תפריט עמוד

חוף השנהב: הפטיש של השימפנזה

חוף השנהב: הפטיש של השימפנזה

מחקר: פטישי-אבן בני 4,300 שנה רומזים כי כבר אז – שימפנזים השתמשו בטכנולוגיה. השערה: כנראה חיקו את בני האדם

פטישי אבן שנמצאו במערב אפריקה מעידים על שימוש של השימפנזים בטכנולוגיה כבר לפני 4,300 שנה. הפטישים נמצאו בפארק הלאומי טאי שבחוף השנהב, כך מדווחות סוכנויות הידיעות. השימפנזים השתמשו בפטישים לפיצוח אגוזים, מציעים החוקרים שמצאו את הפטישים, בראשות הארכיאולוג חוליו מרקדר מאוניברסיטת קלגרי שבקנדה.

האבנים שנמצאו היו בערך בגודל של מלונים עם תבניות המעידות על כך ששימשו לפיצוח אגוזים. הן היו גדולות מדי לידיים האנושיות אך מתאימות לידיים הגדולות וחזקות יותר של השימפנזים, אמרו החוקרים. חלק מהאבנים היו מצופות בשאריות עמילן ממספר סוגי אגוזים שנפוצים בתזונה של השימפנזים, אבל לא מהווים חלק מהתזונה של בני האדם.

מרקדר טוען שהמיקום בו נחשפו הפטישים תומך בטענות לפיהן חלק מההתנהגויות המשותפות לקופים ולבני האדם מגיעות מאותו אב משותף. הוא דוחה את הטענה שהשימפנזים למדו לפצח אגוזים על ידי חיקוי בני האדם. "לא היו עדיין חקלאים באזור לפני 4,300 שנה, כך שלא ייתכן שהשימפנזים חיקו בני אדם בהתנהגות זו", אמר. " לא ברור אם בני האדם המציאו את הסוג הזה של טכנולוגיית האבן, או האם בני האדם והקופים הגדולים ירשו את הטכנולוגיה מאב קדמון משותף", הוסיף.

יחד עם זאת, יש אנתרופולוגים וארכיאולוגים שחולקים על מרקרד. "הכלים הקדימו את החקלאות באזור, אבל לא את בני האדם", אמר האנתרופולוג סטנלי א. אמברוז מאוניברסיטת אילינוי. "היו באזור ציידים באותה תקופה".

האנתרופולוגית ג'ין ספט, דיקן הפקולטה באוניברסיטת אינדיאנה, סקפטית לגבי הממצאים המתייחסים לשארית העמילן. "הפרשנויות שלהם לגבי שאריות העמילן שנלקחו מהדגימות אינן מושלמות, ובמובן מסוים מעגליות. "למשל, הם לא מתארים מאיזה משטחים של חלקי האבן הן נלקחו, ולכן קשה לשפוט האם השאריות הושארו על הכלים כתוצאה מהשימוש בכלים, או האם הן רק נתקעו באבנים באופן טבעי אחרי שהן נקברו בקרקע". זה יהיה מוקדם מדי לקבל את הטענות שלהם עד שלא תוצג הוכחה נוספת, סיכמה ספט.

האם היית ביעד הזה?

 • 0

  כן הייתי

 • 1

  לא, אבל מתכנן

 • 0

  לא מעוניין

  האם המאמר הזה עזר לך?

  עזר מאדדי עזרלא כל כך עזרכלל לא עזר

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  מרכז ההזמנות של מסע אחר

  טיסות במחירים שפויים - גאוני כמה שזה פשוט

  השוואת מחירי השכרת רכב בחו"ל
  המחיר המשתלם ביותר - בלי הפתעות ובלי אותיות קטנות

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *