תפריט עמוד

טיול אופניים – מאיתן לחוות פיליפ

טיול אופניים – מאיתן לחוות פיליפ

נצא למסלול אופניים קליל, שעם קצת התמצאות בשטח ומוטיבציה ניתן להאריכו. יותם יעקבסון מזמין את כל המשפחה לטיול רכיבה

• עונה מומלצת: חורף או אביב, כשהכל מוריק והטמפרטורות נמוכות יחסית. 

• התאמת המסלול: לכל המשפחה. 

• אופי מסלול: דרך עפר נוחה לאופני שטח. 

• קושי מסלול: קל. 

• אורך מסלול: כעשרה קילומטרים (עם אופציה להשלמת מסלול מעגלי שאורכו כ-18 קילומטר). 

• מפה: "מישור חוף הנגב [הנגב המערבי]", מפה מס' 13. 

• הגעה מהמרכז: נוסעים דרומה בכביש מס' 40. חולפים על פני הכניסה למושב איתן (שלושה קילומטרים אחרי הכניסה הדרומית לקריית גת). כקילומטר וחצי לאחר הפנייה למושב, ישנה פנייה לדרך עפר רחבה ימינה (סימון השביל בצבע אדום לא נראה בשטח!)

מכביש מס' 40 נמשכת הדרך ישירות מערבה, דרומית למושב איתן. לאחר שחולפים תחת שני קווי מתח וממשיכים במורד לעבר ערוצו של נחל אדוריים, השדות הפתוחים מתחלפים בהדרגה לצמחיית בר, אקליפטוסים ופרדסים, המדיפים ריח עז בעונת הפריחה. השביל כאן אינו מסומן בבירור. הדרך הטובה ביותר היא להיצמד למטעים שמימין (משמאל לערוץ), עד הנקודה שבה חוצים את הערוץ (לעתים יש מים!) לעבר הגבעה המצוקית הבולטת לפנינו. הגבעה היא תל חסי ואליה מועדות פנינו. השביל שמסומן בצבע אדום מקיף אותה מצפון וממערב ושם ישנה עלייה נוחה לרומו. נוף יפה נשקף מכל העברים: במזרח ניתן לראות את הרי חברון, סביב את גבעות הלס הרכות שנמשכות בכל עבר ומתחתנו את ערוצו הפתלתל של נחל אדוריים, שאפיקו מודגש בפס רחב של קנים. 

לקראת סוף האביב יש כאן שדות של חרציות, מצליבים שונים ופרגים | הצילומים בכתבה: יותם יעקבסון

תל חסי התפרסם בעיקר מכיוון שבמהלך החפירות בו ב-1890 הניח הארכיאולוג פלינדרס פיטרי, ראש משלחת החופרים, את היסוד לחפירות המדעיות המודרניות בארץ ישראל וסביבותיה – חפירות שנעשו במפלסים, תוך הקפדה על הפרדה בין השכבות השונות שמתוארכות על פי הממצאים, בעיקר באמצעות חרסים. ההיסטוריה האנושית בתל ממושכת מאוד, מהתקופה הכלקוליתית ועד סוף התקופה ההלניסטית. בתקופת הברונזה הקדומה ובתקופת הברונזה המאוחרת הייתה כאן עיר מבוצרת, מוקפת על ידי סוללה כמו ערים אחרות בנות התקופה. כיום כל שניתן לראות במקום הוא את שרידי חתך השכבות שעשה פיטרי בתל.

מהתל ממשיך השביל שמסומן בצבע אדום דרומה וחוצה שטחים חקלאיים מעובדים למחצה. לקראת סוף האביב יש כאן שדות מרהיבים של חרציות, מצליבים שונים ופרגים. בנקודה מסוימת מתחבר השביל שמסומן בצבע אדום אל שביל ישראל (סימון בצבע כתום-כחול-לבן) ובמקביל אליו שביל שמסומן בצבע כחול, הפונה מזרחה (שמאלה). כעבור כמה קילומטרים מגיע השביל לנקודה שבה חוצה כביש 40 את נחל אדוריים. במקום שוכנת חוות פיליפ, הקרויה על שמו של פיליפ הרשברג; לוחם פלמ"ח, מרגל וחקלאי. בשנות החמישים, כשהנגב רחש מסתננים ממצרים, הוענקו שטחים לכל מי שהעז להסתכן ביישוב השטחים הפרוצים ועיבודם.

פיליפ החל בעיבוד האדמה, אם כי מעולם לא התגורר בחווה. לאחר מותו, עבר בנו יוחאי לגור בחווה עם משפחתו, והוא אחראי היום על ניהול החווה ועל המעבר לחקלאות תיירותית. קיימת אפשרות לסיים את המסלול בחוות פיליפ וגם לחזור על עקבותינו, אך הפעם לסטות משביל ישראל צפונה (ימינה) בעקבות סימון השבילים הכחול. השביל חולף מזרחית לתל חסי ומתמזג בסופו של דבר עם השביל שמסומן באדום. כדי לחזור לנקודת המוצא נפנה בשביל שמסומן באדום (מזרחה) ימינה. כעבור כשני קילומטרים נגיע לנקודת ההתחלה – והרי לנו מסלול מעגלי.

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

לטייל עם אופניים בנגב

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  כתבות מנגב צפוני ומערבי

  דרום אדום: הכלניות חוזרות לצפון הנגב
  דרום אדום: הכלניות חוזרות לצפון הנגב

  פסטיבל דרום אדום, שחוגג את פריחת הכלניות המרהיבה בצפון הנגב, מהווה הזדמנות מצוינת להגיע לאזור המקסים הזה וליהנות מחוויות קולינריות, אטרקציות משפחתיות ואתרים היסטוריים שנמצאים כאן כל השנה, לצד פעילויות ואירועים מיוחדים המתקיימים במהלך הפסטיבל

  עדויות לישוב יהודי בנגב מסוף בית שני
  עדויות לישוב יהודי בנגב מסוף בית שני

  שרידים של מגדל תצפית, מתקני אפייה, מחילות מסתור ונר נדיר שעליו ציור של מנורה בעלת תשעה קנים התגלו בעת חפירות ארכאולוגיות סמוך לכניסה הצפונית לבאר שבע. עדויות אלו מראות על התיישבות יהודית בבאר שבע בסוף תקופת בית שני, ...

  שמורת חולות משאבים בסכנה
  שמורת חולות משאבים בסכנה

  שמורות חולות משאבים שבנגב נמצאת בסכנה עקב תכניות להפקיע 400 דונם משטחה לצורך הקמת אזור תעשייה. אם התכנית תצא לפועל, לא רק הנופים הבתוליים ייפגעו, גם מגוון בעלי החיים והצמחים שבשמורה יימצאו בסכנה. הצטרפו למסע אחר אונליין למאבק