תפריט עמוד

חיטה בת אלפי שנים התגלתה בתל חצור

חיטה בת אלפי שנים התגלתה בתל חצור

בחפירות ארכיאולוגיות בתל חצור נחשף ארמון מהתקופה הכנענית ובו מחסן עם גרעיני חיטה בני יותר מ-3,300 שנים

ארמון מרשים מהתקופה הכנענית (2-3 אלף לפני הספירה) נחשף בחפירות ארכיאולוגיות בגן לאומי תל חצור. במבנה המונומנטלי נמצא חדר ששימש כמחסן ובו 14 קנקני אגירה גדולים (פיטסים). בתוך הכדים, שנשברו במהלך חורבן הארמון והעיר לפני כ-3,300 שנים, ציפתה לחופרים הפתעה: גרעיני חיטה שרופים בני אלפי שנים!

לדברי ד"ר צביקה צוק, הארכיאולוג הראשי של רשות הטבע והגנים, חצור שגשגה בתקופה הכנענית התיכונה (1750 לפני הספירה בקירוב) ובתקופה הישראלית (המאה התשיעית לפני הספירה) ויצרה את המכלול המבוצר הגדול ביותר בארץ ישראל בתקופה זו. העיר ידעה שגשוג כלכלי ועמדה בקשרי מסחר עם ערי בבל וסוריה. בשנות ה-50 וה-60 יגאל ידין, מחשובי הארכיאולוגים בישראל הצעירה, הוביל את החפירות בתל חצור (כמו גם במצדה ובמגידו). במשך כמה עשרות שנים התל נותר כשהיה, עד שהחפירות חודשות בשנת 1990 על ידי האוניברסיטה העברית ורשות הטבע והגנים. בשנת 2007 הוכרזו התלים המקראיים, בהם תל חצור, כאתרי מורשת עולמית של אונסק"ו.

פרופ' אמנון בן תור, מנהל המשלחת הארכיאולוגית של האוניברסיטה העברית אמר על החפירה בתל חצור: "…אנחנו חושפים כל קיץ עוד נדבך בהיסטוריה של תל חצור ושל ארץ ישראל בתקופה הכנענית – אחת מהמשמעותיות ביותר בחייו של העם היהודי. הארמון שחשפנו ובו נמצאו הפיטסים המרשימים נשרף, כמו כל חצור, בסוף התקופה הכנענית". הוא הוסיף כי יש המייחסים את חורבן העיר למסעותיו של יהושע בן נון.


האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 0

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

צמחי המדבר - הצמחים הכי מתוחכמים בארץ

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *