן שבו התגוררו ראשוני המתיישבים (טל': 04-9859677 ). המוזיאון נחלק לשלושה אגפים: אולם ארכיאולוגי המציג את הממצאים מחורבת חניתה ומהסביבה, אולם "חומה ומיגדל" שבו דגמי יישובים שעלו על הקרקע בימי המאורעות (בחדר זה מוצג סרט בן 18 דקות המתאר את עליית חניתה על הקרקע, וחדר הטבע שמוצגים בו נציגים מהחי והצומח באזור. 

איך מגיעים?
הכניסה ליער חניתה כשני קילומטר משלומי במעלה הכביש שלומי-חניתה (כביש 8993).
עוד בסביבה
פארק גורן, פארק אדמית, ראש הנקרה.

מדוע איזור השרון מוצף כל שנה בחורף?

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

מרכז ההזמנות של מסע אחר

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

מרכז ההזמנות של מסע אחר

טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות מגליל עליון ועמק החולה

כפר גלעדי: מאה שנות היסטוריה ונוף בלי סוף
כפר גלעדי: מאה שנות היסטוריה ונוף בלי סוף

יותר ממאה שנים עברו מאז שיוסף טרומפלדור, יצחק בן צבי, מניה וישראל שוחט וחבריהם לארגון השומר הקימו את כפר גלעדי בראש גבעה מבודדת סמוך לגבול עם לבנון. היום, בשיטוט נינוח בשביל הלולים או טבילה בבריכה מול הרי הגולן, ...

מעלה קורצ'אק: טיול מעורר השראה
מעלה קורצ'אק: טיול מעורר השראה

"מעלה קורצ'אק" בגליל העליון הוא יוזמה חדשה של סופרת הילדים מיריק שניר, ואיש החינוך ומדריך טיולים יואב יעקובי. מעלה קורצ'אק הוא הדרך להזכיר את העשייה האצילית של יאנוש קורצ'אק ולהמשיך את מסעו החינוכי הנועז בארץ ישראל אשר נקטע ...

לטייל בגשם בגליל העליון
לטייל בגשם בגליל העליון

החורף מתחיל וזה בדיוק הזמן לתכנן טיול אחר, מאתגר, רטוב, בוצי ומרגש. באירופה לטייל ביום גשום זה אירוע שיגרתי ופשוט. מתלבשים חם כולל נעלים/מגפיים, מעיל גשם, כובע וכפפות ויוצאים לדרך. הגשם הוא לא גורם שמבטל טיול, ההפך הוא ...