תפריט עמוד

טיולי מים בגליל העליון

שלושה טיולים נהדרים בגליל העליון, כולם עוברים ליד מים או בתוכם - מהמפלים של נחל עיון, דרך מעיינות ומפל הבניאס ועד לטיילת עמי היפה שלאורך הירדן. במרחק נסיעה קצרה מכל המסלולים האלה, במיקום פסטורלי, נמצאת אכסניית אנ"א תל חי שמציעה נוף נהדר ולינה במחיר שווה לכל נפש

טיולי מים משמחים בכל עונה: בקיץ כיף לטבול רגליים במים או להתרענן ברסס, בחורף ובאביב, כשהזרימה בעיצומה, אפשר להתענג על המראה היפה. הנה כמה טיולים נהדרים באזור הגליל העליון, ליד מים או בתוכם.

שמורת נחל עיון

אורך המסלול: 2.5 ק"מ

רמת קושי: קלה

למי מתאים? למשפחות

נקודת התחלה: חורשת וייס, החניון העליון של שמורת נחל עיון, מטולה

נקודת סיום: החניון התחתון של שמורת נחל עיון (על כביש 90, כקילומטר מדרום לכניסה למטולה)

איך מגיעים? נוסעים ברחוב הראשונים במטולה לכיוון הקצה הצפוני ופונים ימינה ברחוב עיון עד הכניסה לשמורה. המסלול מצריך הקפצת רכבים או איסוף מהחניון התחתון של השמורה.

שמורת נחל עיון, הסמוכה למטולה, מקיפה חלק מנחל עיון, יובל של הירדן הזורם מעמק עיון בדרום לבנון לתוך שטח ישראל. הקטע הזורם בשמורה יפה במיוחד הודות לארבעה מפלים, הגדול מכולם הוא מפל התנור שנופל מגובה 30 מטר וקיבל את שמו הודות לצורתו שמזכירה חצאית – תנורה היא חצאית שנוהגות ללבוש הנשים הבדואיות. בעבר הנחל היה יבש בקיץ בשל הטיית המים בלבנון, אבל בשנים האחרונות יש בו מים לאורך כל השנה.

מפל האשד בשמורת נחל עיון | צילום: מאת Adiel lo CC BY-SA 3.0

מפל האשד בשמורת נחל עיון | צילום: מאת Adiel lo CC BY-SA 3.0

בשמורה יש שני מסלולי הליכה: מסלול קצרצר באורך 300 מטר ומסלול מלא באורך שני קילומטרים וחצי. המסלול הקצר הוא מסלול נגיש שיוצא ממגרש החנייה התחתון ומגיע עד מפל התנור. המסלול הארוך הוא מסלול קווי (מצריך הקפצת רכבים) שיוצא מהחניון העליון של השמורה ומתנהל כולו בירידה מתונה. המסלול הזה עובר ליד ארבעת מפלי השמורה והוא מוקף בצמחיית נחלים, עצי ערבה ושיחי הרדוף (בחורף ובאביב יש פריחה עונתית). המפל הראשון הוא מפל עיון, שנופל מגובה 9.2 מטר, בהמשך מגיעים למפל הטחנה, שנופל מגובה 15 מטר וקיבל את שמו מטחנת קמח ששימשה את תושבי מטולה עד שנות העשרים של המאה הקודמת. הבא בתור הוא מפל האשד, שנמצא בחלק הקניוני של הערוץ. אחריו, ממשיכים ללכת בשטח פתוח עד שמגיעים לתצפית יפה על מפל התנור הנופל בעצמה מרשימה. אם לא תסתפקו ברסס של המפל, תמצאו בסיום המסלול בריכות שכשוך מהנות.

שמורת נחל חרמון

אורך המסלול: 2 ק"מ

רמת קושי: קלה

למי מתאים? למשפחות

נקודת התחלה: חניון המעיינות

נקודת סיום: חניון המפל

איך מגיעים? נוסעים בכביש 99 לכיוון מזרח. אחרי שעוברים את כביש הגישה המזרחי לקיבוץ שניר ממשיכים עוד כקילומטר ואז פונים שמאלה בעקבות השילוט לחניון המעיינות.  שימו לב  – המסלול מחייב הקפצת רכב אחד לחניון המפל שבסיום המסלול או איסוף מחניון המפל לנקודת ההתחלה בחניון המעיינות.

שמורת נחל חרמון (המוכרת גם כשמורת הבניאס) היא אחת משמורות הטבע היפות בארץ. המפל השוצף והצמחייה הירוקה הסבוכה נותנים תחושה של מחוזות אחרים, רחוקים וצוננים. רבים מסתפקים בטיול בשביל התלוי אל המפל, אבל חבל לוותר על שאר אתרי השמורה – מעיינות יפים, טחנת קמח עתיקה, שרידים של עיר צלבנית שבנה המלך אגריפס השני ושרידים של מקדש לאל פאן, שמשמו היווני, פניאוס, נגזר שם המקום, בניאס בערבית.

השביל לאורך מעיינות הבניאס. הרבה צל ושפע של מים | צילומים: שאטרסטוק

השביל לאורך מעיינות הבניאס. הרבה צל ושפע של מים | צילומים: שאטרסטוק

המסלול המקיף בשמורה מתחיל בחניון המעיינות, משם הולכים לכיוון השרידים של מקדש פאן, אשר בסמוך לו נמצאת מערת פאן, שבקרקעיתה נקווים לעתים מים. אחרי הביקור במערה ובמקדש יורדים בחזרה בשביל וממשיכים במורד בריכות המעיינות עד שמגיעים לגשרון המוביל לגדה הצפונית של הנחל. ממשיכים לכיוון מערב לאורך הגדה הצפונית וכמאה מטר אחרי הגשר יורדים במדרגות אבן על ערוץ נחל גובתה, שבו צומחים עצי ערבה מחודדת, תאנה וער אציל. עוברים מתחת לגשר בטון, שעליו עובר כביש 99, ומיד לאחר מכן עוברים בגשר רומי עתיק מעל מפגש הנחלים גובתה וסער. ממשיכים בהליכה בשביל המוצל בעצי צפצפה עד שמגיעים לשרידי טחנת קמח עתיקה אשר עודנה פועלת. מהטחנה ממשיכים בהליכה לאורך תעלת מים שנופלת במפלונים קטנים ומוצלת בעצי אגוז וצפצפה.

מפל הבניאס נופל בשצף

מפל הבניאס נופל בשצף

כ-200 מטר אחרי טחנת הקמח מגיעים להתפצלות שבילים. פונים ימינה, בעקבות השילוט למפל הבניאס. השביל יורד במורד הנחל וחוצה אותו בגשר עד שהוא מגיע לבריכת הקצינים, בריכת בטון שבנו הסורים מעל למעיין עין חילו. הבריכה משמשת היום כבית גידול טבעי לדגים ולחסרי חוליות ולכן אין להיכנס אליה. מהבריכה ממשיכים דרומה וחוצים לצדו המזרחי של הנחל ואז ממשיכים בגדה המזרחית בתוך אמת מים מאבן, כשבדרך רואים כמה מבני טחנות קמח נטושות. לאחר כ-300 מטר מגיעים למצפור, המספק תצפית יפה על המפל מלמעלה. ממשיכים במורד השביל וחוצים את הנחל על גשר שמוביל לגדה המערבית. מכאן ממשיכים במעלה הנחל עד למפל היפה, מקום נפלא לנוח בו בצל ולהתרענן מהמסע. מהמפל עולים במדרגות למצפור שעל שפת הקניון וממנו חוזרים בעקבות השילוט לחניון המפל.

טיילת שביל עמי

אורך המסלול: 1.2 ק"מ

דרגת קושי: קלה מאוד

למי מתאים? למשפחות ולמתקשים בהליכה (המסלול נגיש)

נקודת התחלה וסיום: חניון אתר הקייקים של כפר בלום

איך מגיעים? בסמוך לחניון אתר הקייקים נמצא בית הספר האזורי. הולכים לכיוון בית הספר, מאחוריו נמתח גשר להולכי רגל. חוצים את הגשר לכיוון מזרח ופונים צפונה לתחילת המסלול על הטיילת.

כשלא רוצים להתאמץ יותר מדי כדי ליהנות ממסלול ליד המים, טיילת הירדן, המכונה גם שביל עמי, היא בחירה מושלמת. הטיילת, הקרויה על שמו של עמי פלד, תלמיד תיכון שנהרג בשנת 1990 בתאונת דרכים, נמתחת לאורך הגדה המזרחית של נהר הירדן. בשביל הבטון משובצים פסוקים מהתנ"ך בהם מוזכר הירדן והוא מוצל בפרגולות מכוסות גפנים, מדשאה ירוקה מפרידה בינו לבין המים. בשעות הבוקר תוכלו לראות את הקייקים החותרים בירדן, בשעות בין ערביים יפה פה במיוחד. השביל נגיש ומתאים גם לעגלות ילדים ולכיסאות גלגלים ואפשר להמשיך בו עד למפל הגדול באפיק הירדן, מקום נהדר לעצור ולהתבונן במים לפני שמסתובבים וחוזרים לנקודת ההתחלה.

שביל עמי. טיול נינוח לאורך הירדן | צילום: ד"ר אבישי טייכר, פיקיוויקי

שביל עמי. טיול נינוח לאורך הירדן | צילום: ד"ר אבישי טייכר, פיקיוויקי

איפה ישנים?

אכסניית אנ"א תל חי ממוקמת על גבעה המשקיפה על הגליל העליון, הגולן והחרמון, במרחק נסיעה קצרה מכל המסלולים המוזכרים כאן. האכסניה מציעה 89 חדרים נוחים וממוזגים, כולם מצוידים בטלוויזיה, חדר רחצה פרטי, מקרר וערכת קפה ותה.

אכסניית אנ"א תל חי מוקפת בנופים ירוקים ופסטורליים

אכסניית אנ"א תל חי מוקפת בנופים ירוקים ופסטורליים

יש בה חדרים פרטיים המתאימים ליחידים, זוגות ומשפחות, וחדרי מעונות לקבוצות. האירוח כולל ארוחת בוקר ישראלית מגוונת עם סלטים, ביצים, לחם ומאכלים חמים. אחרי יום טיול, תוכלו להירגע במדשאות הירוקות או במרפסת התצפית היפה, ואם אתם מעדיפים פעילות נוספת, תשמחו לגלות את מגרש הכדורסל ומתקני משחק וכושר לילדים. לפרטים נוספים על אכסניית אנ"א תל חי לחצו כאן >>

חדר משפחתי באכסניית אנ"א תל חי

חדר משפחתי באכסניית אנ"א תל חי

 

האם היית ביעד הזה?

 • 18

  כן הייתי

 • 17

  לא, אבל מתכנן

 • 3

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר.

  כתבות מגליל עליון ועמק החולה

  הכביש הנסתר בעמק החולה: טיול בכביש 918
  הכביש הנסתר בעמק החולה: טיול בכביש 918

  טיול בכביש מס' 918 במזרח עמק החולה, שלמרות יופיו אינו מוכר דיו (זהו כמובן חלק מקסמו). יואב יעקובי מספר לנו על נקודות עניין רבות לאורך הדרך, היסטוריה ומורשת, טבע ונופים, מעיינות ונחלים. רוד טריפ ישראלי נפלא.

  מבוא לנדודים 32: שוב אני לוקח זמן בין ג'יש לבירעם
  מבוא לנדודים 32: שוב אני לוקח זמן בין ג'יש לבירעם

  טועמה מגזל בן 94 מהכפר בירעם גר בכפר ג'יש הוא גוש חלב. היהודים והאנגלים קראו לו טומי. הוא כבר לא ילד, יש לו עשרים ותשעה נכדים ואחד עשר נינים. הוא מניק אותם בסיפורים על כפר הולדתו בירעם בעודם ...

  מבוא לנדודים 31: בין צבעון למירון – על אנשים ורוחות אחרות
  מבוא לנדודים 31: בין צבעון למירון – על אנשים ורוחות אחרות

  רונן רז ממשיך לנדוד: "מאיה מהמרכז למלאכות ביער הזמינה אותי להציב את הקרוואן בצבעון. חום יולי אוגוסט הבריח אותי במעלה ההרים וכך יצאתי מבקעת הנדיב עם הג'יפ והקרוואן, מתגלגל וחולף בחבלי ארץ מרתקים וממשיך הלאה. התמקמתי על טראסה ...