תפריט עמוד

טורס דל פיינה: המסלול ההיקפי – המדריך לתרמילאי

פארק טורס דל פיינה (מגדלי הפיינה) נמצא בדרום צ'ילה, בפטגוניה הצ'יליאנית. הוא נחשב ליהלום שבכתר ואחת השמורות היפות בעולם. במרכזו נמצאים שלושה מגדלי גרניט שנתנו לפארק את שמו, וסביבם הרים מושלגים, קרחונים, אגמי טורקיז יערות והרבה שקט. מה רואים לאורך הדרך במלול O המקיף וגם כמה המלצות לשוהים בפוארטו נטאלס, העיירה הסמוכה לשמורה

שמורת טורס דל פיינה (Torres del Paine), בדרום צ'ילה, נחשבת לאחת השמורות היפות בעולם. הטיול בה מצריך היערכות וזמן, ומזג האוויר לא תמיד משחק לטובתכם (בזמן הטיול שלנו ירדו גשמים ושלגים), אבל אין ספק שהמקום מצדיק את המאמץ. השמורה נמצאת כ-112 ק"מ צפונית לעיירה פורטו נטאלס בדרום צ'ילה, העיר הגדולה והדרומית יותר היא פונטה ארנס, ששוכנת 312 ק"מ דרומית לפארק. מהצד השני של הגבול עם ארגנטינה נמצא פארק הקרחונים.

הזמנות מראש

השיטה להזמין מאוד קשה ומסובכת, היא נעשית או באינטרנט או בפוארטו נטאלס (העיירה הקרובה לפארק) מול החברות עצמן. אם החלטתם לנסות להזמין באינטרנט, באתר של הפארק יש את שמות החברות של אתרי הקמפינג. הפארק מחולק לשתי חברות פרטיות, שבבעלות כל אחת מהן מספר חניוני לילה, הפאנץ' בקטע זה הוא שהחברות לא מתואמות, כך שלהזמין בחברה אחת לא מספיק ועליך לתאם גם מול החברה השנייה.

אנחנו הגענו לעיירה, ולאחר יומיים של ביקורים במשרדי החברות הצלחנו להזמין כמעט את כל חניוני הלילה לפארק לשבוע לאחר מכן… כן, חיכינו (בסוף הכתבה נפרט מה יש לעשות בפוארטו נטאלס).

עלויות – שלא תופתעו

הסעה הלוך חזור לפארק – 15,000 פזו

כניסה לפארק – 21,000 פזו

שאטל לתחילת מסלול – 3,000 פזו (יש אפשרות להליכה)

הסירה – 18,000 לכיוון או 28,000 הלוך חזור

חברת קמפינג ורטיס – 10,000 פזו ללילה לאדם באוהל

חברת קמפינג פנטסטיקסור – 16,000 פזו ללילה לאדם באוהל

קמפינג של conaf – חינם. יש שניים כאלה, שבדרך כלל מתמלאים בהזמנות חצי שנה מראש, אבל בפועל חצי ריקים, כי אנשים מזמינים ולא מבטלים (שמענו שלא יפתחו השנה, כדאי לבדוק).

במסלול ההיקפי בפיינה

במסלול ההיקפי בפיינה

המסלול המקיף

לפארק העצום הזה יש המון מסלולים להציע, החל מחד-יומיים ועד 9 ימים מלאים בפארק. נפרט פה על המסלול שאנחנו עשינו, טרק O – כמו שאפשר להבין מהשם, הטרק מקיף את הפארק במסלול מעגלי וכולל בתוכו גם את מסלול W.

היום הראשון

קאמפינג las torres עלייה לבסיסי ה"מגדלים". 19 ק"מ. מסלול הלוך חזור

הגענו לפארק בשעה 9:30, שילמנו ולקחנו את השאטל פנימה, הלכנו קצת עד חניון הלילה והקמנו את האוהל. את התיקים הגדולים השארנו באוהל ויצאנו עם תיק קטן. מזג האוויר לא היה לטובתנו והתחיל לרדת גשם. התחלנו לעלות, בשלב מסוים הגשם הפך לשלג והראות מתחילת היום לא היתה טובה בכלל.

במחצית הדרך עוברים ברפוחיו צ'יליאנו, נכנסנו פנימה להתחמם, בחוץ היתה סופת שלגים. את השביל להמשך הדרך סגרו, כך שאת העמודים לא ראינו ונאלצנו להסתובב ולרדת חזרה לחניון הלילה.

בקאמפינג סרון - טורס דל פיינה

בקמפינג סרון – טורס דל פיינה

היום השני

הליכה לקמפינג סרון (seron), אורך: 13 ק"מ

יום קליל מאוד לאחר היום המתיש אתמול, לוקחים את כל הציוד ומתחילים בעלייה קטנה. רוב היום ההליכה מישורית עם מגמת ירידה עד לחניון הלילה, משטח דשא נחמד מאוד לפרוס את האוהלים, שירותים ומים זורמים קרובים.

היום השלישי

הליכה לקמפינג Dickson, אורך: 19 ק"מ

יום ארוך מבחינת קילומטרים, יוצאים מחניון הלילה והולכים ליד הנהר, לאחר שעה הליכה פוגשים בעלייה לא קלה, בסופה יש תצפית יפה מאוד על העמק ועל האגם Lago Paine.

המשך היום הוא מישורי ועובר על צלע ההר, באמצע היום תפגשו באנשי conaf (רשות היערות), שיבקשו מכם להראות את ההזמנות לחניוני הלילה לכל המסלול O. יש שם שולחנות עץ שם אכלנו צהריים. לאחר מכן המשכנו בדרך מישורית בעמק, יש חלק הליכה חביב על בולי עץ וגשרונים. ממש לפני חניון הלילה נפתחת תצפית מרשימה על אגם דיקסון (Lago Dickson) ועל קרחון. המחסה לבישול מאוד מאוד קטן, אבל יש רפוחיו מגניב שאפשר לשבת בו ולהתחמם.

תצפית אל קרחון גריי

תצפית אל קרחון גריי

היום הרביעי

הליכה לקמפינג los perros, אורך 11 ק"מ

ביום זה מתחילים את העלייה לכיוון הפאס, זה יום יחסית קצר. רוב היום הוא הליכה בתוך היער. באמצע היום יש תצפית על הגב של המגדלים – torres. (לצערנו לא ראינו, כי היה מעונן) ותצפית נוספת על אגם דיקסון והקרחון. לקראת ההגעה לחניון los perros יש קרחון מאוד מיוחד, הנשפך ללגונה לוס פרוס.

מהלגונה לחניון הלילה יש הליכה של כ-15 דקות. בחניון הלילה יש מחסה גדול (וחמים) לבישול, שירותים ומקלחת.

היום החמישי

המעבר (פאס) והליכה לקמפינג grey, אורך: 17.5  ק"מ

היום הזה הוא הקשה ביותר במסלול O. אם הבנתם או לא, את רוב הטרק עשינו בימי גשם מלווים בסופות, כך שבבוקר יום זה בשעה 7:00 יצאנו כקבוצה עם מדריך מ-conaf, שהיה אמור ללוות אותנו עד אחרי מעבר הפס.

ההליכה מתחילה בחושך בתוך יער, לאחר מכן יוצאים לצלע ההר ומתחילים להתקרב אל הפס. על התצפית מהפס לא נספר כי לא ראינו כלום… נקלענו לסופת שלגים בשיא העלייה, ועם קצת פחות מזל כנראה שגם לא היינו חוצים. בעקרון אמורים לראות את כל קרחון גריי מלמעלה.

לאחר הפאס מתחילים ירידה גדולה בתוך יער, הקרחון כבר נראה קרוב. בסוף הירידה מגיעים לקמפינג passo (זהו חניון לילה חינמי, לא ישנו בו). מ-passo ועד grey זה 10 ק"מ של הליכה יפה מאוד, הולכים ליד הקרחון וחוצים שלושה גשרים גדולים. נקודות תצפית לקרחון לא חסרות וזה מטורף!

קרחון בעמק הצרפתי

קרחון בעמק הצרפתי

היום השישי

הליכה לקמפינג paine grande, אורך 11 ק"מ

היום הקל והקצר ביותר, מישור ועלייה בתחילתו ואז ירידה לאורך רוב הדרך. קשה שלא להביט אחורה כל שנייה, ולהתפעל מקרחון גריי שוב ושוב. אם יש ראות טובה תוכלו לראות את ההר הגבוה בפארק משמאלכם.

החניון לילה המושקע ביותר, חדר גדול מאוד לישיבה ובישול, שירותים ומקלחות גדולים וסופרמרקט קטן. בנוסף, הקמפינג יושב בתחתית ההר ועל Lago Peheo שצבעו טורקיז!

תצפית אל הגוש המרכזי, באוכף נראים המגדלים

תצפית אל הגוש המרכזי, באוכף נראים המגדלים

היום השביעי והאחרון

בשבילנו זה היה היום  האחרון, בדרך כלל ממשיכים לעוד לילה אך לנו לא הייתה הזמנה לחניון הלילה הבא. הליכה ל-valle de francec, 19 ק"מ (הלוך חזור).

יום אחרון בפארק, הליכה של שעתיים וחצי לקמפינג italiano ומשם עוד 45 דקות לתצפית, אחד המקומות היפים בפארק לפי דעתי. יש אפשרות להמשיך עוד שלושה קילומטרים למעלה לתצפית גבוהה יותר. משם חזרה לקמפינג paine grande ומשם לקחנו את הסירה (ferry) לכניסה לפארק.

טיפים והמלצות למסלול:

  1. מים – אפשר לקחת בקבוק של ליטר אחד, יש כל הזמן איפה למלא וחבל לסחוב סתם.
  2. אי אפשר להדליק גזייה בכל המסלול, למעט בחניוני הלילה, להביא למהלך היום אוכל שלא מצריך בישול (טורטיות, פירות יבשים, אגוזים, שקדים).
  3. טיפ אישי: תביאו שוקולד. תודו לנו אחר כך.

מפת אזור השמורה:

פוארטו נטאלס

פוארטו נטאלס היא העיירה שממנה יוצאים לפארק טורס דל פיינה (הנמצא 112 ק"מ צפונית לעיירה). העיירה מלאה בחנויות טיולים והשכרת ציוד. בעקרון, חוץ מהכנות לטרק אין הרבה מה לעשות שם, אבל אם אתם נתקעים במקום לפני או אחרי, ריכזנו לכם כמה אטרקציות שייצא לנו לעשות.

המלצת לינה:

hostel la bitacora – הבעלים בחור צעיר וממש נחמד, יש מטבח מאובזר, מיטות נוחות, אווירה טובה, עם סלון מגניב, ארוחת בוקר נחמדה ואנשים טובים מכל העולם. כ-10 אלף פזו ללילה. ממול יש חנות משקאות זולה, כך שבירה לא קשה להשיג,סופר קרוב מאוד להוסטל ומיקום טוב ביחס למרכז.

המלצות אוכל בפוארטו נטאלס:

  • פיצה base camp – מעולה! טעים מאוד וזול, 4 תוספות חופשיות לבחירה, אווירה טובה.
  • גלידה תאילנדית – לא במרכז, אבל איכשהו הגענו לשם, מקום חמוד וקטן עם גלידות מגניבות, נמצא צמוד להוסטל America.
  • bagueles – יקר, אבל מגוון גדול של המבורגרים ואוכל טוב' בירות מקומיות טעימות.

טיולים בסביבה:

בזמן שחיכינו להזמנות שלנו בטורס דל פיינה יצא לנו להיות בעיירה שבוע שלם, אז הנה כמה טיולים שעשינו בינתיים:

לגונה סופיה – אגם ענקי הנמצא קצת יותר מעשרים דקות מהעיר. אין אוטובוס לשם ומונית יקרה מאוד (אלא אם כן אתם 4 אנשים), לכן הלכנו על טרמפים. למזלנו תפסנו בהלוך טרמפ לקצה השני של הלגונה, הלכנו במסלול מסודר יחסית, באורך כשישה קילומטרים והגענו לקצה השני, משם בהרבה מזל תפסנו טרמפ חזרה לעיר. בתכלס, אם יש לכם כמה ימים בעיירה, שווה ללכת לחצי יום ללגונה להסתלבט שם (שימו לב שגם עם טרמפים צריך הרבה מזל).

Miladon Cave – פארק לאומי קטן הכולל שלוש מערות גדולות ומרשימות. במערה הגדולה התגלו שרידים של חיה קדומה שנכחדה לפני עשרת אלפי שנה, בשם מילודון, סוג של עצלן ענק ששקל 200 קילו! יש שם עוד איזה סלע ענק, אבל חוץ מזה לא הרבה. גם לשם הגענו בטרמפים (אין אוטובוס והמוניות יקרות), סביב חצי יום לכל הסיפור. הכניסה עולה 5,000 לאדם.

בפתח מערת המילודון, באיזור פוארטו נטאלס

בפתח מערת המילודון, באיזור פוארטו נטאלס

תצפית Cerro Dorotea – יש להיעזר ב-MAPSME כדי להבין איפה יורדים בכביש הראשי. אין אוטובוס ומונית לשם יכולה להיות זולה, כי המקום ממש קרוב לעיר (כ-10 דקות נסיעה). אנחנו תפסנו טרמפ לנקודת התחלה, חוצים שער ועוברים בית של מישהו (הבחור דורש 5,000 פזו לאדם, לא ברור אם הוא שומר רשמי). בכל מקרה – עלייה של שעה לתצפית יפה מאוד על ההרים המושלגים ועל העיירה, שווה!

צילום 360 מעלות – תצפית על מגדלי הפיינה (יש בעלי מזל):

הרצאת וידאו: פטגוניה המסעירה

לתגובות, תוספות ותיקונים
להוספת תגובה

תגובות

האימייל לא יוצג באתר.